İş bulmanın en kolay 10 yolu

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden İş bulmanın en kolay 10 yolu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  İş bulmanın en kolay 10 yolu

  Reklam  İş bulmanın en kolay 10 yolu

  Forum Alev
  Bir laf vardır 'Birşeyi çok istersen yaparsın' derler. Zaman zaman iş değişikliğiyle ilgili kara kediler aklınızı karıştırabilir. Eğer gerçekten iş değişikliği istiyorsanız kendi isteğinize uygun yeni bir iş eninde sonunda bulursunuz. İşte size iş kolay iş değiştirmenin 10 altın kuralı!  1. Ne istiyorsunuz?

  İnsanoğlu doğası gereği hayatındaki her yenilik öncesinde tedirgin ve endişeli olur. Ama eğer hayatınızı değiştirmenin vakti geldiyse de vakit kaybetmenin de çok anlamı yok. Kariyer yöneticisi Sarah Berry 'Kararlı olun ve kesin adımlar atın' diyor. Öncelikle kendinize niçin iş değiştirmek istediğinizi sorun. Para için mi yoksa statü değişikliği için mi? Bir de kuşkusuz nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizi sorgulayın!

  2. Vizyonunuzu genişletin!

  Yeni bir iş hayalini kurmak zor iştir. İnsana pek güven veren bir his yaratmaz. İnsanlar genelde bulundukları ortamdaki duruma hakimdir. Kendi sınırları dışındaki sınırları pek bilmezler. Çalışanlar yeni transfer yeteneklerine daha açık olmalılar.

  3. Antenleri açın! Çevrenize eşinize dostunuza iş değişikliği yapacağınızı bildirin.

  Antenleriniz sürekli açık olsun. Konferanslarda ve iş toplantılarında tanıştığınız insanlarla kontağa geçin. İnsan kaynaklarında çalışan eşinize dostunuza mutlaka iş aradığınızı söyleyin. Nereden ne geleceğini önceden bilemezsiniz.

  4. CV'nizi renklendirin!

  Sarah Berry CV'nin iş bulmadaki hayati öneminin iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor. Bazı CV'lerin alt alta sıralanmış sıkıcı maddelerden oluşan bir yazı dizisi olduğuna dikkat çeken Berry 'Sıkıcılıktan kaçının!' diyor ve CV'lerin kişileri satan bir vitrin olması gerektiğini söylüyor.

  5. Farklı kaynaklara başvurun!

  Gazetelerin iş ilanları köşesini sürekli takip edin. İnternet de bu işi için uygun bir ortam. Bazı şirketlere ve kurumlara da direk olarak gidin ve konuşun. ÇOk daha etkili olur.

  6. İş bulma kurumlarına başvurun!

  Türkiye'de çok yaygın bir sistem olmasa da yine de uygulanabilecek bir yöntem. İş bulma kurumlarının küçük işletmelerle bağlantıları güçlüdür. Bu bağlantılardan yaralanabilirsiniz.

  7. Başvurularınızı özenle seçin!

  Kesinlikle laf olsun diye CV göndermeyin. Sadece gerçek anlamda size uyan veya başka bir deyişle gerçekten şansınızın olduğu şirketlere yönelin. Boşu boşuna zaman harcamayın. Kendi deneyimlerinizin çok dışında bir iş edinirseniz işe girme şansınız çok düşük olabilir. Kendinizi olduğunuzdan farklı göstermek zorunda kalabilirsiniz. Bu da ileride başınıza büyük dertler açar.

  8. Kendinize güvenin!

  Özellikle iş görüşmesine gittiğinizde ürkek ve güvensiz bir duruş sergilemeyin. Sorulan soruları düzgün ve çok yönlü yanıtlayın. Ama sadece soruları cevaplamakla yetinmeyin siz de soru sorun. işin incelikleri ve detatylarıyla ilgilendiğinizi gösterin.

  9. Feedback isteyin!

  Her 'hayır' 'evet' e ne kadar yakın olduğunuzu gösterir. Eğer işe kabul edilmediyseniz mutlaka şirketten size feedback olabilecek birtakım bilgiler alın. Neden kabul edilmediğinizi öğrenin!

  10. Sabırsız olmayın!

  İş bulma süreci çok kolay bir süreç değildir. Aylar bile sürebilir. Sabırsız olmayın. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İş bulmanın en kolay 10 yolu

  Reklam  Her şeyden önce sabırlı olunmalıdır.Aradığınız işle ilgili donanımlarınız tam ve sağlam olmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi