Hayatimi DeĞİŞtİrmek İstİyorum (haydİ)__deĞİŞİm

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Hayatimi DeĞİŞtİrmek İstİyorum (haydİ)__deĞİŞİm ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dolunayY_38
  Yeni Üye
  Reklam

  Hayatimi DeĞİŞtİrmek İstİyorum (haydİ)__deĞİŞİm

  Reklam  Hayatimi DeĞİŞtİrmek İstİyorum (haydİ)__deĞİŞİm

  Forum Alev
  HAYATIMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM (HAYDİ)


  Değişim

  İlk yazımızda değişim mümkün demiştik. Değişmeye başlamadan önce “değişim” kelimesinin tanımında hem fikir olmalıyız, ki ilerde birbirimize düşmeyelim.

  Değişim nedir? Bir insanın değişmesi ne demek? Örneğin bu gün kararsız bir zavallıyken yarın ne istediğini bilen bir yırtıcıya dönüşmek veya sigara içmeyen, sağlıklı biri olmak, daha başarılı, daha azimli, daha olgun biri olmak vb. Örnekleri fazla uzatmadan söylersek küçük veya büyük, hayatımızda yaptığımız pozitif dönüşümlerin hepsine değişim diyebiliriz. Benim, sizi davet ettiğim “değişim”in tanımı ise şöyle;  Değişim ; Bir insanın tutum ve davranışlarında kalıcı, pozitif bir değişiklik yapmak

  Bu noktada anlamanızı, hatta kabul etmenizi istediğim bir önermem var; “ Bir bütünün bir parçasını değiştirirseniz bütünde değişmiş olur” Bu önermenin tam terside doğrudur ; “Bütünü değiştirirseniz parçası da değişir.”
  Örnek verelim;


  Dört birbirine benzeyen çizgiden oluşan bir kare
  Bir kenarı farklı çizgiden oluşan bir dörtgen

  dörtgen artık kareden farklı bir nesne. Yalnızca bir kenarı değişti daha 3 kenarı var, onlar hiç değişmedi ama şeklimiz bir bütün olarak değişti.

  İşte biz insanlar da bu şekil gibi bir bütünüzdür. Küçük de olsa tutum ve davranışlarınızda yaptığınız bir değişiklik, esasında bütünde yaptığınız bir değişikliktir.  Ben bu gerçekliği zayıflamaya çalışan insanları gözlemlediğimde fark ettim. Önce belirli bir rejim yapıp istedikleri kiloya geliyorlar. Fakat bir süre sonra tekrar eski kilolarına dönüyorlardı. İşin gerçeği zayıflamanın bir tek formülü vardır;

  YAĞ = ALINAN ENERJİ - HARCANAN ENERJİ

  Denklem bu kadar basit olduğu halde zayıflamak neden mümkün olmuyor?

  Çünkü bu formülü uygulamak için kısa süreli rejimler yeterli olmuyor. Beslenme tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Esasında beslenme sizin hayatınızın bütününe etki ettiği için, hayatınızı değiştirmeniz gerekiyor.

  Örneğin tatlıların, hamurluların bol bol yapıldığı bir evde yaşıyorsunuz. Anneniz de “canın boğazdan geldiğini” düşünüyor. Zayıflamak ve zayıf kalmak için yapmanız gereken hamurluları yememek.Bu evde böyle bir şey mümkün mü? Herkes yerken ve sizin yemenizi isterken. Hayır tabi ki mümkün değil. Bir, iki gün çok iradeli olabilirsiniz, ama yarın bir şekilde iradeniz kırıldığında, alışkın olduğunuz sisteme geri döneceksiniz.

  Yapmanız gereken beslenme sisteminizi değiştirmek. Gerekiyorsa o evden ayrılmalısınız. Veya kalsanız bile, radikal kararlar almalısınız; evdekilerle aynı zamanda yemek yememek veya mutfağa uğramamak gibi. Sonuç itibariyle yaşantınızı, günlük programınızı değiştireceksiniz. Bu da hayatınızın tamamını, sürekli olarak değiştirmek demek. Artık siz yaşam sitili olarak kilolu değil, zayıf vücutlu bir yaşam biçimini tercih ediyorsunuz. Tutum ve davranışlarınızı değiştirmeden zayıflayamazsınız.  Özet ; Tutum ve davranışlarınızı değiştirmeden değişemezsiniz.

  Değişmek istiyorsanız, bütünü, yani genel olarak kendinizi değiştirmeniz gerekiyor. Lütfen bu nokta üzerinde hemfikir olalım. Daha mutlu, daha başarılı olmak için değişmek gerektiğine karar verirsen, (sen, yalnızca sen) bu değişim bütün hayatını değiştirecek. Hayatımı değiştiremem ama değişim istiyorum dersen, yaptığın değişiklikler küçük veya geçici olacaktır.

  Değişim cesaret ister! Var mısın ? 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Hayatimi DeĞİŞtİrmek İstİyorum (haydİ)__deĞİŞİm

  Reklam  Hayatimi DeĞİŞtİrmek İstİyorum (haydİ)__deĞİŞİm, bir insanın tutum ve davranışları bir yeşa kadar değişebilir sonrasında alışkanlıklarla yaşar insan çünkü 40 yaşından sonra birini davranışını değişmesi zordur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi