5 Soruda Yaygın Anksiyete Bozukluğu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden 5 Soruda Yaygın Anksiyete Bozukluğu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  5 Soruda Yaygın Anksiyete Bozukluğu

  Reklam  5 Soruda Yaygın Anksiyete Bozukluğu

  Forum Alev
  DİKKAT

  Ortada herhangi bir neden olmasa bile sürekli olarak aileniz, sağlığınız ve işleriniz ile ilgili kaygı duyar mısınız?

  Herhangi bir konuya odaklı olmasa da gün boyu gergin, tedirgin, kaygılı mısınız?

  Sürekli nedensiz bir yorgunluk ve vücut ağrılarınız mı var?

  O halde aşağıdaki satırları mutlaka okuyunuz

  Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB)

  Aşağıda anlatılanlar yaşadıklarınıza benziyor mu?

  Sürekli olarak endişe hissi duyuyorsanız lütfen aşağıdaki seçenekler içinden son 6 ay içerisinde sık sık yaşadıklarınızı işaretleyiniz.

  Küçük ya da büyük her şeyle ilgili kaygı duymama engel olamıyorum

  Başım ağrıyor, vücudumun çeşitli bölgelerinde ağrı ve acı hissediyorum

  Sürekli gerginim, gevşeyemiyorum

  Zihnimi tek bir şey üzerinde odaklayamıyorum

  Huysuz ve aksiyim

  Uykuya dalmakta veya uyanık kalmakta zorluk çekiyorum

  Terliyorum ve sıcak basmaları yaşıyorum

  Bazen boğazımda tıkanma hissediyorum veya kaygılandığım zamanlarda kusma ihtiyacı duyuyorum

  Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB), tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.

  Bu hastalığa yakalanmış olmanız sizin hatanız değil, ıstırap çekmeyin. Nasıl yardım alabileceğinizi öğrenmek için buradaki yazıları okuyun. Unutmayın normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

  1. Yaygın Anksıyete Bozukluğu nedir?

  Gerçek bir hastalık olan yaygın anksıyete bozukluğu, ilaç ve terapi ile tedavi edilebilmektedir.

  Bu hastalığa yakalananlar, ortada herhangi bir neden olmasa bile sürekli olarak aileleri, sağlıkları ve işleri ile ilgili kaygılar duyar. Bazen de kaygıları belirli bir şey üzerine değildir, ama gün boyunca gergin ve kaygılıdır. Ayrıca, nedensiz ağrı ve acılar hisseder, sürekli olarak yorgundur.

  Herkes belli durumlar karşısında kaygılanır, fakat yaygın anksıyete bozukluğu hastaları sürekli olarak bu duygu içindedir, daima en kötü şeyin olacağından korkar ve asla gevşeyemez.

  1. Yaygın Anksıyete Bozukluğu ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

  Genellikle çocukluk ya da gençlik çağlarında başlamakla birlikte, ilk belirtilerini yetişkin yaşlarda da gösterebilen yaygın anksıyete bozukluğu kadınlarda daha sık görülmektedir.

  Yaygın anksıyete bozukluğu hastaları, gerçek hastalıklarının ne olduğunu öğrenene kadar defalarca doktora görünebilmekte, doktordan genellikle baş ağrısı ve uyuyamama gibi sorunları için ilaç talep etmekte, dolayısıyla hastalığın sadece bazı belirtilerini kontrol etmekte ve kendisi için yardım alamamaktadır.

  1. Bu hastalığa yakalanan tek kişi ben miyim?

  Hayır, yalnız değilsiniz. Her yıl milyonlarca insan bu hastalığa yakalanmaktadır.

  1. Ne yapabilirim?

  Sürekli kaygılı olmanız ve gerginliğinizle ilgili olarak doktorunuzla konuşun ve neler hissettiğinizi ona anlatın. Baş ağrısı veya vücudun herhangi bir yerinde nedensiz ağrılar hissediyorsanız bunları da mutlaka söyleyin. Ayrıca, başka bir hastalığınız olup olmadığının belirlenmesi için genel bir muayeneden geçin.

  1. Doktor (psikiyatrist) veya danışman (psikolog) bana nasıl yardım edebilir?

  Böyle bir yakınmanız olduğunda mutlaka bir psikiyatri doktoruna başvurmanız gerekir. Doktorunuz yakınmalarınızın başka bir tıbbi durumdan mı, yokda ruhsal sıkıntılardan mı kaynaklandığını ayırt edebilmek için gerekli muayene ve tetkikleri yapacaktır. Doktorunuz yönlendirmeden ilk olarak hekim dışı kişilere başvurmak (psikolog vs) bazı ciddi tıbbi hataların yapılmasına ve tanı konmada gecikmelere yol açabilir.

  Psikiyatrist size uygun bir ilaç yazabilir. Yazdığı ilaçları kullanarak bir kaç hafta içerisinde daha iyi hissetmeye başlaYaygın Anksiyete Bozukluğuilirsiniz.

  Psikiyatristiniz gerekli görürse kendisi ile ya da önereceği özel eğitim almış bir danışmanla sizi konuşma tedavisi de alabilir. Birçok yaygın anksıyete bozukluğu hastasına fayda sağlamış olan terapi adı verilen bu konuşmalar, kaygılarınızla başa çıkabilmenin yollarını gösterecektir.

  Bir yaygın anksıyete bozukluğu hastasının anlattıkları:

  “Ortada herhangi bir neden olmamasına rağmen sürekli olarak kaygı içerisinde yaşıyordum. Geceleri uykuya dalmakta güçlük çekiyor ve zihnimi işlerime veremiyordum. Aileme karşı sürekli kızgınlık içindeydim”

  “Sonunda doktora gittim ve bu problemlerimi anlattım. O da beni yaygın anksıyete bozukluğu konusunda uzman birine yönlendirdi. Şimdi ilaç tedavisi alıyor ve kaygılarımla başa çıkabilmenin yolları ile ilgili olarak bir danışmana gidiyorum. Oldukça uğraş verdim, fakat artık daha iyi hissediyorum. İyi ki doktora gitmişim.”


  Prof. Dr. Aytül ÇORAPÇIOĞLU ÖZDEMİR Psikiyatri
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: 5 Soruda Yaygın Anksiyete Bozukluğu

  Reklam  Kişilik bozukluğu da denilen bu hastalık genellikle tedavi edilebilmektedir.Ruhsal bir varlık olan insanların her alanda ve anlamda beslenmesi gerekmektedir.Bazı çevresel ve ailesel faktörlerin bu hastalıkta öncü olduğu bilinmektedir.+ Yorum Gönder
yaygın anksiyete forum
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi