+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Program Arşivi Bölümünden İnternetten bedava konuşma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  otsifem.eser
  Emekli

  İnternetten bedava konuşma

  İnternetten bedava konuşma Forum Alev
  arkadaşlar www.fring.com adresinden bi programla bedava konuşabılıyormuşuz.ben uğraştım ama ingilizce olduğu için yapamadım yapabılecek arkadaşlar oraya bakıp forumda bızlerle paylaşabılırmısınız? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye
  Cep Telefonundan Bedava Konuşma İmkanı


  Anlık mesajlaşma yazılımlarının altyapısını kullanan Fring'i kullanarak bedava telefon görüşmesi yapabilmek mümkün.


  Çoğumuz cep telefonlarında MSN Messenger gibi uygulamaları kullanıyoruz. İster istemez "ah şu program neden bilgisayardaki gibi sesli görüşme özelliğini desteklemiyor" dediğiniz de mutlaka olmuştur. Fring işte bunu başarıyor. Program Skype, MSN Messenger, ICQ, Google Talk, SIP, Twitter, AIM & Yahoo! gibi uygulamaların altyapısı üzerinden arkadaşlarınızla iletişim kurmanızı sağlıyor. Skype'da zaten sesli görüşme özelliği vardı.

  Bizim siz ziyaretçilerimiz için düşündüğümüz en faydalı özelliği MSN Messenger'a olan destek. Programın çalışması için de telefonunuzda Wi-Fi ya da GPRS desteklerinden en az birisinin olması yeterli. Telefonunuzun Wi-Fi desteği varsa şifresiz bir kablosuz ağ bulduğunuz her yerden arkadaşlarınıza erişebilirsiniz. Üstelik bedava olarak. Eğer hizmeti her yerden kullanmak istiyorsanız bu sefer GPRS kullanacağınızdan küçük de olsa bir konuşma ücretiniz olacak.
  Cepten Cebe Bedava İletişim
  Sürekli kulaklıklı mikrofonu takılı olan arkadaşlarınız bilgisayar başında otururken onları Fring kullanarak arayabilir, ya da MSN Messenger'larına mesaj gönderebilirsiniz. Sizin Fring kurulu cep telefonunuzdan bilgisayarı aramanız için bilgisayarda arkadaşınızın Fring kullanması gerekmiyor. Sadece kullandığı mesajlaşma yazılımında çevrimiçi olması yeter. Eğer cep arayacaksanız o halde karşınızdaki arkadaşınızda da mutlaka programın kurulu olması gerekiyor. Şu anda Beta aşamasında olan program, üreticisinin web sitesinden ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak indirebilmeniz için farklı bir sistem işliyor.

  İlk olarak www.fring.com/download adresine gitmelisiniz. Buradan telefonunuzun marka ve modelini seçmeniz gerekiyor. PDA'lerin, akıllı telefonların (Windows Mobile ve Symbian) neredeyse tümü burada destekleniyor. Cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi yazdıktan sonra programı indirebileceğiniz adres cep telefonunuza kısa mesaj olarak geliyor. Program elinizdeki cihaza göre 200-375 kB arasında bir boyuta sahip. Bunu GPRS'le ya da kablosuz ağla internete bağlanarak bir şekilde indirmeniz gerekiyor.

  Diyelim mesaj gelmedi o oldu bu oldu. Siz programı GPRS'le çekmek istemiyorsunuz. O halde Fring'i kandırıp kendimiz EXE'sini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ancak bundan sonra programı telefona Bluetooth ya da USB kablosunu kullanarak aktarmak zorunda kalacağınızı hatırlatmakta fayda var.  Siz programın linkini SMS olarak istedikten sonra Fring size bir sonraki ekranda SMS'in gelip gelmediğini soruyor. Siz gelmediği şeklinde beyaz bir yalan söylemeyi kabul ediyorsanız o halde ekranın sağ alt köşesinde kalan "Download Via PC" seçeneğini seçin ve bir sonraki ekrandan EXE'yi bilgisayarınıza indirdin.

  Fring'i Çözelim
  Artık bir şekilde programı cep telefonunuza kurduğunuzu varsayarak programın ayarlama kısmına başlıyoruz. Program cep telefonunuza geldikten sonra lisans anlaşmasını okuyun, sonrasında kurulacak olan hafızayı tanımlayın ve kurulumu bitirin. Şimdi Fring sizden kullanıcı adı ve şifre oluşturmanızı istiyor. Bu güvenlik amaçlı bir şey. Sık sık karşınıza gelip sizi sinirlendirmiyor.

  Sıradaki ekranda hangi servisleri kullanarak arkadaşlarınızla bağlantıya geçmek istediğiniz var. Sıkı bir Google Talk ya da Skype kullanıcıysanız herkes sesli konuşmaya hazır olacağı için işiniz kolay. Yalnız önceden bu servisleri kullanırken yazdığınız kullanıcı adı ve parola oturum açmanız için gerekli. Keza MSN Messenger için de aynı şey geçerli. Yani siz bir nevi cepten MSN'e gireceksiniz. Ama farklı olarak sesli konuşma başlatabilme özelliğiniz de olacak.

  Her şey tamamlandıktan sonra artık oturum açmaya hazırsınız. Oturum açtıktan sonra MSN Messenger ana penceresine benzeyen bir ekran karşınıza gelecek. Bu arada hatırlatalım çevrimiçi olduğunuzda MSN Messenger'daki kullanıcılar sizi çevrimdışı olarak görüyor. Siz onların üzerlerine gelerek çevrimdışı bir yazılı sohbet başlatabilir ya da arama yapabilirsiniz. PCkoloji.com olarak Wi-Fi kullanarak yaptığımız testlerde ses yankısı ve bekleme olmadan mükemmel bir telefon görüşmesi yaptığımızı söyleyebiliriz. GPRS'te de gerçekleştirdiğimiz aramalardan beklediğimiz sonucu aldık.

  Bu arada listenizde Fring kullanan ya da kullanmayan kişileri de görebiliyorsunuz. Fring kullananların yanında o anki sinyal göstergesi gösteriliyor ve bu sayede ne kadar kaliteli bir sohbet yapabileceğiniz daha arama başlatmadan ortaya çıkıyor. Cep telefonunda Fring kullanmayan kişiler de hali hazırda bilgisayar başında aramanızı bekliyor. Bizce mükemmel bir hizmet. Özellikle şebeke dışı aramalarda GPRS tercih edilse çok mantıklı oluyor. Programın ücretsiz olması da cabası.


+ Yorum Gönder
netten bedava konuşma,  bedava internetten konusma