Acronis True Image Programının Resimli Anlatımı

+ Yorum Gönder
Programlar ve Programların Resimli Anlatımları Bölümünden Acronis True Image Programının Resimli Anlatımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Acronis True Image Programının Resimli Anlatımı

  Reklam  Acronis True Image Programının Resimli Anlatımı

  Forum Alev
  Acronis True Image Programının Resimli Anlatımı

  PROGRAMLA BOOTLU KURTARMA CD Sİ OLUŞTURMA: Programı kurduğunuzda ilk yapmanız gereken bir boot cd si oluşturmak olmalı. Bunun için programın create bootable rescue media menüsüne tıkla, aşağıda karşınıza çıkan menüde next e tıkla,

  Acronis True image Programi 0.jpg

  Aşağıda karşına çıkan menüde cd - dvd yazıcını işaretle, cd - dvd yazıcına boş bir cd - dvd takarak next e tıkla

  Acronis True image Programi 1.jpg

  Aşağıda karşınıza çıkan menüde proceed yazan butona tıkla ve bootlu cd - dvd oluşturmayı gerçeleştir. ASLINDA SİZLERE PROGRAMI KULLANIMINI TAMAMEN BOOTLU CD DEN GERÇEKLEŞTİRMENİZİ TAVSİYE EDERİM. ÇÜNKÜ BOOT LU CD DEN PROGRAMI KULLANMAK DAHA KOLAY VE KULLANIŞLI.

  Acronis True image Programi 2.jpg

  PROGRAMLA WİNDOWS ORTAMINDA STANDART BİR YEDEK ALMA: Bu bölümde program bilgisayarımıza yüklü halde iken programın hiçbir ayarıyla oynamadan amatör kullanıcılar için standart bir yedek alma işlemini gerçekleştireceğiz.

  acronis-true-image-programi-3.jpg

  Yukarıda programın ana menüsündeki backup menüsüne tıkla, karşına çıkan alttaki resimdeki next (ileri) butonuna tıkla

  Acronis True image Programi 4.jpg

  aşağıda karşınıza çıkan resimdeki butona tıklayin,

  Acronis True image Programi 5.jpg

  aşağıda karşına çıkan menüde harddiskinin ımajını almak istediğiniz bölümlerini işaretleyin.

  Acronis True image Programi 6.jpg

  Burada önemli bir ayrıntı; Harddiskinizin tüm partitionlarının image ını almak istediğinizde 2. bir medyaya yedek almak zorundasınız. Yani ikinci birharddisk veya dvd rom - cd rom gibi. Çünkü mantıksal olarak image ını aldığımız harddisk in içerisine tekrar image dosyasını kaydetmek gibi bir seçenek mümkün olmamaktadır. Eğer Harddisk iniz 3 bölümden oluşuyorsa iki bölümünü veya sadece bir bölümü yani windows un kurulu olduğu bölüm (c) (partition) işaretleyerek yedeğini alabilirsiniz. Yine bu noktada yedeğini aldığınız partitionların (bölümlerin) kapasitesi (doluluk oranı) image dosyasını kaydettiğiniz bölümden (partition) kesinlikle yüksek olmaması gerekir, yoksa imagealma işlemi gerçeleşmeyecektir. Yukarıdaki resimde sadece windows un kurulu olduğu (C) yi işaretleyerek geçiyoruz. Aşağıda karşımıza çıkan menüde oluşturmak istediğimiz image (yedek) dosyasının nereye kaydedileceğini ve hangi isimle kaydedileceğini yazıyoruz

  Acronis True image Programi 7.jpg

  Aşağıda karşımıza gelen menüde next butonunu tıklıyoruz

  Acronis True image Programi 8.jpg

  Aşağıda karşımıza gelen menüde next butonunu tıklıyoruz,

  Acronis True image Programi 9.jpg

  Aşağıda karşımıza gelen menüde proceed butonunu tıklıyoruz,

  Acronis True image Programi 10.jpg


  Yukarıdaki resimdeki menüde ileri tıkyayıp ikinci resimdeki Proceed butonuna tıkladığımızda aşağıda karşımıza rogramın durum menüsü karşınıza çıkacak ve alttaki resimde görünen işlem tamamlandığında ok butonuna bastığımızda işlemi bitecektir.

  Acronis True image Programi 11.jpg

  PROGRAMLA MANUEL OLARAK İLERİ DÜZEY AYARLARLA IMAGEALMA: Program bizlere ileri düzey ayarlarda çok gelişmiş özellikler sunmakta; Özellikle oluşturacağımız yedek dosyasını sıkıştırarak harddisk kapasite sıkıntısı olanlar için çok güzel bir seçenek sunuyor. Program gerçekten sıkıştırma oranlarındada çok başarılı, mesela yaklaşık 2 gb. lik bir yedeği alma işlemini normalin üzerinde bir sıkıştırma seçeneğini tercih ettiğimizde 950 mb. lik bir sıkıştırılmış yedek (image) dosyasına çeviriyor. Yine oluşturacağımız yedek dosyasına şifre koyma, yedek dosyasını oluşturma esnasında istediğiniz oranda boyutlara bölme, yedek alırken dosya ve klasör bazında seçenekleri tercih etme, dosya türlerini manuel olarak seçme ve ğine incremential (artırımlı yedek alma işlemini bu bölümden gerçekleştirebiliyorsunuz. Programın anamenüsündeki backup butonuna tıklayıp aşağıdaki resimdeki menüye gelindiğinde alttaki file and folder seçeneğini işaretleyerek next e tıkla,

  Acronis True image Programi 12.jpg


  Aşağıda karşına çıkan pencerede 1. seçeneği işaretleyerek gizli dosya ve klasörleri eklemeyi iptal edebilirsiniz, 2. Seçenekte sistem dosya sistem dosya ve klasörlerini, 3. Seçenekte alttaki pencere içinde gösterilen dosya uzantılarını ğine san penceredeki add bölümünde buya başka dosya uzantılarını ekleyebilirsiniz. Önerim buradaki hiçbir ayarı işaretlemeyin.

  Acronis True image Programi 13.jpg


  Bu ayarları yaptığımızda oluşturacağımız yedek dosyasını kaydedeceğimiz yeri ve adını belirledikten sonra ileri tıklayarak aşağıdaki resimde görünen menüye geldiğinizde, 1. Sıradaki standart olan ayar yani yeni bir yedek alma işlemi yapıyorsunuz. 2. Bu seçenekte önceden oluşturduğunuz bir yedek (image) dosyası olduğunda işlem yapabilirsiniz. Bu ayararı işaretlerseniz artırımlı yedak alma işlemi yapar, yani yedek dosyası üzerine harddiskte yaptığnız değişiklikler, kurduğunuz yeni programlar windowsa yaptığınız yeni ilaveler, programlar vs. gibi ayarları üzerine ilave ederek yedkleme yapar. 3. Bu seçenekte ise kurulu programlarıyla aldığı yedek içerisindeki türevsel olarak meydana gelen değişiklikleri ilave ederek bir yedekleme yapar.

  Acronis True image Programi 14.jpg


  Eğer daha önceden aldığınız yedek üzerine artırımlı yedek almak istiyorsanız 2. seçeneği (create incremental backup) tercih ederek yedekleme yapmanız. önerilir.

  Acronis True image Programi 12.jpg

  Yukarıda resimdeki menüde set the option manuely ayarını seçerek aşağıdaki resimdeki diğer ayar menüsüne ulaşırsınız.

  Acronis True image Programi 16.jpg


  1-Sol en üst menüdeki Archieve pretection menüsüne tıklayarak sağ bölümde ki menüde şifre oluşturarak arşivinizi şifreleyebilirsiniz. 2-Compression level menüsüne tıkladığınızda sağ bölünde oluşturacağınız yedek dosyasını sıkıştırma seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Sıkıştırma seçeneğinde maximum seçeneğini seçerseniz yedek alma işlemi uzun sürer fakat oluşturacağınız yedek harddiskinizde az yer kaplayacaktır. Harddiskinizin kapasitesine göre bu ayarlardan birini tercih edebilirsiniz. 3-Archive Splitting seçeneğinde oluşturacağınız yedek dosyasını sağdaki fixed size. please, specify the size seçeneğini işaretleyerek yedek dosyanızı istediğiniz boyutta parçalara ayırmak suretiyle oluşturacaktır.Bu seçenek yedek (image) dosyasını eğer cd - dvd medyalara kaydedecekseniz tercih etmelisiniz. (Alttaki resimler)

  Acronis True image Programi 17.jpg

  Acronis True image Programi 18.jpg

  İleri tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki pencere çıkacak, buraya isterseniz bir hatırlama mesajı yazarak next i tıklayın ve karşınıza gelen pencerede proceed butonuna tıklayarak manuel olarak tercih ettiğiniz ayarlarıyla birlikte yeni bir yedekleme işlemi (image alma) gerçekleştirmiş oldunuz.


  ACRONİS İLE OLUŞTURDUĞUNUZ YEDEK DOSYASINDAN GERİ YÜKLEME YAPMA (RESTORE):

  Acronis True Image programının ana menüsündeki RECOVER menüsüne tıklayın, karşınıza gelen pencerede next butonuna tıklayın,

  Acronis True image Programi 19.jpg

  aşağıdaki pencerede önceden oluşturduğumuz yedek dosyamızın (image dosyası) yerini göstererek next e tıklıyoruz,

  Acronis True image Programi 20.jpg


  İleri tıkladığınızda karşınıza aşağıda çıkan pencerede oluşturmuş olduğunuz yedek dosyasını harddiskimizin hangi bölümüne geri yükleyeceğimizi seçiyoruz, (NOT: Eğer oluşturduğumuz dosya hardiskimizin (D) bölümünde ise bu bölüme yükleme yapmayacaktır. Çünkü mantıksal olarak yedek dosyasının bulunduğu bölüm üzerine yükleme yaptığında çakışma meydana gelecektir.) Biz burada harddiskimizin windows un kurulu olduğu (c) bölümünün yedeğini (D) ye oluşturmuştuk. Geri yüklerken (D) deki yedeği (C) ye veya üçüncü bir bölüm varsa oraya geri yüklemek zorundayız.)


  Acronis True image Programi 21.jpg

  Acronis True image Programi 22.jpg


  Yurarıdaki menüde image dosyasını nereye yükleyeceğimizi seçtikten sonra ileri tıklıyoruz. Aşağıda ki menüde karşımıza çıkan menüde orta daki seçenekten reboot seçeneğine tıklayıp windows u yeniden başlatarak program otomatik olarak geri yükleme yani restore (recover) işlemini gerçekleştirmesini bekleyoruz..

  Alıntıdır 2. 2
  erd_eru
  Yeni Üye

  --->: R-Drive Image Programının Resimli Anlatımı

  Reklam  Anlatılan Acronis başlık R-Drive image!!
  Ne alakası var anlamadım! 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Anlatılan Acronis başlık R-Drive image!!
  Ne alakası var anlamadım!
  konu başlığı düzeltildi (!!!) kullanmaya gerek yok.+ Yorum Gönder
acronis true image home 2010 recovery resimli anlatım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi