Anlama Sorunları ve Çözüm Önerileri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Anlama Sorunları ve Çözüm Önerileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Anlama Sorunları ve Çözüm Önerileri

  Reklam  Anlama Sorunları ve Çözüm Önerileri

  Forum Alev
  Anlama; kişinin bir konuyu zihninde net ve doğru bir sıralama (strateji) ile görmesi demektir. Kişi bir konuyu anladığı zaman zihninde bir netlik hisseder. Bilgi ile ilgili her unsur nettir ve doğru yerdedir. Bir konuyu anlayan insanlar, o konu ile ilgili zihinlerinde net, parlak bir film oluştururlar.
  İnsanlar iki şekilde anladığını fark eder.
  Anladığını hissetmek
  Sorulardaki performans
  Bir konuyu anladığınızı hissetmek, aslında objektif bir anlama ölçüsü değildir.
  Bir konuyu anladığınızın gerçek göstergesi, sorulardır. Yani; sorulardaki performansınız iyi ise anlamadığınızı hissetseniz de anlamışınız; kötü ise anladığınızı hissetseniz de anlaşamamışınız demektir. Çünkü bazı insanlarda erken anlama, bazılarında da geç anlama sorunu vardır
  Erken Anlama Sorunu
  Hemen söze şöyle başlayabilirsiniz: “Ne güzel, insan hemen anlıyor, erken anlamak da sorun mu?”
  Evet, gerçekten çok sinsi bir sorundur ve çoğu insan bunu fark etmekte zorluk çeker. Erken anlama, yanıltıcı bir histir.
  Kişi aslında konuyu anlamamıştır ama; “İşlem tamam taraftara selam” der ve anladığını sanır. Çünkü o konuyu hemen geçmek istemektedir.
  Özellikle görsel ağırlıkta öğrenen öğrencilerde bu tür sorunlar sık görülür.
  Kişi, konuyu çok hızlı çalışır, hemen sonuna ulaşmak ister. Konuya genel olarak odaklandığı için anlamasını sağlayacak önemli detayları kaçırır. Bu tür çalışan öğrenciler konuyu zayıf kaydeder ve çabuk unutur.
  Anlamadan geçtiği için “Ben bu konuyu çalışmıştım ve anlamıştım nasıl oluyor da bu soruları yapamıyorum” düşüncesinin pençesine yakalanır. “Çalıştığım halde yapamıyorum” inancı özgüvenini sarsar
  Çözüm
  Daha yavaş ve önemli detaylara dikkat ederek çalışmak.
  Önemli yerleri hızlı not almak.
  Mümkün olduğu kadar ilişkilendirerek tekrar etmek. Buradaki ilişkilendirerek tekrar etmek; konular arasındaki bağlantıyı kurmak, prensipleri görmek ve “Niçin böyle oluyor?” sorusunun cevabını arayarak tekrar etmektir. İlişkilendirmeden papağan gibi yapılan tekrarlar çabuk unutulur
  Geç Anlama Sorunu
  Daha çok işitsel ve dokunsal ağırlıkta çalışan kişilerde görülen bir öğrenme sorunudur.
  Kişi detaya odaklı olduğu için ve bütün detayları öğrenmek istediğinden dolayı aslında anladığı halde “Acaba kaçırdığım yerler var mı, anladım mı, ya unutursam, hatırlayabilecek miyim?” düşüncesiyle bir şeyler kaçırdığını sanır ve öğrenmesiyle ilgili şüphe duyar.
  Bu tür öğrenme stiline sahip kişiler, detaya odaklıdırlar ve küçük ayrıntılarda boğulurlar. Her bilgiyi mutlaka ilişkilendirmek isterler ve adım adım öğrenirler.
  Bir bilgiyi öğrenirken, aşırı oranda "Bu nasıl oluyor, niçin böyle oluyor?” sorularını sorarak o bilginin mantığını ve mekanizmasını tespit etmeye çalışırlar ve çok zor ilerlerler.
  Bu nedenle önemli spot bilgileri kaçırabilirler, konunun genel resmini görmekte zorlanırlar ve çok zaman kaybederler.
  Sınavlarda zor soruları yapıp herkesin kolaylıkla yaptıkları sorularda takılabilirler. Çünkü her soruda “Bu sorunun içinde bir hinlik var” diye düşünürler.
  Sade bir mantıkla düşünmekte zorlanırlar. Bilgileri karıştırma oranları yüksektir
  Çözüm
  Derse çalışmadan önce sorulara göz atmak dersin neresi önemli, neresi önemsiz tespit etmeyi sağlar. Bu konuda, hocaların yönlendirmelerine dikkat etmelidir. Çünkü okulda ve sınavlarda başarılı olmanın püf noktalarından biri de “Neleri öğreneceğini bilmek kadar, neleri öğrenmeyeceğini de bilmektir.”
  Daha fazla spot (önemli) bilgiye odaklanmalı. Konu ile ilgili genel resmi görmeye çalışmalıdırlar.
  Çalışmanıza güvenin ve ilgili şüphe duymayın. “Çalışıyorum, öğreniyorum, anlıyorum ve hatırlayacağım” düşüncesi ile çalışın
  Aslında geç anlama sorununa sahip kişiler, anladığı halde anlamadığını hisseder, yani sanal bir sorundur.
  Bu nedenle, bir konuyu anlayıp anlamama ölçülerini sorulardaki başarılarına göre değerlendirmelidirler. Çünkü diğer seçeneğin sınırı yoktur ve insanlar aşırı detayda boğulma gibi zor bir tuzağa düşerler. Siz kendinizi nasıl hissederseniz hissedin sorulardaki performansınız, anlama seviyenizi gösterir.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Anlama Sorunları ve Çözüm Önerileri

  Reklam  Anlama Sorunları ve Çözüm Önerileri, geç anlama bir çeşit yoğunluk yorgunluk olabilir tabi bir zaka problemi yoksa burada fazla meşkuliyet zakayı yoruyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi