Kemik ve diş sağlığı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kemik ve diş sağlığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kemik ve diş sağlığı

  Reklam  Kemik ve diş sağlığı

  Forum Alev
  Kemik ve diş sağlığı

  İnsan vücudu açısından olmazsa olmaz bir mineral...
  İnsan vücudu açısından kalsiyumun önemi, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış olduğu görevleri nedeniyle çok fazladır. Bu nedenle insan vücudundaki kalsiyumun % 99'u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun, kas büyümesi ve kasların gerginliği, enerji üretimi, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi ve kalbin düzenli çalışmasında önemli görevleri vardır. Gebelik ve doğumdan sonra süt yapımında da büyük rolü vardır. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

  Hangi besinlerde bulunur?

  En çok süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca, lahana ve nane gibi yeşil sebzelerde, yumurta, incir, badem, fındık, fıstık, tereyağı, pekmez, keçiboynuzu ve balık gibi besin maddelerinde bol miktarda kalsiyum vardır.

  Günlük kalsiyum ihtiyacı: Normal bir yetişkin günde ortalama 1000 mg. kalsiyum almalıdır. Gebelikte ve 50 yaşın üzerindekilerde bu oran ortalama olarak 1500 mg'a kadar yükselir. Çocuklarda ise 500-600 mg kadar kalsiyum, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kemik ve diş sağlığı

  Reklam  Kalsiyum ve D vitamini kemik ve diş sağlığı açısından önem taşımaktadır.Bu nedenle özellikle bayanların çocukların bu vitaminleri doğal yollar ile almaları lazım.Bunlar besinlerde ve güneş ışınlarında olmaktadır.+ Yorum Gönder
kemik ve diş sağlığı,  kemik ve diş sağlığına yönelik afiş,  diş ve kemik sağlığı,  kemik ve diş saglıgı,  dis sagkigina yonelik afis nasil yapilir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi