Karabaş Otu 'Lavanta' (lavandula officinalis)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Karabaş Otu 'Lavanta' (lavandula officinalis) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  GüllereVurgun
  Usta Üye
  Reklam

  Karabaş Otu 'Lavanta' (lavandula officinalis)

  Reklam  Karabaş Otu 'Lavanta' (lavandula officinalis)

  Forum Alev
  Karabaş Otu 'Lavanta' (lavandula officinalis)

  Parfüm sektöründe yaygın olarak kullanılan lavanta sabunlara, şampuanlara, oda spreylerine, kolonyalara, parfümlere vs. katılır ve insana rahat ve huzur verici bir ortam temin eder. Değişik renkli (mor, beyaz, açık sarı) lavantalar vardır.
  Eskiden beri atalarımız bir bez içerisinde sakladıkları lavanta tohumlarını çamaşırların ve çeyiz sandıklarının içine, hoş bir rayiha elde etmek amacıyla koymuşlardır. Osmanlı döneminde eczanelerde koleraya karşı lavanta kullanılması için ferman çıkartılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yaralara karşı bol miktarda lavanta kullanıldığı bilinmektedir. Lavantayı hiçbir hastalığa karşı önleyici olarak kullanmayınız. Rahatsızlık ortaya çıkmışsa yardımcı tedavi olarak kullanabilirsiniz. Lavanta perilil-alkol ve geraniol muhtevasından dolayı hücre bölünmesini önlemekte böylece başta akciğer ve kan kanserleri olmak üzere, beyin, prostat, bağırsak ve meme tümörlerine karşı etkin özellik gösterdiği ileri sürülmektedir.
  ***
  Önemli uyarılar
  Lavanta kullanılırken kabızlık, mental (zihin) karışıklığı, kontüzyon (hayal görme), baş ağrısı, bulantı, kusma, sinir sistemi depresyonu (aşırı uyku, solunum yavaşlaması, sarhoşluk hali), deri iltihabı, gözbebeğinde küçülme görülebilir. Bu gibi durumlarda hekime başvurulması gerekir. Alkol alanlar alkol vücutta iken lavanta kullanmamalıdırlar. Bu durumda lavantanın toksik etkisi ortaya çıkabilir. Yine benzodiazepin türevi bir ilaç alanlar, narkotile ilaç (ağrı kesici amaçla, kanser hastaları) alıyorsa lavanta kullanmaları sakıncalıdır. Hamile veya bebek emziren bayanların lavanta kullanmaları da sakıncalıdır. Lavanta yağı zehirleme yapabilir. Bu yüzden bir defada 2-3 ve bir günde 6-9 damladan fazla tüketilmemesi gerekir.


  KULLANIM ŞEKİLLERİ
  Lavanta yağı, çiçeği, yaprakları yaygın olarak kullanılmakla beraber, uzmanlar şu şekilde kullanılmasını önermektedir.
  Çay olarak: 1 su bardağı sıcak suya 1-2 çay kaşığı lavanta. 5-10 dakika bekledikten sonra içilmelidir.
  Lavanta yağı olarak: Bir küp şekere 1-4 damla lavanta yağı damlatılır. Ağızdan günde 3 kez alınır.
  Lavanta özet olarak: 5 gr lavanta, 5 litre su içinde kaynatılır, soğutulur. Sonra bundan günde 3 kez 1 su bardağı içilir.
  Kanserli hastalar için: Lavanta otunun kurutulmuş olarak kökleri hariç bitkinin tamamı veya sadece tohumları kullanılabilir. 1 gram lavanta, 1 litre sıcak su içinde 2-3 dakika demlenir. Soğuması fazla beklemeden süzülür. 2 günde bir bardak, akşam yemeklerinden sonra içilir. İçildikten sonra yarım saat su hariç hiçbir şey yenilmemelidir. Her içim sade olarak hazırlanmalı. İlk on günden sonra 1 hafta ara verilir. İkinci on günlük süre aynı şekilde yani günaşırı içilerek devam edilir. Yine 1 hafta-10 gün ara verilerek lavanta kullanılmaya devam edilir.


  LAVANTANIN FAYDALI OLDUĞU DURUMLAR
  * Uykusuzluk
  * Migren (baş ağrısı)
  * Kas gevşetici, rahatlatıcı
  * İstirahat ettirici, dinlendirici
  * İştah açıcı
  * Balgam söktürücü
  * Üst karın bölgesi rahatsızlığını çözücü
  * Beyin damarlarını rahatlatıcı
  * Akciğer, prostat kanserlerinde tedavi destekleyici
  * Bazı beyin tümörlerini geciktirici


  PROF. DR. M.RAMAZAN YİĞİTOĞLU, FATİH ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMİ KLİNİK BİYOKİMYA ANABİLİM DALI


 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Karabaş Otu 'Lavanta' (lavandula officinalis)

  Reklam  Lavanta bir çok hastalık ve sorunlar için kullanılmaktadır. Saç dökülmelerine karşı doğal bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bir tatlı kaşık lavanta bir bardak suda 7-8 dakika kaynatılıp banyodan sonra saça dökülür. Durulamaya gerek yoktur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi