Kanda Yağlanma Nedenleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kanda Yağlanma Nedenleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kanda Yağlanma Nedenleri

  Reklam  Kanda Yağlanma Nedenleri

  Forum Alev
  Kanda Yağlanma Nedenleri
  Karaciğerde Yağlanma

  Şişmanlarda Karaciğer Yağlanması Neden Sık Görülür?

  Karaciğer yağlanması şişman kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Karaciğer yağlanması şişmanlık dışında şeker hastalığı olanlarda, kan yağları yüksek olanlarda ve tansiyon yüksekliği bulunanlarda sık görülür. Nedeni bilinmeyen bu durumun tedavisi konusunda da kesin bir bilgi yoktur.

  Karaciğer yağlanması olan hastaların çoğunda basit yağlanma vardır ve bu hastalık genellikle iyi seyreder ve siroza dönüşmez. Ancak karaciğerde iltihaplanma, yani yağlı hepatit varsa (ikinci dönem) siroz gelişebilir.

  Erişkin yaştaki şişmanların yüzde 57 ila 75′inde, çocuk şişmanların ise yüzde 23 ila 50′sinde karaciğer yağlanması vardır.

  Karaciğer yağlanması teşhisi konulan kişilerin çoğunda, herhangi bir şikayet ve belirti yoktur. Bir kısmı ise yorgunluk, halsizlik ve karnın sağ tarafında dolgunluk hissederler. Karaciğer yağlanması olan kişilerin karaciğerlerinde büyüme ortaya çıkar.

  Karaciğer Yağlanması Büyümesi

  Karaciğer yağlanması olan kişilerde AST (SGOT), ALT (SGPT), alkalen fosfataz ve GGT adı verilen karaciğer testlerinde yükselme olur. Bu testlerin yüksek çıkması o kişide karaciğerde hasar olduğunu gösterir. Karaciğerinde basit yağlanma olan hastaların yüzde 59′unda zaman içinde hastalıkta herhangi bir değişiklik olmazken, yüzde 13′ünde yağlanma kendiliğinden iyileşir. Hastaların yüzde 2 8′inde ilerleme ve siroza doğru bir gidiş olabilir.

  Karaciğer Yağlanması Tedavisi

  Karaciğer yağlanmasının tedavisi için hasta kilo vermeli ve buna uygun bir diyet uygulamalıdır. Beraberinde şeker hastalığı ve kan yağlarında yükseklik varsa bu hastalıkların da tedavi edilmesi gerekir. Karaciğer yağlanması olan hastaların kilo verirken yavaş kilo vermeleri çok önemlidir. Hızlı kilo verenlerde karaciğer hastalığı kötüleşir. Çocukların haftada en fazla 500 gram, erişkinlerin ise haftada en fazla 1600 gram kilo vermesi gerekir. Tedavide doktorun önereceği bazı ilaçlar kullanılabilir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kanda Yağlanma Nedenleri

  Reklam  Sağolun çok faydalı oldunuz+ Yorum Gönder
kanda yağlanma nedir,  kanda yağlanma,  kanda yağlanma neden olur,  kan yağlanması nedir,  kanda yağlanma ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi