Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir - organik bak hakkında - polenler hakkında - bal hakkında

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir - organik bak hakkında - polenler hakkında - bal hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir - organik bak hakkında - polenler hakkında - bal hakkında

  Reklam  Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir - organik bak hakkında - polenler hakkında - bal hakkında

  Forum Alev
  Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir - organik bak hakkında - polenler hakkında - bal hakkında

  Bal Nedir ?
  Bal, bal arısının çiçek nektarlarından topladığı ve midesinde değişime uğratarak peteklere depoladığı tabii besin maddesidir. Bünyesinde bulundurduğu madde ve vitaminlerle en güçlü besleyici ve enerji kaynağı olduğu kadar şifa kaynağıdır da. Bal, bu özelliği nedeni ile antik çağdan beri tıp tarihinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bugünün bilim adamları da birçok hastalıkların tedavisinde balı çok etkili bir besin ve enerji kaynağı olarak kabul etmişlerdir.
  Balın ilk akla gelen özelliği tatlı olmasıdır. Bu tat, çiçek nektarlarında bulunan doğal tatlardır. Balı bildiğimiz şekerden ayıran çok önemli bir fark vardır. Şeker ancak sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışırken bal sindirime gerek olmadan çok süratli bir şekilde kana karışır. Balın bir özelliği de, şekere oranla %40 daha az kalori içermesidir. Bu özelliği ile bal, hem yüksek enerji veren, hem de düşük kalorili olan yegane besinlerden biridir. Bal insan vücudunun en yüksek derecede ve en hızlı biçimde faydalanacağı şekilde tasarlanmış mucizevi bir gıdadır. Ilık su ile karıştırılan balın kısa süre içerisinde vücuda enerji verdiği tespit edilmiştir.
  Organik Bal
  Organik bal, üretim aşamasında kimyasal etkiye maruz alanlardan uzakta arıların çiçek meralarında yayılması ile elde edilen baldır. Organik bal, çiçek nektarından elde edilen doğallığına ilaveten kimyasal kalıntılardan da temiz olduğunu ifade eder. (zirai ilaçlar, her türlü çevre kirliliği ve arı ilaçları)
  Organik arıcılık belirli şartlara bağlanarak kontrol altında yapılan bir faaliyettir. Bunun belli başlı şartları şunlardır. Tarım Bakanlığının yetki verdiği Sertifikasyon kuruluşlarından birisi ile sözleşmeli olarak kontrolü altında faaliyetin yürütülmesi zorunludur. Arıcılık malzemeleri tamamen doğal malzemelerden oluşmaktadır. Kovanlar bitkisel orijinli boya veya bitkisel yağlarla boyanmaktadır. Zirai üretim yapılan yerlerden en az 3 km mesafede tabii meralarda üretim yapılmaktadır. Arı için kullanılan ilaçların bitkisel orijinli ilaçlardan olması zorunludur. Bunun için kekik yağı, nane yağı vs. kullanılmaktadır. Arıcılık için kullanılan bütün girdiler bitkisel orijinli organik olmak zorundadır.
  Polen Nedir ?
  Bal arılarının çiçek nektarlarını toplarken, çiçeklerin üreme hücreleri olan polen zerreciklerini de arka bacaklarında toplayarak yavrularına yedirmek üzere kovana taşırlar. Böylelikle arılar çiçeklerin tozlaşmasını sağlayan taşıyıcılardan olduğu için bitkilerin üremesine de aktif katkıda bulunurlar. Bir an için arıların olmadığını düşünürsek bitkilerde tozlaşma olmayacağı için bitkilerin üremesi duracak ve insanoğlu açlık nedeniyle yok olacaktır. Buna işaret için ünlü bilim adamı Alber Eistein 'Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insan sadece 4 yıl yaşayabilir' demiştir.
  Polen konsantre vitamin deposudur. Bilim adamları polenin bütün vitaminleri taşıdığını belirtmişlerdir. Dolayısı ile insanın yaşaması için bütün besinleri ihtiva eder. Enerji ve besin kaynağı olduğu kadar kılcal damarları etkileyerek kalbin kaslarını güçlendirir. İçerdiği antibiyotikler vasıtası ile çok dirençli bulunan bakterilerin üremesini durdurur. Beyin ve vücutça yorgun insanların bütün ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi bir enerji ve besin deposudur. Şifa kaynağıdır. Arıların yavrularını beslediği bu besinin değeri keşfedildikten sonra kovanlara konan polen tuzakları ile polen elde edilmeye başlandı. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir - organik bak hakkında - polenler hakkında - bal hakkında

  Reklam  Son zamanlarda insanların ucuz bal almak istemeleri bu sektörün canlanmasına neden olmuştur.İnsanların balı genellikle şifa niyetine aldıklarını tahmin ediyoruz.Fakat ucuz alacağız diye bizlere şeker yedirmektedirler.+ Yorum Gönder
bal nas,  organik bal nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi