Kuru Fasulyenin Faydaları..

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kuru Fasulyenin Faydaları.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Kuru Fasulyenin Faydaları..

  Reklam  Kuru Fasulyenin Faydaları..

  Forum Alev
  Kuru fasülyenin faydaları

  Baklagillerden olan kuru fasulyenin tam bir protein deposu olduğu ortaya çıktı. İçerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten bir eksiği bulunmayan kuru fasulye vejetaryen beslenme için de bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

  Gıda uzmanları tüm bunlarla birlikte kuru fasulyenin sağlıklı beslenme diyetlerinde rahatlıkla tercih edilebilecek bir yiyecek olduğunun altını çiziyorlar. Türk mutfağının vazgeçilmez 'milli' yemeği kuru fasulyenin protein ve anorganik tuzlar bakımından da çok zengin olduğunu belirten gıda uzmanlar, bu önemli baklagilin kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu, sinirleri kuvvetlendirdiğini kaydettiler. Gıda uzmanları üzerinde önemle durulması gereken konunun, kuru bakliyatın pişirilmesi olduğunu belirtiyor. Çünkü dikkatli pişirilmezse vitamin ve mineral değerlerinde ciddi kayıplar meydana gelebiliyor. Kuru fasulyenin diğer bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden önce en az 8 saat suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gerekli olduğunu belirten uzmanlar, gaz yapmasının önüne geçmek için de şunu öneriyor:
  "Baklagillerin gaz yapmasının önüne ıslatmayla geçilir. Çeşidine ve mevsimine göre değişen sürelerde yapılan ıslatmayla baklagillerdeki gaz yapıcı etken olagosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bir gün suda bekletilerek pişirilmelidir".
 2. 2
  ridvan_362
  Üye

  --->: Kuru Fasulyenin Faydaları..

  Reklam  ben sadece gaz yapar die biliyordum meğersem ne de cok faydası varmıs+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi