Ödüllü antivirüs NOD32 Kurulum ayarları

+ Yorum Gönder
Programlar ve Programların Resimli Anlatımları Bölümünden Ödüllü antivirüs NOD32 Kurulum ayarları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ferrocan
  Yeni Üye
  Reklam

  Ödüllü antivirüs NOD32 Kurulum ayarları

  Reklam  Ödüllü antivirüs NOD32 Kurulum ayarları

  Forum Alev
  NOD32 Tr Kurulumu Resimli anlatım.

  NOD32 Birçok teste hayli ön sıralarda yer almış bir antivürüs programıdır.
  Bu başarısında en büyük pay diğer antivürüs programlarında olmayan hareketliliğe (sezgilere) dayalı tepki verme özelliğidir. İşte bu özellik muhtemel pasit ve inaktif virüslerin veya konutların tanımlanıp, reaksiyon gösterebilme özelliğidir.


  NOD32 yi indirip bilgisayarınıza doğrudan kurarsanız ne olur.
  Antivürüs proğramlarına bekçi köpeklerimiz dersek onlar bizim arazimiz olan bilgisayarımızı ve burada bulunan özelliklerimizi koruyan bekçiler bizim beklentimize göre davranmalıdır.

  Burardan NOD32 indirebilirsiniz
  http://rapidshare.com/files/44931450/Nod32_ferrocan.rar

  Buradan kullanım birdilerini alabilirsiniz.
  http://rapidshare.com/files/46630858/NOD32.Update.Viewer_limitsiz_Kullan__305_m_ferroca n.rar

  Buradan Bu resimli anlatımı bilgisayarınıza indirip web sayfası olarak çevrimdışı bakabilirsiniz.
  http://rapidshare.com/files/46611832/Nod32_tr_kurulumu_WEB_ferrocan.rar

  Herhangi bir düzenleme ve özelleştirme yapılmadan kurulan antivürüs programı, Çok iyi eğitilmiş bile olsa tanıdıktan alınmış ve bizim arazimizi korumasını beklediğimiz bekçinin yapabileceklerinden daha ileri gidemez. NOD32 yi de sadece ileri komutları ile kurarsanız karşınıza tabiri yerinde ise aptal denecek düzeyden az yukarıda davranış sergileyen bir korumaya sahip olabilirsiniz ancak. İşte bizim alanımızda bulunanlardan hangisinin teklikeli ve zararlı olduğunu, bunlara karşı nasıl davranması gerektiğini bir kez ve anlayacağı şekilde kaydetmemiz (anlatmamız) gerekir bekçimize.

  Bilen bazı arkadaşlar anlatım ve açıklama şeklini garipseyebilir, çok basit, yüzeysel, sıradan bir ifade tarzı ve bilimsel değil diyebilir. Bunu söyleyecek düzeydeki arkadaşların zaten bu bilgiye ihtiyaç duymayacakları seviyede bilgileri vardır. Resimli anlatım anlatılan konunun, konuyla alakalı hiç bilgisi olamayan veya çok az bilgiye sahip yeni kullanıcılar için olduğunu düşünmelidirler.


  ****
  Şimdi kurulum ve ayarlara geçelim bu kısa açıklamadan sonra.

  Deneme ve tecrübeler sonucunda bir çok kullanıcı için en iyi olan ayarları bir araya getirip son kullanıcının profesyonel kullanıcı olarak

  NOD32 Daha önceden kurmuş olanlar saatin yanındaki NOD32 simgesine çift tıklayıp resmi görülen menüyü açacaklar ve aşağıdaki numaralandırılmış anlatımların 8. adımından itibaren devam edeceklerdir.
  Adım adım kurulum ayarları:
  1- NOD32 tr kurulum dosyasına çift tıklıyalım.
  Bu uyarıdan anlaşılacağı gibi bende daha önceden kurulu olduğu için verdi.  2- İleri butonuna tıklıyoruz.. Belki sorar Kabul ediyorum “I agree” butonuna basınız.
  3- Güncel ayarları kullan işaretini kaldırmazı tavsiye ederim.
  Kurulum sekmesindeki Normal “Typical”  4- Burada yazdığı gibi çevirmeli bağlantı kullanıyorsanız ok ile gösterilen seçeneği işaretleyin. ADSL ise vekil sunucu kullanıyorum seçmeniz gerekir fakat bazen modem paylaşılabilir veya ayarlarında değişiklik yapılır ise NOD32 nin de ayarlanması unutulabilir.
  Bu nedenle en üstteki İnternet Explorer ile aynı ayarları kullan seçeneğini tercih ediniz.
  5- Erken uyarı sistemini etkinleştir seçeneğinin aktif olmasına dikkat ediyoruz.
  Artık gerçek anlamda ayarlamaları yapma zamanı geldi. Gelişmiş ayarlar radyo butonuna tıklıyoruz.
  6- Şüpheli dosyaların incelenmesi ve NOD32'ye gönderilmesi için sormadan gönder "submit without asking" seçeneğini seçin. Bilgiler anonim gideceğinden, dilerseniz iletişim E-Posta adresi “Contact email (optional)” bölümüne e-posta adresinizi yazarak gönderiniz hakkında size ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. TAMAM a "OK" basın.

  Önemli Not: Bu seçeneği işaretlemezseniz hiçbir şey fark etmez. Yersiz fikirlere sahip olup ta acaba benim bilgisayarımla, ilgili bilgi toplamak için kullanılır mı gibi bir düşünceniz olmasın bu bilgiler sadece bilgisayarınızdaki virüs ve olası zararlılar hakkında bilgileri içerir. Aynı zamanda değerlendirilip başka bilgisayarlara ve sistemlere zararlı olabilirlikleri test edilir gerek görülürse de düzenleme ve yapılandırılması yapılıp güncellemeler ile bizlere ulaştırılır.
  Bu şekilde yapmazsak antivürüs şirketleri teker teker virüs yapanlardan rica edip virüs bilgileri almak zorunda kalırlar. (zaten yapanlar da vermeye dünden razı ya  ). İşte bilinçli ve duyarlı olup olmadığınız bu seçenekteki işaret ile belli olur.
  7- Tekrar karşımıza bir önceki menü gelir. İleri "Next” tıklıyoruz  Daha sonraki seçeneklerin hepsine de ileri “next” deyip kurulum işlemini bitiriyoruz.
  Bilgisayarın yeniden baslatılması gerekiyor.

  ****
  Daha önceden kurmuş olanlar buradan devam edebilirler ayarlamalara.

  Bilgisayarımız yeniden başlatıldı.
  Saat simgesinin nod32 sekmesine tıklıyoruz Karşımıza bu ekran geliyor..
  8 – AMON sekmesine tıklıyoruz aşağıdaki panel karşımıza geliyor. Ayarlar “Setup” a tıklayıp ayarları değiştirmeye ve özelleştirmeye başlıyoruz.
  9 – Seçenekler “Options” bölümünü açıyoruz. Potansiyel olarak güvenliksiz uygulamalar “Potentially dangerous applications” bölümünü işaretleyin . bu dışarıdan sızmaları engellemede etkinliği arttırır (Not: Bu seçeneği işaretlemek bilgisayarınızı paylaşıma açtıysanız veya dışarıdan da ulaşım sağlıyorsanız bu yönetim araçlarından bazılarının çalışmamasına neden olabilir.
  Ben aynen gördüğünüz gibi ayarladım.

  10-Eylemler “Actions” sekmesine tıklayın. Tercih ettiğiniz seçeneği işaretleyebilirsiniz.
  Fakat daha önce kullanmadıysanız ve komutlardaki özellikleri tam anlayamadıysanız Otomatik Olarak Temizle “Clean automatically” seçeneğini işaretleyiniz. Yeni oluşturulan Virüslü Dosyaları Karantinaya Gönder. “Move newly created files to Quarantine” in kutucuğunu işaretleyin.
  11- Tarama dışı dosyaları Ekle . Makro içeren çalışmalarınızın bulunduğu exel dosyaları, Bazı Acces çalışmalarınız, (Win-Spy) gibi bilgisayarınızda kim neler yapmış diye kaydeden proğramlar. Artık bildiğiniz ve aklınıza geldiği kadarı ile tercihlerinizi yaparsınız.

  12- “DMON” eçeneyine tılalayın ve yandaki panelden ayarlar’a “Setup”a tıklayın.

  13-Açılan pencereden ayarlar “Setup” bölümündeki Tehlikeli olabilecek uygulamalar “Potentially dangerous applications” bölümünü işaretleyin.
  Not: Bu bölüm de 9. numaralı kısımda anlatıldığı gibi bilgisayarınızı paylaşıma açtıysanız veya dışarıdan da ulaşım sağlıyorsanız bu yönetim araçlarından “uzaktan yönetim araçlarının” bazılarının çalışmamasına neden olabilir.

  14- Eylemler “Actions” Açılır penceresindeki tercihleri (4-Tane) gördünüz.
  Sırasıyla:: A ) Dosyalar “files” bölümünden başlayıp B-) Arşivler “Archives”. C-) Kendi kendini açabilen arşivler “Self-extracting archives”. D-) Çalışma zamanı paketleyicileri. “Run-time packers” bölümlerinin hepsi için

  Bir virüs bulunursa kısmında: temizle “clean” ve altta Karantinaya kopyala “Copy to Quarantine”
  Temizlenemeyen virüsler kısmına ise: Sil “Delete” ve alttaki Karantinaya kopyala “Copy to Quarantine”
  .
  Seceneklerini işaretleyip Tamam “Ok” butonuna basıyoruz.

  Seçilen karantina öğesini daha sonra inceleyeceğiz önce ayarları bitirelim.
  15- Emon seçeneğini işaretleyip ayarlar’a “setup” tıklıyoruz.
  Tarayıcıya “Scanner” tıklayın

  15-a ) E-posta içeriğini düz metne çevir seçeneği BOŞ kalacak şekilde hepsini işaretle.. Özelliklere dikkat edin 
  15- b) Algılama “Dedection” tıklayın: İşte ödül almasındaki en büyük etkenlerden birisi.
  Bütün seçenekleri işaretleyin..
  15-c ) Uzantılar “Extensions” a tıklayın. Tüm dosyaları tara “Scan extensionless files” seçeneğini işaretleyin.
  Altta yapabileceğiniz tarama dışı uygulamalarınız olacaksa seçebilirsiniz. Yukarıda bahsetmiştik.
  15-d) Eylemler “Actions” sekmesinde gördüğünüz gibi açılır pencere 4 seçenek sunuyor.
  Dosyalar bölümü aşağıdaki şekilde yapıyoruz
  Aynı işlemleri diğer 3 bölüm için de yapıyoruz tercih sizin farklı da yapabilirsiniz.
  16- Bildirimler bu şekilde ayarlanmış olmalı..
  17- Çevre sekmesini tıklayınca ayarlar aşağıdaki gibi olacak.. Tabi siz virüslü Mailin virüsünü merak ediyorsanız tercihlerinizi on göre yapabilirsiniz 

  18-Günlükler “Logs”a tıklayın. Tüm dosyaların günlüğünü tut “Log all files” seçeneğini işaretleyin. Tamam a tıklayın.

  19 - “IMON” seçeneğini işaretleyip, Ayarlar “Setup”a tıklayın.

  19 – a) “POP3” sekmesine tıklayın. Bütün işaretleri resimdeki gibi yapın. Uyum ayarları “Compatibility Setup” bölümünde Ayarlar “setup"a tıklayın.
  19- b) IMON’un uyuşma ayarlarını oku sağa sola götürerek ayarlayabilirsiniz. Ancak varsayılan ayarıyla bırakılması tavsiye edilir. Tamam “OK” diyebilirsiniz. Zaten açılan pencere içinde detaylar yazıyor.
  19-c) “HTTP” sekmesine tıklayın. Dosya indirilmesine otomatik olarak engel ol “Automatically deny download of file” seçeneğini işaretleyin.

  19-d) Herhangi bir yazılımla sorununuz varsa gitmeniz gereken bölüm. İşlemci uyumluluğu “Client Compatibility” düğmesine tıklayın. Bende yokmuş . Daha yüksek verim “Higher Efficiency”
  Not: Bazı trojanlar Daha yüksek verim "Higher Efficiency" konumunda IMON’a yakalanmayabilir. Bence Helal olsun onlara derim tercihimi böyle yaparım 


  20- Diğer “Miscellaneous” sekmesine tıklayın.
  Virüs günlüğüne zorla girişleri günlükle (kaydet) "Log intrusion attempts to the virus log" seçeneğini işaretleyin.
  Şimdi onar “Repair now” düğmesini uzman değilseniz sakın ellemeyin ve ya internet hızınızda problem yoksa SAKIN burayı tıklamayın. Bu düğme LSP zincirini tamir eder.
  Tarayıc “Scanner” bölümünde Ayarlar’a “Setup”a tıklayın.
  20-a)Ayarlar bölümünde Tehlikeli olabilecek uygulamalar “Potentially dangerous applications” işaretli değilse bu seçeneği işaretleyin.

  Not: Bu seçeneği işaretlemek yine bazı “uzaktan yönetim araçlarının” çalışmamasına sebep olabilir.
  20-b) Eylemler “Action” sekmesinde açılır pencere seçenekleri “Dropdown menu” 5 uygulamaya açılmaktadır.


  Ner birisi için ayrı ayrı aşağıdaki gibi işaretleme yapıyoruz işlemimiz bitince TAMAM “OK” diyoruz. Tekrar Tamam diyoruz. 
  21- “NOD32”ye tıklayın. NOD32’yi Çalıştır “Run NOD32” a tıklayın.
  21-a) Tarama hedefleri “Scanning Targets” sekmesine tıklayın. Bütün sürücülerinizin işaretli olduğuna emin olun..
  21-b) Tarama günlüğü “Scanning log” sekmesine tıklayın. Kaydır “Scrolling” Kutucuğunu işaretleyin.
  22- Eylemler “Actions”a tıklayın açılır pencere seçenekleri “Dropdown menu” 8uygulamaya açılmaktadır.
  22-a) Dosyalar “files” aşağıdaki gibi.

  22-b) Önyükleme Bölümleri aşağıdaki gibi:

  22-c ) Arşivler, Kendi kendine açılan arşivler, Çalışma zamanı paketleyicileri,
  Aşağıdaki gibi olacak..

  22-d E-Posta ve E-Posta klasörleri Aşağıdaki gibi olacak.

  22-e ) İşletim belleği aşagıdaki gibi olacak.

  23- Ayarlar “Setup” sekmesine tıklayın. Taranacaklar ve tarama seçenekleri bölümündeki bütün kutucakları resimdeki gibi işaretleyin. tarama seçenekleri bölümünde Gelişmiş sezgisel tarama seçeneğini işaretlediğinizde bir pencere açılır. Buradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. (İngilizce)
  Yine bu bölümdeki tehlikeli olabilecek uygulamalar uzaktan erişim üzerine aynı etkiyi gösterecektir. (Daha önce bahsettik)

  24-) Açılır pencereden Kontrol merkezi profili işaretli olmalı Alttaki Bu profili temizleme modunda çalıştır. “Run this profile in cleaning mode” seçeneğini işaretleyin.


  ÇIKIŞ a basın.  25- Karşınıza bu ekran çıkacaktır.. Evet i Tıklayın…… 2. 2
  50curtis50
  Usta Üye

  --->: Ödüllü antivirüs NOD32 Kurulum ayarları

  Reklam  Anlatımın iÇİn teşekkürLer....+ Yorum Gönder
eset eylem geri alınıyor ,  proxy sunucu başlatılırken bir hata oluştu,  nod32 eylem geri alınıyor,  eset nod32 eylem geri alınıyor,  nod32 eylem geri alınıyor hatası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi