İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır

  Reklam  İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır

  Forum Alev
  İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır
  Türk Kahvesinin Çekilmesi

  Leziz bir Türk kahvesi hazırlamanın ilk adımı kahve çekirdeklerinin çekilmesi ile başlar. Unutmayın ki, Türk kahvesinin en önemli özelliklerinden bir tanesi kahve çekirdeklerinin mümkün mertebe ince çekilmesidir. Türk kahvesi dünyadaki en ince kahvedir. İnceliğin kıvamı bebek pudrası kıvamındadır. Bu iş için elle çevrilen ya da elektrikli otomatik bir değirmen kullanabilirsiniz.

  Ama günümüzde, artık hemen herkes hazır kavrulmuş ve çekilmiş kahve kullanmaktadır. Kaliteli bir markanın kullanıma hazır Türk kahvesini satın alarak kahvenin çekilmesi adımını atlayabilirsiniz.

  Türk Kahvesinin Pişirilmesi

  Türk kahvesinin bir diğer kendine has özelliği ise pişirilmesi esnasında ortaya çıkar. Türk kahvesi diğer kahveler arasında kaynatılarak hazırlanan tek kahve türüdür. Kahvenin lezzetinde önemli olan ilk unsur yukarıda anlatıldığı üzere kaliteli bir kahve kullanmaktadır. Sonraki unsur ise kullanılacak suyun kalitesidir. Kesinlikle musluk suyu kullanmayın. Musluk suyundaki klor kahvenizin tadını bozabilir.

  Kahve fincanınızı ağzına kadar soğuk içme suyu ile doldurup, suyu cezveye boşaltın.Cezveye her bir fincan için iki çay kaşığı kahve (bu yaklaşık olarak 5 gram kahve demektir) ekleyin. Eğer şeker ilave edeceksiniz bu aşamada arzunuza göre ilave edin. Esmer şeker daha sağlıklı olsa da Türk kahvesinde beyaz şeker daha iyi köpük elde etmenizi sağlar. Bu arada, kahvenizi mümkün olduğu kadar az şekerler için ki kahve tadını daha güçlü olarak alın.

  Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın. Sakın yüksek ateşte çabuk pişirmeye çalışmayın.

  Yaklaşık bir dakika içerisinde köpüğünüzün oluştuğunu göreceksiniz. Bu köpüğü fincana alıp kaynatmaya devam edin. Oluşan köpüğü tekrar fincana alın. Bu köpürtüp köpüğü alma işlemini tercihen 1 ya da 3 kez tekrar edin. Son olarak, kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: İyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır

  Reklam  En güzel Türk kahvesi yapmak için cezvenin bakır olması ve odun ateşinde pişirilmesi gerekmektedir.Bu imkanları olmayanların ise bakır cezvede soğuk su ile yapılması gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi