Fruity Loops Resimli Anlatım

+ Yorum Gönder
Programlar ve Programların Resimli Anlatımları Bölümünden Fruity Loops Resimli Anlatım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Fruity Loops Resimli Anlatım

  Reklam  Fruity Loops Resimli Anlatım

  Forum Alev
  FRUITY LOOPS RESiMLi ANLATIM
  Fruity Loops şarkı veya ritm oluştururken kullandığımız bir mixleyici ve aynı zamanda gelişmiş bir MIDI destekleyicisi olarak tanımlanabilir. Fruity Loops'ta mixlerinizi pattern tabanlı yaparsınız.Bu pattern'ları (yani müzik parçacıklarını) kendiniz özgürce tasarlarsınız ve playlistte alt alta koyarak istediğiniz ritmi veya şarkıyı oluşturursunuz
  Fruity Loops nedir?
  Fruity Loops şarkı veya ritm oluştururken kullandığımız bir mixleyici ve aynı zamanda gelişmiş bir MIDI destekleyicisi olarak tanımlanabilir.
  Fruity Loops'ta mixlerinizi pattern tabanlı yaparsınız.Bu pattern'ları (yani müzik parçacıklarını) kendiniz özgürce tasarlarsınız ve playlistte alt alta koyarak istediğiniz ritmi veya şarkıyı oluşturursunuz.Bunun uygulamasına geçmeden önce programın ana bölümleri hakkında bilgi vermek istiyorum.
  1) Browser
  2) Step Sequencer
  3) Playlist
  4) Diğer sık kullanılanlar


  I- BROWSER :
  Yukarıdaki resimde I ile gösterdiğim bölüm browser.Browser bize yabancı bir kelime değil, anlayacağınız gibi mixi yaparken kullandığımız ses dosyalarının veya sample'ların listelendiği kısım browser olarak adlandırılıyor.Programın tam sürümünde browser'da sayısız enstruman sesi, extra effektler, loop'lar, önceden yapılmış sample'lar, kullanıcının önceden tasarladığı wav uzantılı dosyalar vb. mix yapmak için gerekli herşey bulunuyor.Listede üzerine geldiğimiz dosyaya iki kez tıkladığımızda anında o sesi duyabiliyoruz, bekleme yok gecikme yok.Ekranın solunda bir sütun şeklinde her zaman elimizin altında bulunması kolay erişim sağlıyor.

  II- STEP SEQUENCER:
  II nolu bölüm step sequencer.Bu paneli pattern'ları oluştururken kullanıyoruz.Pattern'da kullanacağımız efekt veya enstrumanları alt alta panele diziyoruz ve sıralanmış düğmeleri uygun şekilde aktif hale getirerek ritmik birşeyler yapabiliyoruz
  1)Main Shuffle: Bu buttonu sağa sola kaydırarak ritminizde kullandığınız seslere değişik bir hava verebilirsiniz.
  2)Graph Editör: Bu editörü kullanarak, pattern'daki seçili kanaldaki her bir adım için (ki bu "adım" dediğim paneldeki her bir düğme) ayrı ayrı pan (sol/sağ), vol (ses yüksekliği), filter cut (filtre ayarı), filter res (filtre ayarı2), pitch (ses perdesi) ve shift ayarlarını yapmak mümkün.
  3)Keyboard Editör: Bu editör her bir adım için klavyeden nota girmemizi sağlıyor.
  4)Channels&Steps: Yani kanalların ve adımların bulunduğu panel.Her bir ses düğmesinin solunda iki tane yuvarlak ayar düğmesi var bunlardan biri pan biri ses yükseklik ayar düğmesi.Bu ayar düğmelerinin altında küçük yeşil ışık kanalın şu anda unmute konumunda olduğunu belirtiyor.Ses dosyasının adının yazdığı büyük düğmenin (C_Kick,C_HC vb.) yanında yanan ışık ise seçili kanalları belirtiyor.Yandaki resimde TS404#1 seçili mesela...
  5)Step Leds: Play konumundayken o anda hangi adımdaysak, bu bölümde o adımın ışığı yanar ve böylece ritmi gözümüzle takip etmemizi sağlar.
  6)Pattern Title: Pattern'imize ne isim verdiysek burda o yazar.İsim vermezseniz yandaki gibi hiç bişey yazmaz.


  III- PLAYLIST:
  Step sequncer panelini kullanarak dilediğimiz sayıda pattern yapabiliriz.İşte yaptığımız bu pattern'ları playliste döşeyerek şarkımızı oluştururuz, parçamızı playlist yardımıyla takip ederiz.

  IV- DİĞER:


  1) Ana Panel: Bu panelde menüler, menülerin hemen altında cursorun o anda bulunduğu konum hakkında açıklama bulabileceğimiz bir ipucu alanı (hint field) bulunuyor. Bölümün sağ tarafında ise ana ses yükseklik ve ses perdesi ayar düğmeleri bulunuyor.
  2) Transport Panel: Bu panelde ise play,stop,record düğmeleri bulunuyor.Play düğmesinin hemen solunda pattern/song seçeneği bulunuyor ve seçili olanın ışığı sarı şekilde yanıyor.Pattern seçili olduğu zaman play'e bastığımız zaman o anda aktif bulunan pattern'i dinliyoruz.Song seçili olduğu zaman ise playliste döşediğiniz pattern'ların oluşturduğu parçanın tamamını dinliyoruz.Bölümün en sağında parçanın temposunu ayarlamak mümkün.
  3) Pattern Panel: Programda her patternin bir numarası var.O anda aktif olan pattern'ın numarasını buradan tesbit etmek veya değiştirmek mümkün.

  UYGULAMA:
  Şimdi basit bir uygulama yapalım.Hemen her hareketli şarkıda bulunan ve "dım tıs dım tıs" olarak tabir edilen ritmi oluşturalım.
  Program ilk açıldığında transport panelde pat/song seçimi "pat" şeklinde ve tempo 140'dır. Pattern panelde ise pattern numarası 1 seçilidir.Step sequencer panelinde ise standart sesler TS404#1, C_Kick, C_HC, C_HH, C_Snare bulunmaktadır.Eğer bu şekilde değilse gerekli ayarları yapın.
  önce;
  şeklinde C_Kick kanalını ayarlayın.
  Daha sonra yukarıda Pattern Panelde pattern numarasını 2 olarak değiştirin.Sakın az önce ayarladığınız C_Kick adımlarına bişey olduğunu sanmayın.Pattern numarasını 1'e getirirseniz onların kaybolmadığını göreceksiniz... Neyse, pattern no'sunu 2 olarak değiştirdikten sonra;  şeklinde C_HH kanalını ayarlayın.
  şimdi açın Playlist'inizi (açmak için kısayol F5) ve;
  Şeklinde, tasarladığınız iki pattern'i döşeyin...
  Son olarak Transport Panel'de pat/song seçimini "song" yapın.
  Şimdi "Play" butonuna basabilirsiniz...
 2. 2
  Rude-ßoy
  Yeni Üye

  --->: Fruity Loops Resimli Anlatım

  Reklam  Herşey iyi güzelde download linkini göremedim ben :| 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Bu Sadece Resimli Anlatım , Download Bölümü Değil.

  Sürümlerine Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz.
  http://www.yudumla.com/forum/showthr...t=FRUITY+LOOPS 4. 4
  ®۞®G-UNİT®۞®
  Yeni Üye
  iLLkkez görüyoruM böLe bi prOGrAm tşkerLer

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi