Anadolu Öğretmen Liseleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Anadolu Öğretmen Liseleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Anadolu Öğretmen Liseleri

  Reklam  Anadolu Öğretmen Liseleri

  Forum Alev
  Anadolu Öğretmen Liseleri


  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır. Türkiye genelinde toplam 115 (2004 sınavı başvurusu sırasında) vardır ve toplam kontenjanı 9936 dır.

  Anadolu Öğretmen Liseleri genel ve öğretmen yetiştiren yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Öğretim süresi dört yıldır.

  Alanlar: Tüm sınıflarda ağırlıklı yabancı dil ve ortak genel kültür derslerinin yanı sıra meslek dersleri ve kendi bireysel ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun dersler okutulur. Öğretim programlarında yer alan dersler, öğrencilerin istek ve yetenekleri doğrultusunda yönelecekleri yüksek öğretim programlarına uygun olarak;


  Fen Bilimleri Alanı


  Türkçe Matematik Alanı


  Sosyal Bilimler Alanı


  Yabancı Dil Alanı

  alanlarına göre gruplandırılır. İngilizce’nin yanı sıra ikinci yabancı dil de zorunludur.

  Devlet Parasız Yatılılık Sınavına girmelerine gerek kalmaksızın, cinsiyetlerine uygun pansiyonun bulunması halinde parasız yatılı olarak okuyabilirler.

  Anadolu Öğretmen Liselerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmaları gerekir. Ayrıca okumakta oldukları ilköğretim okulunun öğretmenler kurulu tarafından “öğretmen olabilir” kararının verilmiş olması gerekir. Bunun dışında 8.sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden Şube Öğretmenler Kurulu kararı ile sınıf geçmemiş olmaları da zorunludur.

  Yeterli puan almak kaydıyla öğrencilere tüm yüksek öğretim programları açıktır. Yüksek öğretime geçişte tercihlerine bağlı olarak bazı avantajları vardır. Şayet bu okulları bitiren öğrenciler üniversite tercihlerinde mezun oldukları alanlara bağlı olarak öğretmenlik ile ilgili yüksek öğretim programlarını seçerlerse ek puan elde ederler.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Öğretmen Liseleri

  Reklam  Anadolu Öğretmen Liseleri, bunlarda kaliteli eğitim veren öğretmenlik alanında mesleki ağırlığı olan lislerin adıdır muhtemel yetiştirdikleri eleman da öğretmen olur öğretim süreleri 4 yıldır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi