Bugün hastayım, okula gitmeyeceğim!

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Bugün hastayım, okula gitmeyeceğim! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Bugün hastayım, okula gitmeyeceğim!

  Reklam  Bugün hastayım, okula gitmeyeceğim!

  Forum Alev


  Her sabah aynı programa uyulurken birden ufaklıktan farklı bir ses gelebilir: “Bugün okula gitmek istemiyorum. Kendimi iyi hissetmiyorum.” bu sözler her ailede bir soğuk duş etkisi yapabilir. Gerçekten çocuk hasta mı yoksa okulla başka bir sorunu mu var? Ya da sadece biraz daha uyumak için bahaneler mi uyduruyor?
  DURUMU ANLAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

  Programda olmayan bu değişiklik özellikle herkesin çalıştığı evlerde soruna yol açar. Annelerin ilk işi bu durumda çocuklarının ateşine bakmak olur. Peki, çocuğun ateşinin olmaması durumunda nasıl davranmak gerekir?

  HASTA NUMARASI YAPIYORSA...

  Çocuğun ateşi 37 derecenin altındaysa sorunun ne olduğunu anlamak için sorular sorun.

  - Bana gerçekten ne hissettiğini söyler misin? Çocuğunuz bu durumda sizin telaş ettiğinizi hissedecek ve rolüne devam edecektir. Başta sadece iyi olmadığını söyleyen çocuk nerelerinin ağrıdığını söylemeye başlayacaktır.

  Çocuğunuz zaman içinde hasta olduğuna kendisi de inanmaya başlar ve ailesini inandırmak için midesinin bulandığını ve başının ağrıdığını söyleyebilir.

  - Bu gibi durumlarda konunun üzerine gitmek hiçbir işe yaramayacaktır. Size tavsiyemiz konuyu tamamen değiştirip, bir 10 dakika kadar onu rahat bırakın. Daha sonra ilgisini çeken bir konudan bahsedin ve reaksiyonlarını takip edin. Bazen göreceksiniz çocuğunuz iyi olmadığını unutarak, bu konuya kendini kaptırıverecektir. Artık hiç daha fazla vakit geçirmeden onu okula hazırlayabilirsiniz.

  - Artık komedi bitmiştir ve başarısız olduğunu çocuk da anlayacaktır. Bir daha kendini iyi hissetmediğini söylemeyecektir.

  Ailesinin bu konuda daha üstün olduğunu hissedecek, en fazla biraz suratını asacaktır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 'Bugün hastayım, okula gitmeyeceğim!

  Reklam  bazen çocukların okula gitmemek için bahaneler uydurmaları doğaldır. bunların ilk başında hastayım okul gidemeyeceğim demesidir. aileler çocuğun gerçekten hastamı yoksa yalan mı söylüyor diye çocuğu kontrol etmeli ve ona göre davranmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi