Bilgisayarı hızlandıracak bir kac program veya şifre

+ Yorum Gönder
Programlar ve Program İsteyenler Bölümünden Bilgisayarı hızlandıracak bir kac program veya şifre ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  farre
  Emekli
  Reklam

  Bilgisayarı hızlandıracak bir kac program veya şifre

  Reklam
 2. 2
  erudemud
  Üye

  --->: bilgisayarı hızlandıracak bir kac program veya şifre

  Reklam  aynen bnimkide yavas bulan varsa solesinnnnnnnnnnn 3. 3
  Baryular
  Üye
  program ne ile alakalı ? registry mi yoksa gereksiz dosya silme programımı ? CCleaner i öneririm registry ve temizlik açısından 4. 4
  hayalet43
  Yeni Üye
  pc nizin donmaması , yavaslalaması , güvenliği , regedit temizlemesi , gereksiz dosyaları silebilmesi gibi daha bircok özelliği içinde barındıran .. ve benim her daim elimin altında tavsiye edebilecegim bir program.

  http://www.iobit.com/files/AWCPro.exe


  Alıntıdır... ama ben kullanıyorum:)

 5. 5
  hkendirli
  Yeni Üye
  sayın hayalet 43;
  tavsiye ettiğiniz programı kurdum.verdiğin " License to: giveawayoftheday" hesap adına; " License Code: ************ da lisans koduna yazdım.yalnız birde "Sirket" bölümü var orası boş kaldı.program tarıyor hataları buluyor ama onarma düzeltme vs. yapmıyor.lisansınız geçerli değil diyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler...

 6. 6
  mehmet___
  Yeni Üye
  hayalet e katılıyorum vermiş olduğu program çok güzel bende öneririm

 7. 7
  umut64200
  Yeni Üye
  1)arkadaşlar bilgiseyarıma sağ tıklayıp özellikleri seçin
  2)gelişmişe tıklayın oradan en üstte ayarlar vardır ona tıklayın
  3)performans seçenekleri çıkacak karşınıza en altta sanal bellek adlı yervar ordan degiştire tıklayın
  4)orada aşağıda 2 tane kutucuk var 1. sine tıklatın ve 4097 yazın
  2. kutucuğa tıklayarak 4790 yazın ve ayarlaya tıklatın ve tamam tuşlarına basın bilgeseyarın yeniden başlaasını isteyacek sisteminiz evet deyin bekleyin
  bilgiseyarınız hızzlandı oyunlarda kasmaz artık

 8. 8
  HAYALOO
  Yeni Üye
  link ki yenılıyebılırmısınız

 9. 9
  Hakan
  Administratör
  pc'yi hızlandıracak 13 işlem

  Bunları deniyebilirsiniz..

  Diyelim ki sabah kalktınız ve kapıdan çıkmadan önce pc teknik te ne var ne yok bir kontrol etmek istediniz. Bilgisayarınızı açtınız ve bekliyorsunuz… ve bekliyorsunuz… En sonunda pes edip kendinize bir tost ve kahve hazırlayıp günün gazetesini kaptınız ve bulmacalara şöyle bir gözattınız. Nihai olarak dönüşünüzde bir de baktınız ki PC'niz o hantal açılışını daha yeni tamamlamış. Tanıdık geldi dimi Eğer yeni bir PC'ye bütçenizde yer yoksa PC'nizi tamamen yenilemeden önce yapabileceğiniz birkaç şey daha var. Bu yazıda PC'nize ekstra bir hız vermek içingerekli püf noktaları sizinle paylaşacağız.

  1. Disk Birleştirme:Eğer bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa bunun sebebi dosyalarınızın sabitdisk üzerine bölük pörçük şekilde dağılmış olması olabilir. PC'nize birdosya kaydettiğinizde bu dosya müsait olan ilk boş yere kaydedilir.Eğer bu boş yere dosya tamamen sığmazsa bir sonraki boş bölgeye dosyadağıtılır ve bu süreç böylece devam eder. Dosyalarınız bu şekilde dağıldığında bilgisayar, bu dosyaları çağırdığınızda her seferinde bu parçaları teker teker bulup bir araya getirmek zorunda kalır. Bu süreç sisteminizi yavaşlatır. Şükür ki bunu düzeltmenin kolay bir yolu var.Sadece şu aşamaları uygulayın: Bir PC'yi göz önünde bulundurursak;başlat menüsüne oradan programlara girin. Programların altından Donatılar ve oradan da Sistem Araçlarına girin. Burada Disk Birleştiricisi programının ikonunu görüyor olmalısınız. Programatıklayın ve disk birleştirme işlemi başlasın. Yalnız bilmiş olunki bu işlem genellikle uzun sürer bu yüzden birleştirme işlemini yatmadan önce veya işe gitmeden önce ayarlayıp yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  2.Kayıt defterini (regedit) temizleyin: Herkes PC'nizin kayıt defterini temizlemenin performansı arttırmaya yardımcı olduğuna katılmaz ama sisteminizin yavaşlığından bıktıysanız bunu denemenin pek bir zararı olmaz. Kayıt defterinizle herhangi bir işlem yapmadan önce kesinlikle onu yedeklemeyi unutmayın. Çünkü sisteminizin çalışmasını sağlayan birçok ayar orada kayıtlı tutulur ve bunların değiştirilmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kayıt defterinde ne işe yaradığını bilmediğiniz şeyleri kesinlikle silmeyin, PC'nizde büyük çapta hasara sebepolabilir. Dikkatli olun ve ücretsiz bir alternatif olan CCleanerprogramını kullanın. Program sadece kayıt defterinizi temizlemekle kalmıyor burada bahsi geçen birçok sorunu da halledebiliyor.

  3.Eski programları kaldırın: Bilgisayarınıza uzun süredir kullanmadığınız programlar mı var PC'nizde neler yüklü haberiniz var mı Bu programların sabit diskinizi resmen tıkayıp sisteminizi yavaşlatması mümkün. Başlat menüsüne girin, Denetim Masasını seçin ve oradan ProgramEkle/Kaldır'ı seçin. Burada PC'nizde kurulu programların bir listesini görürsünüz. Ayrıca bu programları hangi sıklıkla kullandığız da burada gösterilir. Eğer cevap "hiçbir zaman" ise o programları içiniz rahatbir şekilde silip sabit diskinizde yer açabilirsiniz.

  4. Casusyazılım kontrolü: Casus yazılımlar bugünlerde internet kullanan herkes için neredeyse kaçınılmaz bir durum oluşturuyor. Virüs koruma programları her zaman en büyük tehlikeyi yakalar ama elbette arada kaynayıp sisteminize giren bir şeyler olur. İşte bu zararlılar sisteminizi yavaşlatabilir. Eğer bilgisayarınıza casus yazılım bulaştığından şüpheleniyorsanız veya sadece sisteminizin temiz olduğundan emin olmak istiyorsanız ücretsiz olan Ad-Aware yazılımını kullanabilirsiniz.

  5. Disk hatalarını düzeltin: Disk birleştirme diskinizdeki en kötü problemleri ortadan kaldırırken sisteminiz,diskinizin başka yerlerindeki hatalardan dolayı yavaşlayabilir.Bilgisayarınızdan dosya silerken ve bilgisayarınıza dosya kopyalarken bozuk sektörler oluşabilir. Bu sektörler dosyalara ulaşmayı veya kaydetmeyi zorlaştırabilir ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bu problemleri başka bir Windows aracı ile tespit edebilirsiniz. Başlat menüsüne girin ve bilgisayarıma tıklayın. Bilgisayarım açıldığında hatalara karşı tarama yapılmasını istediğiniz diski seçin. Sağ tuşmenüsünden Özelliklere gelin. Burada yeni bir pencere açılacaktır.Oradan Araçları seçin."Disk sistemi hatlarını otomatik olarak düzelt"kutucuğunu işaretleyin. Bunu yaptığınızda size birde bozuk sektörleri düzeltme seçeneği sunulacaktır ki buna "evet" demeyi isteyeceksiniz.Herhangi bozuk bir sektörü düzeltmek sisteminize gözle görülür bir hızartışı sağlar.

  6. Geçici dosyalardan kurtulun: Windows, sabitdiskinizi doldurup sisteminizi yavaşlatan geçici dosyaları saklamak konusunda kötü bir üne sahiptir. Bu geçici dosyalar siz onları aramadıkça asla ortaya çıkmazlar, işte tam bu noktada disk temizleme aracı yardımımıza koşuyor. Otomatik bir disk temizleme başlatmak için başlat menüsünden Programlara girin. Donatıların altından SistemAraçlarına gidin. İşte orada disk temizlemenin ikonunu görürsünüz.Sadece temizleme programını çalıştırın ve program size hangi dosyaları güvenle silebileceğinizi göstersin (bu dosyalar genellikle geçici dosyalar veya geri dönüşüm kutusundan henüz boşaltmadığınız dosyalar olur). Bu dosyaları sildiğinizde ne kadar yer kazandığınıza şaşıracaksınız.

  7. Masaüstünüzü temizleyin: Aranızdan bazıları -onlar kendilerini biliyorlar – gerçek masaüstleri kadar karmaşık ve düzensiz sanal masaüstlerine sahip. Büyük bir mesele gibi gözükmese de Windows'un sizi arada sırada masaüstünüzü temizleyin uyarıları ile dürtüklemesi son derece önemlidir (ki benim gibi genellikle bu uyarıları göz ardı edersiniz). Masaüstünüzdeki her türlü nesneyi kontrol edin ve kullanmadığınız kısayolları silin - geri kalan dosyalarınızı organize edin.

  8. Gelen Kutunuzu boşaltın: Eğer Outlook veya Outlook Express kullanıcısı iseniz etrafta dolaşan eski maillerinizin miktarını kontrol etmek istersiniz. Bunlar belleğinizi doldurup bilgisayarınızın olduğundan daha yavaş çalışmasına sebep olabilir. Eğer hala spam klasörünü kontrol etmediyseniz PC'nizi tamamen boş yere tıkamış olursunuz. Eski mailleriniz arasında şöyle bir turatıp artık ihtiyacınız olmayanları seçin ve kurtulun.

  9.Windows'u yeniden yükleyin: Eğer bilgisayar düzeltmelerinden bıktıysanız veya kaybedecek zamanınız yok ise temiz bir Windows kurulumu sisteminize hız getirmek için farklı bir yol olabilir. İşe başlamadan önce önemli olan tüm bilgilerinizi yedekleyin aksi takdirde dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Sonrasında temiz bir sayfa açmak için sabit diskinize format atın, programlarınızı yeniden kurun ve yedeklerinizden dosyalarınızı masaüstünüze geri yükleyin. Böylece senelerdir sisteminizi yavaşlatmış olan gereksiz dosyalardan kurtulmuş olursunuz. Esas yeniden yükleme işlemi eğer bilgisayarınızla gelmiş bir kurtarma diski varsa çok daha kolay olabilir; ama hazırlıklı olun tüm programlarınızı yeniden yüklemek uzun sürebilir.

  10. Virüslere karşı kontrol edin: Bilgisayarınıza nelerin sızdığı konusunda asla tamamen emin olamazsınız, bu yüzden anti-virüs programınızın en son güncelleştirmelere sahip olduğunu kontrol edin ve bilgisayarınızı tamamıyla taratın. Anti-virüs programları genellikle kendilerini yasal Windows programları olarak gösterirler ve sizin bile farkında olmadığınız yerlerde saklanabilirler. Eğer hala bir anti-virüs programınız yoksa (kendinizden utanın!) ücretsiz bir alternatif olan Avast! programını kullanabilirsiniz.

  11. Gereksiz servisleri durdurun: Yeni bir program yüklediğinizde bu program kendini genellikle Windows açılışında otomatik olarak yüklenen programlar arasına atar.Tüm bu gereksiz programlar bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bu programları başlat menüsündeki Çalıştır komutuna basarak devre dışıbırakabilirsiniz. Çalıştır kutucuğuna "msconfig" yazın. Çıkan pencerede"Başlangıç" sekmesine geçin. Burada açılışınızı yavaşlatan tüm programları görebilirsiniz. Tamamen gereksiz gözüken her programdan kurtulun ama Windows bileşenlerini devre dışı bırakmaktan kaçının.

  12.Güncelleştirmeleri yükleyin: Bilgisayarınızdaki işletim sisteminizi ve sürücülerinizi güncel tutmak genel sistem performansı için çok önemlidir. Güncelleştirmeler bilgisayarınızı daha güvenli ve tutarlı çalışmasını sağlar ve dolaylı olarak performansı etkiler. Birçok Windows güncelleştirmesi internetten indirip kurulabilir ama bu iş için Microsoft Update'i veya otomatik güncelleştirmeleri kullanabilirsiniz.M'soft Update sitesi sadece Internet Explorer üzerinden erişilebilir.

  13.Eski ağ bağlantılarını silin: Bilgisayarınızı yavaşlatabilecek bir diğer unsur ise eski ağ bağlantılarıdır. Bilgisayarınız artık kullanılmayan eski sürücüleri ve portları aramak için zaman kaybedecektir. Bu bağlantıları Denetim Masasından Ağ Bağlantılarına girip silebilirsiniz. Bilgisayarınızın tanıdığı ağların listesini görebilir ve artık kullanmadıklarınızı silebilirsiniz.

  Teknoloji hayatınızı kolaylaştırma için var olmalı, daha çok sinir bozucu hale getirmek için değil. Umarız bu püf noktalar bilgisayarınızın işe başlamasını birkaç dakika olsun hızlandırır veya bir programı açma süresini (veya birkaç programı) bir nebze olsun düşürür. Ama tüm bu püf noktaları uygulamanıza rağmen bilgisayarınız hala hızlanmamakta direniyorsa onu artık PC cennetine yollamanın vakti gelmiş demektir.Ama sakın bu püf noktaları denemeden pes etmeyin. Yeni bir PC almanın aksine tüm bu püf noktaları ücretsizdir, dolayısıyla denemek ile hiçbirşey kaybetmezsiniz.

  Saygılarımla...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi