Kanda Kalsiyum Yüksekliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kanda Kalsiyum Yüksekliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kanda Kalsiyum Yüksekliği

  Reklam  Kanda Kalsiyum Yüksekliği

  Forum Alev
  Kanda Kalsiyum Yüksekliği Nedenleri
  kanda kalsiyum nedir
  Kanda kalsiyum ölçümü


  Kalsiyumun vücutta, yani kanda, bir dengede tutulmasında iskelet, bağırsaklar, böbrek, paratiroid hormonu ve D vitamininin önemli rolü vardır. Normal erişkin bir kişide diyetle alınan günlük kalsiyum miktarı 1000 mg kadardır. Böbreklerden her gün 10 gram kalsiyum geçer ve bunun 100- 300 mg kadarı idrarla atılır. Kalsiyum esas olarak iskelet kemiklerinde depo edilir ve iskeletimizde yaklaşık 1000 gram kalsiyum bulunur.

  Paratiroid bezinden paratiroid hormonu salgılanır. Paratiroid hormonu kandaki kalsiyum düzeyine göre salgılanır. Kanda kalsiyum düşük ise paratiroid hormonu salgılanır ve bu hormon böbrek ve kemiklere direkt olarak etki ederek ve bağırsaklara dolaylı yoldan etki ederek kan kalsiyumunu yükseltir. Kanda kalsiyum yüksek ise paratiroid hormonu az salgılanır.

  Kanda kalsiyum ayarlanmasında böbreğin de önemli rolü vardır. Paratiroid hormonu böbrekte D vitamininin aktif hale gelmesine (1, 25 (OH)2D3) katkıda bulunur. Böbrekten süzülen kalsiyumun geri alınmasında paratiroid hormonunun etkisi vardır.
  Paratiroid hormonu kemiklere etki ederek kemiklerden kalsiyum ve fosforun ayrılmasını sağlar. Paratiroid hormonu ayrıca D vitamini yoluyla barsaklardan kalsiyum emilimini de artırır. Paratiroid hormonu böbreklerden kalsiyum emilimini artırırken idrarla fosfat atılımını artırır.

  KAN KALSİYUM DÜZEYİ
  Laboratuvardan laboratuvara değişiklik gösterirse de Normalde kanda total kalsiyum düzeyi 8.5-10.5 mg/dl arasındadır. kanda 10.5 mg/dl den fazla yükseklik kalsiyum yüksekliği olduğunu gösterir. İyonize kalsiyum ise normalde 1.13-1.32 mmol/L arasındadır.

  ÖNEMLİ NOT: Kan Alınırken damar üzerinde bant uygulaması fazla yapılırsa kan kalsiyumu yüksek çıkabilir. Bu nedenle bir defa kan kalsiyum yüksekliği ile hemen telaş etmeyiniz. Aynı laboratuvarda ve başka laboratuvarda TOTAL ve İYONİZE KALSİYUM olarak tekrar ölçüm yaptırınız. Bu defa da yüksek çıkarsa kalsiyum yüksekliği vardır denir. Araştırma için bir ENDOKRİN UZMANINA başvurunuz.

  Total kalsiyum kandaki albümin seviyesinden etkilenir. O nedenle Total kalsiyumu değerlendirirken kan albümin düzeyini dikkate almak gerekir. En iyisi İYONİZE KALSİYUM ölçmektir.

  Tansiyon ilacı olarak idrar söktürücü alıyorsanız bu ilaçlar kanda kalsiyumu yükseltebilir.

  KALSİYUM YÜKSEKLİĞİNDE BELİRTİLER
  Belirtiler kalsiyum yüksekliğine göre değişirse de şunlar olabilir:

  Bulantı
  Kusma
  kabızlık
  Karın ağrısı
  Konsantrasyon güçlüğü
  Yorgunluk
  Bitkinlik
  Enerji düşmesi
  Kas güçsüzlüğü
  Çok idrara gitme (kalsiyumun böbreğe yaptığı hasar-nerfrojenik diyabetes insipidus)
  Tansiyon yükselmesi

  KALSİYUM YÜKSEKLİĞİNİN NEDENLERİ
  Kalsiyum yüksekliğinin % 80′nini paratiroid hormon yüksekliği ve kanserler yapar.

  1. Paratiroid hormon yüksekliği
  2. Lityum ilacı kullanmak. (psikiyatri hastalarının kullandığı bir ilaç olan lityum sonrası kanda kalsiyum yüksekliği ve paratiroid hormon yüksekliği bildirilmiştir)
  3. Milk -alkali sendromu denilen aşırı alkali mide ilaçları kullanan kişilerde görülür.
  4. Bazı kanserlerde kalsiyum yükselir. Bu hastalarda parathormon düşüktür. Böylece hiperparatiroidi den ayrılır. Ancak ”Paratiroid hormon related peptid” yüksektir.
  5. Zehirli guatr (hipertiroidi), Feokromasitoma, Addison hastalığı
  6. Sarkoidoz ve tüberküloz gibi granulomatoz hastalıklar
  7. Bazı ilaçlar: D vitamini ilacı fazlalığı, A vitamini fazla almak, Östrojen ilacı, anti-östrojenler, tiazid diüretikler,
  8. Hareketsiz yatanlar veya hareketsizlik
  9. Damardan beslenme
  10. Böbrek hastalıkları (kronik böbrek yetmezliği)
  11. Vücut susuz kalınca

  KALSİYUM YÜKSEKLİĞİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ PARATİROİD HORMON YÜKSEKLİĞİDİR

  Paratiroid hormonun (PTH) bir veya daha fazla paratiroid bezinden aşırı salgılanmasıyla paratiroid hormon fazlalığı oluşur ve buna tıp dilinde ‘’primer hiperparatiroidi’’ denir. Kanda kalsiyum yüksekliğinin en önemli nedeni paratiroid hormon fazlalığıdır.
  Her yaşta görülürse de, 50 yaş üzerinde daha çok görülür. Kadınlarda menopoz döneminde biraz daha fazla görülmektedir (3/1 oranında).
  Paratiroid hormonunun fazla salgılanmasının en sık nedeni (% 85) paratiroid bezlerinden birinde bir tümör oluşmasıdır ve buna tıp dilinde ‘’adenom’’ denir. Bazan paratiroid bezlerinin büyümesi (% 12-15) veya çok nadir olarak paratiroid bezi kanseri ( % 1-2) paratiroid hormon fazlalığına neden olabilir.

  Klinik Bulgular
  Günümüzde teşhis gelişen laboratuar teknikleri sayesinde yaklaşık % 50 hastada hiç bir şikayet yok iken rastlantısal olarak konabilmektedir. Şikayeti olan hastalarda ise
  Yorgunluk
  Eklem ağrıları
  Halsizlik
  İştah kaybı
  Hafif depresyon
  Konsantre olamama görülebilir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kanda Kalsiyum Yüksekliği

  Reklam  Kalsiyumun yüksek olması benim kemiklerimin sağlığı çok iyi anlamına gelmez.Bu nedenle kalsiyum yüksekliği önemlidir.Bazı hormonların sıkıntılı olduğu durumlarda kalsiyum yüksek çıkmaktadır.+ Yorum Gönder
uıbc,  uıbc-d nedir,  uibc yüksekliği,  uibc yüksekliği nedir,  uıbc-d yüksekliği nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi