Ah bu çocuğu ne yapacağız? diyen anne-babalara öneriler

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Ah bu çocuğu ne yapacağız? diyen anne-babalara öneriler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Ah bu çocuğu ne yapacağız? diyen anne-babalara öneriler

  Reklam  Ah bu çocuğu ne yapacağız? diyen anne-babalara öneriler

  Forum Alev
  Ergenlik çağı, çocukluktan yetişkinliğe geçişin ilk basamağıdır. Çocukta birtakım ruhsal ve bedensel değişimlerin yaşandığı bu fırtınalı dönem, birtakım problemleri de beraberinde getirebilir.
  Bu yönüyle hem ergen hem de ebeveyni açısından zorlu geçen bir süreç olabilmektedir. Bu zorlu sürecin hasarsız atlatılması adına ergen ile ebeveyni arasında sağlıklı bir iletişimin kurulması büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde anne-babanın bazı hususlara dikkat etmesi gerekir:
  • Ergenler çocuk muamelesi görmekten pek hoşlanmazlar. Ebeveynin söz ve davranışlarıyla ergene "büyüdüğünü hissettirmesi" çok önemlidir. Bu durum, ergen ile ebeveyni arasındaki iletişimi olumlu yönde etkileyeceği gibi, ergenin kişilik gelişimine önemli bir katkı sağlayacaktır.
  • Ebeveyn, ergene olumlu düşünmeyi aşılamalıdır. Sürekli hayatın zor yanlarından bahsetmek, ergeni ümitsizliğe düşürebilir.
  • Ebeveyn, "ben senin yaşında iken..." tarzındaki nasihatlerden uzak durmalı. Bu tarz nasihatler genelde ergenle olan iletişimi olumsuz etkiler.
  • Ebeveynin ergene yönelik dengeli ve tutarlı bir disiplin anlayışı olmalıdır. Konulan kuralların sayıca abartılı, aşırı sert ve anlamsız olmamasına dikkat edilmeli.
  • Ebeveynin ergeni, akranlarının yanında kesinlikle tahkir etmemesi gerekir. Çünkü bu dönemde ergen için akranları çok önemlidir. Akranlarının yanında onuru kırılan ergen, büyük eziklik hissedecek ve ebeveynine karşı öfke ile dolacaktır.
  • Ebeveynin, ergeni akranlarıyla kıyaslamaması gerekir. Unutulmamalıdır ki, yapılan bu tür kıyaslar faydadan ziyade zarar getirmektedir. Zira kıyaslanan genç hem kıyaslandığı kişiye hem de ebeveynine karşı bir "soğukluk" hissedecektir.
  • Ergen yanlış bir şey yaptığında kişiliği değil, davranışı eleştirilmeli. Yaptığı hata kendisine sakin ve kararlı bir dille anlatılmalı.
  • Ergenlik dönemi insanın "en idealist" olduğu dönemdir. Dolayısıyla bireye vatan-millet sevgisinin aşılanabileceği altın zaman dilimidir.
  • Bazı durumlarda ebeveynin ergenle çatışmaya girmeden, ergen için önemli olan kişilerle (özellikle okuldaki öğretmenleriyle) görüşmesi ve onlardan destek alması faydalı olacaktır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: "Ah bu çocuğu ne yapacağız?" diyen anne-babalara öneriler

  Reklam  Ergenlik çağı çocukta ruhsal ve bedensel değişikliğin başladığı dönemdir. bu dönemde ailelere büyük görevler düşmektedir. çocukla çatışmalara girmeden yaklaşmalıdır. bu dönem çocukta asi davranışlar görülebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi