Sınav Kaygısı Bulaşıcıdır

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Sınav Kaygısı Bulaşıcıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Sınav Kaygısı Bulaşıcıdır

  Reklam  Sınav Kaygısı Bulaşıcıdır

  Forum Alev
  Aşırı kaygı öğrencilerin başarısını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden. Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Doktor Leyla Alkaş kaygının yarattığı değişiklikleri ve nasıl giderileceğini şöyle anlattı:

  * Sınav kaygısı yaşayanlarda kalp çarpıntısı, mide kasılması, ellerde titreme, soğuma, terleme, nefes yetersizliği, karın ağrısı, sık idrara gitme, bulantı, bayılacakmış gibi hissetme, ayaklarının bağı çözülmesi, ağlama hissi, panikleme, yerinde duramama, tırnak yeme, sallanma gibi belirtiler yaşanır.

  * Sınav kaygısıyla başa çıkmanın yolu olumlu düşünmeye çalışmaktır. ’Elimden geleni yapacağım. Bu sınav bir fırsat ama hayatımın amacı değil’, ’Sınav sadece akademik bilgimi ölçüyor,yeteneklerimi, kişiliğimi, becerilerimi değerlendirmiyor’ diye düşünmekte fayda var.

  * Sınav sabahı kaygılı olan öğreciler kendini rahatlatan düşünce, resim, müzik gibi şeylere odaklanmalı. Tersine kendini geren şeylerden uzaklaşmalı.

  * Kaygı bulaşıcıdır, ailenin kendini gevşetmesi gerekir. Çocuğa sık sık ’iyi misin’, ’Seni seviyoruz, sana güveniyoruz’, ’heyecanlanma, korkma’, ’kazanırsan sana şunu alacağım’ gibi aşırı gerecek konuşmalardan kaçınmak gerekir. Her sabahkine yakın bir sohbet ve kahvaltı yapmak, trafik veya yetişememeyle ilgili panik yapmamak gerekir. Aileler sınava ne kadar çok özellik ve önem yüklerlerse çocuğun kaygısı da o kadar çok olacaktır
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sınav Kaygısı Bulaşıcıdır

  Reklam  Sınav heyecanı bulaşıcı bir hastalık gibidir.Hiç heyecanı olmayan birisi bile öbür arkadaşından etkilenebilir ve heyecanlanır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi