Ortalama Yükseltme Sınavları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Ortalama Yükseltme Sınavları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gökhan
  Emekli
  Reklam

  Ortalama Yükseltme Sınavları

  Reklam  Ortalama Yükseltme Sınavları

  Forum Alev
  ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARI


  Okulların kapanmasından hemen sonra yani okulların kapanmasının ardından yapılacak olan "ortalama yükseltme sınavları" ile ilgili bilmemiz gereken bazı hususlar şunlardır:

  1- Bu sınavlara girmeden önce veli, sınıf öğretmeni ve öğrenci hangi derslerden sınavlara gireceğine birlikte karar vermeli ve girmeyi düşündüğü derslerin isimlerini bildiren dilekçeyi okul idaresine mutlaka vermelidir.

  2- Bu sınavlarda çok sayıda öğrenci "ortalama yükseltme sınavları" tarihleri ile "sorumluluk sınavları"nın tarihlerini karıştırmaktadır. Bu tür bir hata, telafisi imkânsız sonuçlara sebep olmaktadır.

  3- Önce "ortalama yükseltme sınavları" yapılır. Lise 2 ve 3. sınıf öğrencileri sene içinde başarısız oldukları sorumlu derslerden ortalama yükseltme sınavlarında da başarısız olurlarsa sorumluluk sınavlarına girerler.

  4- Türk dili ve edebiyatı dersinden bir üst sınıfta başarılı olsa dahi sorumluluğu kalkmaz. Diğer bir deyişle bu dersin sınavında başarılı olmak şarttır.

  5- Sınavlara çok önceden hazırlanmak başarı için şarttır. Karneyi aldıktan sonra duruma göre çalışmayı düşünenler yaşayacakları moral bozukluğunu üzerlerinden atamadan bu sınava girmek zorunda kalacakları için başarmaları daha da zorlaşmaktadır.

  6- Öğrencilerin sınava girecekleri dersleri seçerken ortalamasını arttırmayı umdukları ve ağırlık ortalaması fazla olan derslere öncelik vermelerinde büyük fayda vardır.

  7- Ortalama yükseltme sınavlarına sadece zayıf derslerden girilmez. İstenirse iyi olan derslerden de girilebilir.

  8- Alan ortalaması tutmayanlar da bu sınavlara girmek zorundadır.

  9- Sınavlarda alınan notların sınıf geçmeye ne şekilde etki edeceği aşağıya çıkarılmıştır. Bu tabloyu mutlaka gözden geçiriniz.

  Ortalama Yukseltme Sınavlari.jpg 2. 2
  sorumlu
  Yeni Üye

  Cevap: Ortalama Yükseltme Sınavları

  Reklam  10. Sınıf ögrencisiyim anolu teknık lısesınde okuyorum , matematik , geometri , kımya , Temel elektirik derslerim zayıf Sorumluluk sınavlarına gırdım bu derslerı vermedım karne verıldıgınde benım karne notum 56.04 idi Şimdi Şimdi 58.60 oldu ama ders vermedım Sınıfta karlırmıyım ?+ Yorum Gönder
ortalama yükseltme sınavının karneye etkisi,  ortalama yükseltme sınavı karneye etkisi,  ortalama yükseltme sınavı ortalamayı nasıl etkiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi