Kan Görünce Bayılıyorum, Ne Yapayım?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kan Görünce Bayılıyorum, Ne Yapayım? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Kan Görünce Bayılıyorum, Ne Yapayım?

  Reklam  Kan Görünce Bayılıyorum, Ne Yapayım?

  Forum Alev  KAN GÖRÜNCE BAYILIYORUM, NE YAPAYIM?  İnsanların % 15 i kan verirken bayılırlar. Neden bir insan kan görünce bayılır? Bu evrimin bize hediye ettiği bir yetenek mi yoksa zayıflık mı? çocukların yaklaşık % 30 u kan görmekten korkar. Bir çocuk kan kaybından ölüneceğini nasıl bilir ki? Demek ki burda da evrimin bize hediye ettiği bir yetenek söz konusu.
  Kan görünce bayılmak genellikle aşırı vazovagal tepkinin bir sonucudur. Bu da evrimsel bir korku refleksidir. Vazovagal refleks kalp hızını ve tansiyonu düşürerek bayılmaya neden olur. Aynı refleks ani korkularda da görülür. Gece yatağında uyurken aniden kalkan Ahmet Bey hırsızı karşısında görünce, küt düşer bayılır.
  1-Eğer yırtıcı bir hayvan karşısında bir ölü gibi sessiz yerde yatarsanız bu hayatta kalma şansınızı artırır. Şöyle diyelim korkudan bayılanların sağ kalma şansları arttığı için onlar bu yeteneklerini kuşaktan kuşağa aktarma imkanına kavuşmuşlardır. Günümüzde de aynı doğru devam ediyor. Ahmet bey hırsızın karşısında bayılmayıp kavga etmeye çalışsa yaşama şansı daha az olacak, bayılınca büyük ihtimalle hırsızın saldırısından kurtulacak. Zarar cana değil, mala gelecek.
  2-İkinci bir fayda da şu: Diyelim bir yeriniz kanıyor. Kan basıncınızın ve nabzınızın normal olmasının kanın damardan dışarı daha büyük bir basınçla fışkırmasının dışında size hiçbir faydası yok. Tansiyon ve nabzınızın düşmesi ile bayılmanızın kanayan yaradan daha az kanama olması, vücudun kanayan yeri daha çabuk onarması gibi muazzam bir faydası var. Bayılınca yere düşmek, en hayatı organımız olan beynimize daha fazla kan gitmesini de sağlıyor.

  Ne yapalım?

  Kan tutan kişilerin bu konuda fazla endişeli olmalarına gerek yok. Bu kişiler kan görüntüsü ile karşılaştıkça, kan verdikçe korkuları gittikçe azalıyor. Tıp fakültesi hazırlık sınıfında kan görür görmez bayılan nahif talebeler, altı yılın sonunda kan görmeden duramayan, ameliyattan ameliyata koşan canavarlara dönüşebiliyorlar. Yeter ki korkmadan olayın üzerine gidin, kan görmekten ve kan vermekten korkmayın.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kan Görünce Bayılıyorum, Ne Yapayım?

  Reklam  Kan görünce bayılan insanların bunu sık görmeleri halinde buna alışacaklarını sanıyorum.Fakat yanlarında meyve suyu olanların yada şekerli olan besinleri tüketmeleri bu durumu geçiştirecektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi