Doğumsal Boyun Eğrilikleri (Torticollis)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Doğumsal Boyun Eğrilikleri (Torticollis) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Doğumsal Boyun Eğrilikleri (Torticollis)

  Reklam  Doğumsal Boyun Eğrilikleri (Torticollis)

  Forum Alev
  DOĞUMSAL BOYUN EĞRİLİKLERİ (TORTİCOLLİS)

  Günümüz modern obstetrik uygulamalarında travmaya (zedelenmeye) bağlı boyun eğriliklerine ender rastlıyoruz. Zor doğumlara, bazı durumlarda da uygun olmayan ve yanlış doğum yardımına bağlı olarak meydana gelen boyun eğriliklerini erken dönemde farketmek ve hemen tedaviye geçmek çok önemli. Bu nedenle her anne-baba adayı bu yazıyı okumalı.Dr. Kağan Kocatepe
  Merhaba, İkinci yazımda size doğumdan sonra görülebilen boyun eğriliklerinden bahsedeceğim.

  Bebek doğduğu andan itibaren normalde başını iki tarafa döndürebilir. Boynun iki tarafında sternocleidomastoid ( SCM ) adlı bir kas bu harekete yardımcı olur. Bu kasın herhangi bir nedenle uzaması yada kısalması sonucu kasta kansızlık meydana gelir. Bu nedenle kasta kontraktür (sertlik ) oluşur. Kasın içinde bu sertlik genelde 8. günden itibaren oluşur. Bebek başını tek tarafa dönük tutmaya başlar. Zedelenmiş taraftaki adeleye doğru başını çevirir,yüzü karşı tarafa doğru bakar.
  Bu şekilde başını yan tutmaya başlayan bebeklerde hemen Vojta tedavisine, eğer vojta yapan uzman yoksa, klasik egzersiz ve pozisyonlamaya başlanması gerekmektedir. Çocuğun karyolasını, yüzü, döndüremediği tarafa doğru döndürecek şekilde ayarlanmalıdır.Yine, kulakla omuz aralığı dar olan tarafa yan yatırıldığında ince bir yastıkla yatırılmalı, diğer tarafa yatarken ise yastıksız yatırmalıdır.

  Çocuk fizyoterapistinin göstereceği şekilde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır.
  Zamanında egzersiz programı uygulanmazsa şu problemeler görülülür : Sol SCM kası zedelenmişse,
  1.Baş kısalmış tarafa yani sola yan yatar,kulak omuza doğru döner, omurga zıt yana doğru bir konveksite yapar.Yüz sağa döner.
  2.Çocuk başını tam çeviremediğinden sırt üstü yatışı tercih eder. Buna bağlı olarak başın basınç gören tarafı ve yüz üstü yatış pozisyonda basınç gören alın kısmı yassılaşır. Başta asimetri gelişir.
  3.Başın zoraki duruş nedeniyle, el-el koordinasyonu, el ağız koordinasyonu sadece yüzün baktığı tarafta yani sağda gelişir. Çocuk sırt üstü yatış pozisyonunda ağırlık noktası sağa doğrudur. Yüzüstündeyse ağırlık noktası başın eğik olduğu tarafa doğrudur, çünkü sol dirseğin dayanak noktası bloke olmuştur.

  4.Sol kulak omuz mesafesi kısalır .Boyun omurlarında eğrilik oluşur. 5.Kalça eğriliklerine neden olur.
  6.Baş arkasındaki kol ve bacağın gelişmemesine ve incelmesine neden olur.
  7.Yüzde asimetri gelişir. 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğumsal Boyun Eğrilikleri (Torticollis)

  Reklam  Doğumsal olan boyun eğriklerinde genellikle ameliyat yapılmaktadır.Buna neden olan durumların aileden gelen özellikler olup olmadığı da kontrol edilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi