Bulgurun faydaları saymakla bitmez

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Bulgurun faydaları saymakla bitmez ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  Bulgurun faydaları saymakla bitmez

  Reklam  Bulgurun faydaları saymakla bitmez

  Forum Alev
  Bulgur, Türk mutfağında Anadolu'da önemli yeri olan besin maddelerinden biridir. Bulgur B grubu vitaminler, potasyum, demir ve fosfor açısından zengin olup kuru baklagiller ile beraber pişirildiğinde besin kalitesi daha çok artmaktadır. Bu da bizim için vazgeçilmez olmasını sağlar.

  Hamilelere folik asit
  Lif içeriği yüksek bir besindir. Kan şeker düzeyinde çok fazla dalgalanmalara yol açmaz, bağırsak ve kalp-damar sağlığını koruyucu etki yapar. Potasyum içeriği yüksek olduğu için böbrek hastalarında kanda potasyum değerleri yükseldiğinde tüketilmemesi gerekir. Yapısında folik asit de barındırdığı için hamile kadınların tüketimi önemlidir. Folik asit, anne için önemli olduğu kadar bebeğin gelişimi için de önemlidir. Bulgur sarı ya da biraz daha esmer bir tonda renklere sahip olabilmekte, rengi açıldıkça daha çok soyma işlemi geçirdiği için besin değeri düşmektedir. "Besin kalitesi kuru baklagillerle beraber kullanıldığında daha çok artar" demiştik. Buna örnek verecek olursak; mercimek köftesi, ezogelin çorba ve müceddere akla ilk gelen yemeklerdir. Çok da lezzetli olurlar.

  Faydalanın
  Bunun dışında bulgurdan pirincin kullanıldığı birçok yemekte faydalanılabilir. Maydanoz çorbasına çok yakışır. Ispanağı bazen pirinç yerine bulgur koyarak pişirebilirsiniz. Kısır, yine çocukların da severek tükettiği bir besindir. Besin kalitesini düşündüğümüzde bulgur, yemek kültürümüzdeki yerini unutmadan tüketmeye devam etmemiz gereken önemli bir besindir. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için elimizde olan değerleri değerlendirmeliyiz.

  Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül YILMAZ

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Bulgurun faydaları saymakla bitmez

  Reklam  Diğer Konularımız

  Limon'un yararları saymakla tükenmez
  İncirin faydaları saymakla bitmez
  Bu meyvenin faydaları saymakla bitmez!!!!
  Aşk Hiç Bitmez , Bitmez Derler , Yanlış ..
  sigaranın Faydaları...Say say Bitmez ...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi