+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Program Arşivi Bölümünden Focus Magic 3.02 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye

  Focus Magic 3.02

  Focus Magic 3.02 Forum Alev
  Focus Magic 3.02


  Focus Magic 3.02.png

  Tanıtım:
  Focus Magic; Flu Fotoğraflarınızı Netleştirin...


  Netlik, bir fotoğrafı teknik açıdan yetkin kılan detaylardan biridir. İstemeden titrek çıkan bazı fotoğraflar bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Focus Magic sayesinde titreme sonucu ortaya çıkan hayalet çizgilerden kurtulmak olası...

  Yukarıdaki cümleye bakınca netliği olmayan fotoğrafları adam yerine koymadığımı sanabilirsiniz. Durum tabi ki hiç öyle değil. Özellikle flu/titrek çekilmiş veya kazai olarak titrek/flu çıkıp ta “vay be, ne güzel olmuş!” dediğimiz fotoğrafların çok heyecan verici olma potansiyeline sahip olduklarını düşünüyorum. Dolayısıyla netsiz fotoğraflara karşı bir önyargı sahibi değilim.

  Ama, bazı fotoğraflar vardır ki net çekmek istemişizdir ve ışık azlığı, yorgunluk, vibrasyon yayan bir ortamın içinde/üstünde (örneğin köprü veya araba) bulunmak gibi nedenlerden ötürü sonuç flu/titrek çıkmıştır. Ortaya çıkan sonuç, herhangi bir “sanatsal” potansiyeli de yok ise, işe yaramaz bir fotoğraf haline gelir.

  Bu aşamada, flu veya titrek arasındaki farkı da irdelemekte fayda var. Bir fotoğrafın netsiz çıkmasının birkaç nedeni olabilir. Birinci neden, ışık şartları iyi ve çekim hızı yüksek olmasına karşın, netlik ayar bileziğinin yeteri derecede iyi kullanılamamasından kaynaklanır.

  Auto-focus yani otomatik netleme özelliğine sahip makinelerde bu tür bir yanlışın yapılma olasılığı çok düşük olsa da tümüyle yok değil. Diğer neden ise, ışık azlığından dolayı çekim hızının düşmesi ve bunun sonucu olarak vücudumuzdaki doğal titremenin makineyi etkilemesidir.

  Bildik makineleri kullanarak elde yapılan çekimler için, alt hız sınırı 1/60 saniye olarak verilir. Fotoğrafa başladığım dönemlerde elde gerçekleştirdiğim 1/2 saniyelik bazı pozlamalarla görece net sayılabilecek çekimler yaptığım oldu ama genelde 1/60 kuralına uymakta fayda var.  Dijitalde Durum Nedir Peki?

  Dijital ortamda durum biraz daha farklı. Özellikle kompakt dijital makinelerde ayna hareketi söz konusu olmadığı için alt sınır 1/8 hatta 1/4 saniyeye kadar inebiliyor. Bu tür makineleri kullanırken 1/4 saniyelik yavaş çekimlerde net fotoğraf elde etme yüzdesi aynalı sistemlere göre çok daha yüksek.  Titrek Fotoğrafları Kurtarabilir miyiz?

  Bir dereceye kadar evet. Şimdiden söylemek isterim ki sonuç pek heyecan verici değil. Genel olarak bir değerlendirme yapacak olursak, titrek bir fotoğrafı net gibi göstermek zaten neredeyse inanılmaz bir süreç gibi geliyor insana. Bu yüzden internet üzerinde böyle bir programa rastladığımda hemen denemek istedim.

  Program bir Photoshop plug-in’i olarak yükleniyor. Deneme için kullandığım fotoğrafı ise, Beylerbeyi Sarayı’nda çektim. Işığın iyice kaybolmaya yüz tuttuğu bir zamanda çekim yapmak zorunda kaldığım ve ASA ayarını bir süre 100’de tuttuğum için 3-5 fotoğraf titrek çıktı.

  Onlardan biri olan yukarıdaki fotoğrafta, arka plandaki ayakkabı detayına dikkatli baktığınızda titremenin yarattığı hayalet görüntüyü algılamak olası. Bu hayalet görüntüyü yok etmek için kendini, Photoshop’un “Filters” ana menüsünün altlarına doğru konumlandıran Focus Magic sekmesine tıklamanız yeterli. Tıklama sonrası karşınıza yandaki sayfanın sol üstündeki dialog kutusu çıkıyor.

  Fotoğrafın yer aldığı sol bölümde kırmızı çerçeveli bir ufak kare dikkatinizi çekecek. Bu kutu Photoshop’taki navigator paletinin işlevini üstleniyor, yani fotoğrafın hangi bölümünü yakın plana almak istediğinizi belirtmeye yarıyor. Ayakkabının bulunduğu bölümü yakın incelemeye aldıktan sonra çeşitli nümerik değerler denedim ve sonunda, hem hayalet görüntünün yok olduğu hem de imge kalitesinin görece kabul edilebilir olduğu bir orta değer buldum.  Ne Menem Bir Şey Oldu Acaba?

  Dialog kutusunun sağ tarafına doğru yer alan ve uygulanacak efektle resmin son halini gösteren “Before – After” bölümünde durum fena gözükmüyordu. Hayalet görüntü artık yoktu, ama görüntüde, “Watercolor” gibi bir Photoshop filtresini hatırlatan bir bozulma olmuştu.

  Efektin etkisini tam görebilmek için filtreyi tüm fotoğrafa uyguladım. Fotoğraf 14 MB’lık bir belge olmasına karşın, sanki 300 MB’lık bir dosyaya rotate komutu vermiş kadar uzun bir süre geçti, ki bence bu olgu Focus Magic adlı eklentinin dezavantajlarından biri. Filtre uygulandıktan sonra fotoğrafı başka adla kaydettim ve özgün / değiştirilmiş iki dosyayı da açarak, “Window > Documents > Tile” komutu ile dosyaları aynı pencere alanı kaplayacak şekilde görüntüledim.

  Sayfanın altında göreceğiniz bu karşılaştırmalı görüntüleme sonrası efektin netliği artırdığını ama bu arada da imgeyi gerçekliğinden biraz uzaklaştırdığını gözlemledim. Gene de kullanmaya, denemeye değebilir. Son kararı sizin vermenizde fayda var. Altta yer alan resimde ise Focus Magic filtresini zaten net olan bir fotoğrafı daha da netleştirmek için kullandım. Bu sefer seçili alan içinde uyguladığım efektin, yandaki alanlarla karşılaştırıldığında, ek bir netlik sağladığını ama 200 ASA modunda çekilen fotoğraftaki mevcut “noise” seviyesini kabul edilemeyecek derecede artırdığını gördüm. Hemen alttaki resimde ise, netsizliği düzeltilmek istenen fotoğrafın hangi ortamdan geldiğini belirtebileceğiniz bir seçenek listesi görüyorsunuz.

  Taranmış analog ya da direkt dijital görüntü, TV ekranı ya da basılı yayın gibi farklı ortamlardan gelen farklı tip görüntülere hitap etmesi beklenen özellikler programa entegre edilmiş. Genel olarak değerlendirirsek, deneme sonrası satın alacak kadar ilgilendiğim bir program olmadı.

  Homepage:
  http://www.focusmagic.com/


  Windows Version - Vista Compatible

  http://www.acclaimsoftware.com/download/focusmagic302.exe
  (1.7 MB)


  Mac OS X

  http://www.focusmagic.com/download/focusmagic301a.sit
  (2.5 MB) 2. 2
  mustafaefendi
  Aktifleşmemiş Üye
  Gerçektende güzel ve özellikleri ile 1. sırada olması gereken bir program.
  Kameranların ve Tv ekiplerinin kullandığı programda bu olsa gerek bir yeri bulanık yapıp, öbür yeri parlakmak gerçektende harikulâde bir olay ellerin dert görmesin Hasan kardeşim...

 3. 3
  hwl
  Yeni Üye
  ii de nasıl kullanılıyo

 4. 4
  BADMAN
  Usta Üye
  Alıntı hwl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ii de nasıl kullanılıyo
  Program demodur arkadaşim bazi yerleri kisitli...

 5. 5
  Hasan
  Özel Üye
  Alıntı hwl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ii de nasıl kullanılıyo

  linklerde yönlendirme vardı kaldırdım.

  şimdi işletim sisteminize uygun olanı indirebilirsiniz.

 6. 6
  nevanida
  Yeni Üye
  cevap gelirmi bilmem ama yazıcam yinede.indirdim açıldı proğram fotoğrafıda ekrana koydum ama gerisi nasıl olacak??''filter '' diye bir yer var 5 tane seçenek var anlamadım yani bir örenkle açıklanamıormu bu konu.ümitsizce cavap bekliyrom

+ Yorum Gönder
focus magic kullanımı,  focus magic nasıl kullanılır,  focus magic resimli anlatım,  focus magic kullanımı resimli anlatım,  focus magic 3.02 nasıl kullanılır