Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Usulleri

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Usulleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Usulleri

  Reklam  Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Usulleri

  Forum Alev
  çay nasıl demlenir? çay demleme usulleri

  Güzel ve lezzetli bir çayın demlenmesi bazı küçük detaylarda saklıdır. Bunlar oldukça basittir. Ama dikkatsizlik yüzünden o güzelim çay tam demini alamaz. İçenlere de tam bir işkence olur.


  EN GÜZEL USÜL

  Büyük çaydanlığa su doldurulur ve ocağa konur. Aynı zamanda küçük çaydanlığın (demlik) içine de yeteri kadar çay konulur (Çayın kalitesi önemli!). Hafif ılımış olan büyük çaydanlıktaki su ile küçük çaydanlığa konulan çay güzelce yıkanır. Küçük çaydanlık ocak üstündeki büyük çaydanlığın üzerine hafif eğik olarak konur ve küçük çaydanlığın kapağı da hafif eğik olarak üzerine konur. Büyük çaydanlıktaki suyun 3 dakika kaynaması beklenir. Sonra ocaktan alınır ve fokurdaması geçinceye kadar bekletilir. Daha sonra küçük çaydanlıktaki rutûbetli çayın üzerinde gezdirilerek küçük çaydanlık doldurulur. Büyük çaydanlığa su ilâve edilerek tekrar ocak üstüne konur. Küçük çaydanlık da onun üstüne konur ve küçük çaydanlığın kapağı yine hafif eğik bırakılır; ocak biraz kısılır. Büyük çaydanlık kaynadığında çay da demini almak üzeredir. Bir müddet bekledikten sonra bardaklar da sıcak su ile çalkalandıktan sonra âfiyetle demini iyi almış bir çay içilebilir.
  Misâfiriniz geldi ama hemen gidecek, acil pratik kaliteli çay nasıl demlenir? Takla aşırma usulü çay bunun için en pratik yoldur.

  TAKLA AŞIRMA USULÜ

  Bu usülde tek çaydanlık kullanılır. Çaydanlık su ile doldurulur ve ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Yine 3 dakika kaynadıktan sonra ocaktan indirilir. Fokurdaması dinince üzerine yeterli miktarda çay konur ve tekrar çaydanlık ocak üstüne konur ve çayın bir iki takla atması beklenir. Bundan sonra çaydanlığın ağzı bir kâğıt ile tıkanır ve çaydanlık uygun bir bezle sarılarak bir müddet beklenilir. Artık çay hazırdır.

  ERZURUM USULÜ

  Bu usulde biraz tüpe acımayacaksınız! (Yanlış anlaşılmasın, israf edin demiyoruz!) ‘Tavşankanı’ tabir edilen türde çay isteyenler bunu tatbik edebilirler.

  Her iki çaydanlık da su ile doldurulur. Küçük çaydanlığın içindeki soğuk suyun üzerine yetecek kadar çay konur. Büyük çaydanlık ocağın üzerine yerleştirilir, küçük çaydanlık da hemen üzerine hafif eğik olarak bırakılır. Bu usulde alttaki çaydanlık sürekli kaynamalı, su azaldıkça üzerine su ilâve edilmelidir. Ne zaman küçük çaydanlıktaki çay çökerse çayımız hazır demektir. Alttaki suyun buharıylla küçük çaydanlık ısıtıldığından bu usülde biraz zamana ve sabra ihtiyaç vardır. Çayı içince emeğinizin boşa gitmediğini anlayacaksınız. Lütfen bir kerecik olsun deneyin efendim! Âfiyet olsun!
 2. 2
  çay demleme
  Yeni Üye

  --->: Çay Nasıl Demlenir? Çay Demleme Usulleri

  Reklam  artık iyi çay demlemenin çok daha kolay bir yolu var:ÇAY DEMLEME POŞETİ ile çay demlemek.
  çay demleme poşeti ile çay demlediğimizde hem istediğimiz çay lerı karışım yaparak damak tadımıza uygun çayları seçebiliyoruz hem de çayımız bittikten sonra demleme poşetini çöpe atarak çevremizi kirletmemiş oluyoruz.
  çay demleme poşetinin bir diğer faydası da çay demlemeye başladıktan 15 dakika sonra demleme poşetini demlikten çıkararak çayımızın "acımasını önlemiş"oluyoruz.
  çay demleme poşeti şimdilik www.demlemeposeti.com internet sitesinden satılıyor.çok yakında tüm market ve internet sitelerinden temin edilebilecek. 3. 3
  rabia07
  Usta Üye
  Benim demlediğim çayda güzel oluyor içenler beğeniyorlar:)
  paylaşım için teşekkürler+ Yorum Gönder
termosta çay nasıl demlenir,  termosta çay nasıl yapılır,  termosa çay nasıl koyulur,  çay suyu nasıl koyulur,  termosa cay nasil demlenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi