Liseliye Erken Mezuniyet Müjdesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Liseliye Erken Mezuniyet Müjdesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Liseliye Erken Mezuniyet Müjdesi

  Reklam  Liseliye Erken Mezuniyet Müjdesi

  Forum Alev
  Liseliye Erken Mezuniyet Müjdesi

  Milli Eğitim Bakanlığı, başarılı lise öğrencilerine erken mezun olma yolunu açacak bir düzenleme için düğmeye bastı. Hazırlanan taslağa göre, 9, 10 ve 11. sınıf derslerinde ortalamasını en az 90 getiren öğrenci, sınavları başarmak koşuluyla erken mezun olabilecek.
  Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretimde başarılı öğrencilerin erken mezun olmalarını sağlayacak bir düzenleme için çalışma başlattı. Bu çalışmaya göre, not ortalaması 90 ve üzeri olan öğrenciler, üst sınıfın sınavlarını vermek koşuluyla erken mezun olabilecek.

  MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmada taslağa son şeklinin verilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun da çalışmaların sürdürülmesi için talimat verdiği öğrenildi. Taslak çalışmasıyla, belli bir not barajını tutturan öğrencilerin bir veya bir buçuk yıl erken mezun edilmeleri hedeflendi.
  NOT ORTALAMASI 90
  Halen son şekli verilmeyen taslakta, ilk etapta Ortaöğretim Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması öngörüldü. Taslağa göre erken mezuniyet imkanından yararlanmak için öğrencinin ortaöğretimin 9, 10 ve 11. sınıf derslerinin tamamında not ortalamasının en az 90 olması gerekli. 90 ve üzeri not ortalamasını tutturan öğrenci, 12. sınıfı okumak yerine, 11. sınıf sonunda 12. sınıfın sınavlarına girebilecek. Başarılı olması halinde de erken mezuniyet hakkı elde edecek.
  Erken mezuniyet için öğrencinin Haziran ve Eylül aylarında toplam 12 dersten sınava girip başarılı olması gerekiyor. Böylece, öğrenci 4 yıl yerine 3 yılda mezun edilecek ve kendisine lise bitirme diploması verilecek. Bu durumda en büyük engellerden birini ise erken mezun olan gencin ÖSS’ye bir yıl erken girmesi oluşturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda da YÖK’le irtibata geçti. Bu kapsamda MEB yetkililerinin, erken mezun olan öğrencinin ÖSS’ye başvurması halinde sınava alınmasının sağlanması yolunda YÖK yetkilileriyle ön görüşmeler yaptığı öğrenildi.
  AVRUPA’DA YAYGIN
  Halen Almanya, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde çok başarılı öğrenciler okullarını erken bitirme imkanına sahipler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bu çalışmayla Türkiye’de de Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğunda yaygın olan bu uygulamaya geçilmesi planlanıyor. Çalışmanın yaz döneminde tamamlanması ve gelecek yıl uygulanması bekleniyor.

  Çubukçu’yu mutlu eden ziyaret
  Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılmak üzere Türkiye’de bulunan öğrencilerden bir grup, milli kıyafetleriyle Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu ziyaret ederek, öğrendikleri şarkıları ve şiirleri okudu.Milli Eğitim Bakanlığı Tevfik İleri Salonu’nda gerçekleşen kabulde, Çubukçu öğrencilere, "Size kendi dilimizde hitap etmek ve bunun da sizin tarafınızdan anlaşıldığını bilmek bana büyük bir gurur veriyor" dedi. 7. Uluslararası Olimpiyatları Tertip Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan da bu yıl olimpiyatlara 115 ülkeden 700’e yakın öğrencinin katıldığını belirtti.


  Yeni Şafak
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Liseliye Erken Mezuniyet Müjdesi

  Reklam  Başarılı bir öğrencinin bilgisi o kadar çoktur ki bazen sınıf atlatırlar.Bu da ona benzer bir uygulama olmuş.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi