Hemoglobın Ve Hematokrıt

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Hemoglobın Ve Hematokrıt ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hemoglobın Ve Hematokrıt

  Reklam  Hemoglobın Ve Hematokrıt

  Forum Alev
  HEMOGLOBIN VE HEMATOKRIT


  Normal Değerler :
  Hemoglobin: 14-18 g/dL (erkek); 12-16 g/dL (kadın)
  Hemotokrit: % 42-52 (erkek); %36-46 (kadın)

  Açıklama :
  Hemoglobin ve hematokrit sıklıkla beraber istenen ve kanın oksijen taşıma kapasitesini ölçmek için kullanılan testlerdir. Hemoglobin kırmızı kürelerde bulunan ve temel olarak oksijenin taşınmasından sorumlu maddedir. Hematokrit ise kırmızı kürelerin kan içerisindeki yüzdesini gösterir. Genellikle hematokrit değeri hemoglobin değerinin üç katıdır. Hemoglobin ve hematokrit bebeklerde, gebe kadınlarda, bakım evlerinde yaşayan yaşlılarda, adet gören kadınlarda mutlaka kontrol edilmelidir. Bu testlerin en önemli yanı aneminin tespit edilebilmesini sağlamasıdır.

  Artığı Durumlar :
  Polisitemilerde, doğuştan var olan kalp hastalıklarında, aşırı su kaybında yüksektir. Orak hücre anemisi gibi kırmızı küre şekil bozukluklarında hemotokrit hatalı olarak yüksek çıkar, bunlarda hemoglobin miktarına bakılmalıdır.

  Azaldığı Durumlar :
  Anemilerde
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Hemoglobın Ve Hematokrıt

  Reklam  Kan sayımı tahlili ile belli olan bu değerlerin önemi fazla olmaktadır.Yalnızca tek başlarına ifade ettiği şeyleri kesin olarak söylemek doğru olmaz.Başka tahliller ile birlikte değerlendirilmesi gerekir.+ Yorum Gönder
hemoglobın,  hematokrit düşüklüğü,  hemoğlobin,  hemoglob
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi