Mediasten nedir - Mediasten hakkında

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Mediasten nedir - Mediasten hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Mediasten nedir - Mediasten hakkında

  Reklam  Mediasten nedir - Mediasten hakkında

  Forum Alev
  Mediasten nedir - Mediasten hakkında


  Mediasten veya mediastinum göğüs kafesinde yer alan, akciğerlerin arkasında kalan bölüm. Toraksın üstünden, diyaframa kadar uzanır. Kalp, kalbin büyük damarları, özafagus, trakea, frenik sinir, kardiak sinir, timus ve mediasten lenf nodlarını ihtiva eder. 3 bölüme ayrılır.

  * Ön mediasten: Perikardın önü, sternumun arkasında yer alır.
  * Orta mediasten: Ön ve arka mediasten arasında kalan kısım
  * Arka mediasten: Perikardın arka kenarları, büyük damarlar ve vertebra korpusları arasında kalan kısımdır.  Mediasten plevral kaviteler arasındaki bölgedir. Mediasten önde suprastemal çentikten ksifaid çıkıntıya kadar ve arkada birinciden onbirinci torokal vertebraya kadar uzanır; üstte boynun fasial düzlemleriyle direk ilişkilidir; altta retroperitoneal fasial düzlemle ilişkili diyafragmatik açıklıklara rağmen diyafragma ile sonlanır.

  Burkell’in sınıflandırmasına göre :

  Anterior mediastende, timus bezi, lenfnodları, ascenden ve transvers aorta, büyük damarlar ve areolar doku bulunur.

  Orta mediastende; Kalp, perikard, trakea, akciğer hilusları, frenik sinirler, lenf nodları ve areolar doku bulunur.

  Posterior mediastende; sempatik zincirler, nervus vagus özefagus, torasik kanal, lenf nodları ve çıkan aorta bulunur.

  Mediastende bir çok konjenital anomali olabilir. Sağ ve sol hemitoraksla ilişkili anterior mediastinal plevradaki bir defekt insanda nadirdir. Anterior Mediastenin retro sternal kısmı normalde incedir, ve bir taraf plevral boşluğa doğru genişlemesiyle mediastinal herniasyona veya mediastinal plevranın karşı tarafa doğru kaymasına sebep olabilir. Mediastenin yerinden kaymasına kitle veya buraya biriken hava, sıvı, kan, lenf sıvısı., v.b durumlar sebep olurlar ve vital fonksiyonları bozabilirler. Trakeal bası, vena kava tıkanması ve özefagus obstrüksiyonu gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Mediastinal shifte sebep olan bir hemi toraksta patolojik proçes olduğunda mediasten laterale doğru yer değiştirir. Fibrosis ve geçirilmiş bir pnemonektomi mediasteni aynı tarafa doğru çekebilir. Açık pnömotorax ve masif hemotoraxda mediasten etkilenen taraftan öteye doğru yer değiştirebilir. Açık pnömotorax solunumla birlikte değişen paradoksal mediastinal sift meydana getirir ve efektif ventilasyon yapılamaz. Akut mediastinal yer değiştirmelerde, hipoksi veya venöz dolgunluk gelişebilir ve düşük kardiak output, taşikardi, aritmi, hipotansiyon veya kardiak arrest’e sebep olur.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Mediasten nedir - Mediasten hakkında

  Reklam  İnsan vücudu hem çok basit hem de çok karmaşık bir yapıya sahiptir.Göğüs kafesi içinde bir çok önemli ve hayati organlarımız olmaktadır.Bunların göğüs kafesi ile koruma altına alınması da bir mucizedir.+ Yorum Gönder
mediastinal nedir,  mediasten nedir,  mediasten ne demek,  mediasten,  mediastinal lenf nodu nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi