İşe Başlama

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden İşe Başlama ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  İşe Başlama

  Reklam  İşe Başlama

  Forum Alev  İlk Haftalar  Yeni bir işe giren kişiler, firmadaki çalışma hayatlarını etkileyebilecek en önemli hataları ilk birkaç hafta içinde yaparlar. Bu hatalar, çalışanın ilerlemesini engelleyecek boyutlara ulaşabilir. Yeni bir işe başlayan çalışanın yöneticisini ve beraber çalıştığı kişileri etkilemek için iş ararken ortaya koyduğu kararlılığı ve mücadeleyi dikkatli ve acele etmeden sergilemesi gerekir. Amacınız, işvereni sizi işe almakta iyi bir seçim yapmış olduğuna inandırmak olmalıdır.
 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: İşe Başlama

  Reklam  Kendinizi Gösterin  İşe alınmanızın sebebi diğer adaylara göre kabiliyetlerinizin ve profesyonel iş geçmişinizin oldukça parlak olmasıdır. İşvereniniz üzerinde oluşturduğunuz bu olumlu yargıyı güçlendirmek için hemen bilginizi, tecrübenizi bu yeni görevde ortaya koymaya çalışın ama dozajı iyi ayarlayın. İşe girmeden önce tecrübenizin, niteliklerinizin ne kadar bu işe uygun olduğunu anlattınız; artık bunu kanıtlamanın sırası geldi.

  Çalışanların akıldan çıkarmaması gereken en önemli unsur, iş teklifi öncesi iş görüşmesi aşamasında yanıltıcı bilgi vermemeye özen göstermeleridir. Abartılı veya yanıltıcı bilginin, işe girdikten sonra sizden beklenenlerin daha fazla olmasına yol


  açacağını ve var olan performansınızı negatif olarak etkileyeceğini unutmayın. Bunun sonucunda da, sahip olduğunuz kabiliyet ve tecrübeyi tam olarak ortaya koyamamanız sizde stres yaratacak ve dolayısıyla başarısız olacaksınız.
 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Eski Firmanızı Unutun  Daha önce çalıştığınız firmalarda elde ettiğiniz tecrübeler vasıtasıyla şu anda çalıştığınız firmaya kabul edildiniz. Fakat yeni işe başladığınız andan itibaren eski firmanızı tamamen unutun. Bugün işvereniniz farklı bir kişi veya firma. Davranışlarınızın ve sarf ettiğiniz sözlerin, şu anda çalıştığınız firmanın kültürü, stratejisi ve hedefleri ile ilintili olması gerektiğini unutmayın. " Eski firmamda bu durumda şöyle yapardık, davranırdık" gibi yaklaşımlar size yönelik tepkiler oluşmasına neden olur. Eski firmanızı övmenin şu anda size sağlayacağı en ufak bir fayda yoktur. Çünkü şu anda orada çalışmıyorsunuz. Eğer eski firmanızı öve öve bitiremiyor iseniz size yöneltilecek sadece tek bir soru türü vardır; "Neden eski firmanızda kalmadınız ?"
 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Bildiğiniz Doğruları Hemen Uygulamaya Kalkışmayın  Alıştığınız ve doğru olduğuna inandığınız yöntemleri radikal bir şekilde hemen uygulamaya koymayın. Varolan firma kültürüne adapte edilip edilemeyeceğinden iyice emin olun. Radikal kararlar veya dayatmalar başarınızı gölgeler; firma içi gereksiz tepkileri doğurur ve bazı çalışanların size bakış açısı negatif olarak gelişir. Varolan sistem ile ilgili sağlıklı bilgi toplamak için firma içinde mümkün olabildiği oranda, çalışanlarla kısa ayaküstü görüşmeler/sohbetler yapın.


 5. 5
  elifizmir
  Özel Üye
  Becerilerinizi Geliştirin


  Yeni iş değiştiren kişiler ilk aylarda kendilerini oldukça rahat hissederler. Bunun sebebi, işverenin sadece kendilerini gözlemlediğini ve ilk birkaç ay kendilerinden yüksek performans beklemediği yanılgısıdır. Bu yanlış düşünce başarıyı etkiler. İşveren, aksi iddia edilse de, ilk işe başladığınız andan itibaren sizden bütün performansınızı ortaya koymanızı arzular. Şu anda sahip olduğunuz bilgi seviyesi, tecrübe ve becerileriniz bu performansı göstermenizi sağlayabilir. Fakat, kendinizi firma kültürü değişikliğine kısa zamanda adapte edebilmenizin yolu, kabiliyetlerinizi mümkün olduğu oranda geliştirmek ve değişikliklere açık olmaktan geçer.


 6. 6
  elifizmir
  Özel Üye
  Firmadaki Başarılı Kişileri Gözlemleyin  Her firmada başarılı kişiler hemen göze çarpar. Bu kişilerin hangi kriterler dahilinde başarılı olduklarını ve başarı yöntemlerini gözlemleyin. Başarılarına katkı sağlayan unsurları objektif bir şekilde tespit etmeye çalışın. Bu sınıfa giren kişiler aynı zamanda organizasyonların değerlerini yansıtırlar ve daima ödüllendirilirler. Başarılı kişilerin sahip olduğu özellikleri ve yöntemlerini, sahip olduklarınızla karşılaştırın. Analiz sonuçlarını kendinize uyarlamaya çalışın ancak aynen kopyalamayın. Ayrı bir birey olduğunuzu kanıtlamalısınız; ayrıca performansınız konusunda kendinizi her fırsatta sorgulamaktan kaçınmayın.


 7. 7
  elifizmir
  Özel Üye
  Sabırlı Olun  Çoğu işveren, mülakat aşamasında pozisyonun veya firmanın negatif yönlerini size aktarmayı arzu etmez. Gözden kaçırılmaması gereken nokta, her pozisyonun veya firmanın sorunları olduğudur. İşe kabul edilmenizde rol oynayan en önemli faktörlerden biriside, işverenin var olan problemleri çözebilecek kapasitede olduğunuza inanmasıdır. Eğer firma veya pozisyon, beklentilerinizin büyük bir oranına cevap verebiliyorsa, mutlu ve başarılı olmamanız için hiçbir sebep olamaz. Çalışma hayali kurduğunuz en iyi firmada bile sizi bekleyen pek çok sorun bulunmaktadır. İş tatmini sağlamanın yolu bazı küçük problemleri  büyütmemek, sabırlı olmak ve asıl hedeflerinize ulaşmak için çaba göstermektir.


  Yeni işinizin mükemmel olmadığını hissettiğiniz zamanlarda, eski işinizden ayrılmanıza sebep olan olumsuzlukları göz önüne getirin. Eğer, işveren mülakat sırasında pozisyonun negatif yönlerine de yer veriyorsa, arzu edilen iş görüşmesi yöntemlerini uyguluyor demektir. Bu tür bir işverene kesinlikle her konuda güvenebilirsiniz. Çünkü pozitif olduğu kadar negatif bilgide, aday açısından işe başlangıç kararını tam anlamı ile etkilemektedir.


 8. 8
  elifizmir
  Özel Üye
  Yeni Bir İşe Başladığınızı Çevrenize Duyurun
  İş ilişkisi içinde olsun veya olmasın bütün tanıdıklarınıza yeni bir işe geçtiğinizi muhakkak duyurun. Profesyonel iş kontaklarınıza yazılı olarak yapacağınız duyurunun kariyerinizde ilerleme sağladığınızın göstergesi olacağını akıldan çıkartmayın. Özellikle danışmanlık firmalarına yeni pozisyonunuzu, telefon numaralarınızı bildirmeyi unutmayın. Her ihtimale karşı özgeçmişinizi güncelleyin

  Bütün iyi niyetinize karşın, yeni pozisyonunuzda aradıklarınızı


  bulamayabilirsiniz. Bu durumda yapılacak tek şey özgeçmişinizi
  güncelleştirmektir. Eğer çok kısa bir süre içerisinde işinizden ayrılmayıdüşünüyorsanız, ayrılma sebeplerinizin gerçekten çok güçlü olması gerekir. Bu süre eğer 2- 3 aylık bir süreyi kapsıyorsa, mülakatlarda oldukça hazırlıklı olmanız ve ayrılma sebeplerinizle ilgili tatmin edici cevaplar verebilmeniz gerekir. Çünkü, iş görüşmelerinde kısa süreli çalışılan firma ve pozisyonlarla ilgili tahmin etmediğiniz ölçüde detaylı sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür durumlar ortaya çıktığı zaman, iş görüşmesini yapan işveren hatayı sizde arama eğiliminde olmaktadır.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi