Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları

  Reklam  Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları

  Forum Alev
  Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları

  Akciğer tıkanması, akciğerdeki atarda-marlarda bir pıhtıcık nedeniyle dolaşımın dur-ması demektir Genellikle bu pıh-tıcık, toplardamarın bacak kısmındaki ilti-haplanmanın (flibit) akciğere yürümesinden kaynaklanır.

  Bu tıkanma, çok ciddi sonuç verebilir ve kalp durmasına yol açabilir Da-ha hafif hallerde, hasta göğüs kafesinde şid-detli bir ağrı hisseder. Bağrına hançer saplanıyormuş gibi olur. Ayrıca solunum zorluğu meydana gelir. Teşhis, tahliller ve röntgen filmleriyle doğrulanmalıdır. Ancak önemli bir kavram unutulmamalıdır: Önceden bir flibitin varlığı. Tıkanmanın kökeni olan flibit, çe-şitli koşullarda ortaya çıkar: Uzun süre ya-tar vaziyette kalmak (cerrahi bir müdahale-den sonra, özellikle yaşlılarda), toplardamar-larda kan dolaşımının aksaması, ciddi kalp hastalıkları. Akciğer tıkanmasının teşhisinden çok, bundan da önemlisi, böyle bir hastalı-ğın önlenmesinin çeşitli yönleridir.

  Akciğer Tıkanıklığı Tedavisi ve Yapılması gereken

  Akciğer Hastalığı, Uzun bir süre yatağa bağlanan kişide, bacakta baldır kısmı ısınırsa, birden ağ-rırsa, flibitten şüphelenmek gerekir. Olay doğrulanırsa, akciğer tıkanmasını önle-mek için derhal pıhtılaşmayı önleyici te-daviye girişilmelidir. Hasta evinde yatı-yorsa, baldırında ağrı ortaya çıktığında, doktoruna hemen haber verilmelidir. Aynı şekilde, ayak bileğinin şişmesi, göğüs kafesinde ağrılar ve solunum güçlüğü de, doktora duyurulmalıdır.

  Flibitin ortaya çıkmasını önlemek için pek çok hasta ve yatalak, kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla tedavi edilir. Bacakların hareket etmesi sağlanır.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Akciğer tıkanması - Akciğer Hastalıkları

  Reklam  Akciğerler insanların en önemli hayati organları arasındadır.Zira onların olmaması yada tıkanması nefes almamızı engeller.Bu nedenle insanların akciğer sağlığı için spor yapmaları zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
ciger tikanmasi,  ciğer tıkanması,  ağ ciğer,  ciğerlerin tıkanması,  akciğer tıkanması tehlikelimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi