Ağız yaraları - uçuk nedenleri - uçuk tedavisi - uçuk bulaşıcımıdır - aft - dudak yaraları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Ağız yaraları - uçuk nedenleri - uçuk tedavisi - uçuk bulaşıcımıdır - aft - dudak yaraları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Ağız yaraları - uçuk nedenleri - uçuk tedavisi - uçuk bulaşıcımıdır - aft - dudak yaraları

  Reklam  Ağız yaraları - uçuk nedenleri - uçuk tedavisi - uçuk bulaşıcımıdır - aft - dudak yaraları

  Forum Alev
  ağız yaraları - uçuk nedenleri - uçuk tedavisi - uçuk bulaşıcımıdır - aft - dudak yaraları


  Uçuk ağız içinde ve dudaklarda su kabarcıklarına yol açan ve sık rastlanan, virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır.
  Oral herpes de denilen bu son derece bulaşıcı virüs, açık yaralardaki sıvı ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Enfeksiyon iyileştikten sonra fiziksel ve duygusal stresler başka bir uçuğu tetikleyene kadar virüs sinirlerde etkisiz şekilde kalır.

  Nadir rastlanan durumlarda virüs parmağa sıçrar ve dolama denilen ağrılı bir şişkinliğe neden olur. Genital herpese, çocuklarda sık rastlanmayan farklı bir virüs neden olur.

  SEMPTOMLAR

  İlk belirti diş etleri ile ağız içindeki ve çevresindeki diğer dokuların şişmesi ile ağrıdır. Tükürük salgılanmasında da bir artış görülebilir. Dudaklarda etkilenen bölge acılı olmadan Önce kaşınabilir ve karıncalanabilir. Birkaç gün sonra ağzın içinde ya da dudaklarda küçük su kabarcıkları görülebilir, bunlar daha sonra patlar, içindeki sıvıyı akıtır ve 3-4 gün içerisinde iyileşir.

  Virüsün bulaşmasını engellemek için virüsün etkin olduğu aşamada çocuğunuzun diğer çocuklar ile doğrudan temas içinde olmaması gerekir. Diğer belirtiler arasında salgı bezlerinin şişmesi, asabiyet, baş ağrısı ve ateş sayılabilir. İlk defa görüldüğünde çok ağrılıdır, sonraki uçuklar daha az ağrılı geçer.Çocuk parmağını ağzındaki yaralara sürdüğünde dolama olabilir. Dolama, parmak uçlarında kırmızı, şiş ve oldukça ağrılı apselere neden olur.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ
  Doktora uçuk belirtilerini anlatın. Doktor genelde bu belirtileri dinleyerek ve görsel bir muayene ile teşhis koyabilir. Tedavi, hastalığın beraberinde getirdiği rahatsızlığı azaltmaya yöneliktir ve bolca sıvı almayı, asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınmayı, ağrı için asetaminofen almayı ve bazen de ağızdaki acıyı geçirmek için özel bir gargara kullanmayı içerir. Çocuğunuzun bol bol dinlenip uyumasına özen gösterin.

  Bazı çocuklar antiviral ilaçlarla tedavi edilir; ancak bu belirtiler genelde birkaç gün sonra kendiliğinden geçer. Uçuk’un belirli bir tedavisi ve ileride nüksetmesini önlemenin bir yolu yoktur. Uçuk genelde stresli zamanlarda, çocuk güneşe çıktıktan sonra ya da çok fazla yorulduğunda görülür.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: ağız yaraları - uçuk nedenleri - uçuk tedavisi - uçuk bulaşıcımıdır - aft - dudak yaraları

  Reklam  Bazı vitamin eksiklikleri yada enfeksiyonların ağız yaralarına neden olmaktadır.Bebeklerde de görülen pamukçuk gibi hastalıkların tedavileri kolay olmaktadır.Uçuklar ise bazı enfeksiyonlar ile oluşmaktadır.+ Yorum Gönder
uçuk yaraları,  dudak yaraları,  uçuk yarası,  uçuk yarasi,  dudak yarası neden olur
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi