Yapısal Proteinler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Proteinler Bölümünden Yapısal Proteinler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Yapısal Proteinler

  Reklam  Yapısal Proteinler

  Forum Alev
  Yapısal proteinler

  Yapısal proteinler akışkan biyolojik yapılara bükülmezlik ve peklik sağlarlar. Çoğu yapısal protein fibröz proteindir, örneğin aktin ve tübülin monomerleri globüler ve çözülgen proteinler olmalarına rağmen polimerleştikleri zaman hücre iskeletinin parçası olan, uzun ve bükülmez lifler oluştururlar. Hücre iskeleti hücrenin şeklini ve büyüklüğünü korumasını sağlar. Kollajen ve elastinbağ dokunun önemli bileşkeleridir; keratin ise saç, tırnak, tüy ve bazı hayvanlarda kabuk gibi sert veya lifli dokularda yer alır.

  Yapısal görev yapan diğer proteinler arasında miyozin, kinesin ve dinein gibi motor proteinler vardır, bunlar mekanik kuvvet yaratırlar. Bu proteinler eşeyli çoğalan çok hücreli canlılarda sperm hücrelerinin ve tek hücreli canlıların hareket yeteneği (motilitesi) için çok önemlidir. Kasların kasılmasında oluşan kuvvet de bu proteinler tarafından meydana gelir.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yapısal Proteinler

  Reklam  Yapısal Proteinler özellikleri şunlardır vücuttaki yapı, bağ ve koruma maddelerini oluştururlar.Moleküllerin, protein benzeri dizilimleriyle meydana gelmişlerdir.Temel amino asitlerden meydana gelmektedirler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi