Algı Nedir? Algı Hakkında

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Algı Nedir? Algı Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Algı Nedir? Algı Hakkında

  Reklam  Algı Nedir? Algı Hakkında

  Forum Alev
  Algı, psikoloji ve bilişsel bilimlerde ('Cognitive Sciences') duyusal bilginin alınması, yorumlanması, seçilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir. Algı konusunun araştırılması biyoloji ve fizyoloji yönündeki yaklaşımlardan, psikolojik ve hatta felsefi yaklaşımlara kadar geniş bir alanda yürütülür.
  Kolaylıkla duyum ile karıştırılabilmektedir. Ayrımı belirleyen temel etken duyumda bir yorumlama, anlama söz konusu 'olmamasıdır'.
  Örnek: Yolun karşısından gelen arkadaşımız bize doğru yürümektedir ve açıkça bize doğru yürürken bize doğru bakmaktadır. Ancak yanımızdan hiç oralı olmayıp geçer giderse problem duyum algı farkına işaret ediyor olabilir. Yani bizim görüntümüz onun gözüne, retinasına yansımıştır. Biyolojik yapısı içerisinde göz bu görüntüyü beyne ulaştırmıştır. Fakat beyin burada yapması gereken duyusal bilginin alınmasından sonra, seçilme, düzenleme ve yorumlama aşamalarını gerçekleştirmemiştir. Bu halk arasındaki tabirle bakmak ve görmek arasındaki fark gibi de düşünülebilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Algı Nedir? Algı Hakkında

  Reklam  İnsanların bazı konuları olayları varmış gibi hissetmeleri yada yokmuş gibi hissetmeleri anlamlarına da gelebilmektedir.Olan yada olmayan şeylerin var yada yokmuş gibi tersine düşünce oluşturma demektir.+ Yorum Gönder
doğru algılama nedir,  moyil
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi