Klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir?

  Reklam  Klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir?

  Forum Alev
  Klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir?
  Klimanın zararları Nelerdir
  Klimanın hastalıkları nelerdir?


  İnsanların temel gereksinimleri her geçen zaman içinde hızla değişim göstermektedir. Öyleki kısa bir zaman evvel temel gereksinim olması mümkün görünmeyen klimalar, dünyadaki ekolojik dengelerin değişmesi sebebiyle ısınan havalarda günlük hayata tutunmanın en kolay yoludur elbette. İşte bu nedenle dahi artık klimalar günlük yaşamımızın temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Ancak insanı bunaltan sıcak havalarda hoş serinlik veren klimaların yarattığı çok ciddi olumsuzluklar da bulunmaktadır.

  Hayatımıza ilk defa yüzyıl önce giren klimalar; evlerde, iş yerlerinde, arabalarda yaz aylarının vazgeçemediğimiz serinleticileri oldu.

  Herkes sıcaktan bunalırken, terlerken, oflayıp puflarken, serin bir ortamda çalışmak, yaşamak elbette çok iyi de, klimaların bazı rahatsızlıklara yol açtığı gözardı edilmemelidir.

  Klima Çarpması

  Klimanın üflediği serin havanın karşısında durmak pek doğru değil; hele de dışarıdan terlemiş olarak gelmişseniz. Terin üzerinizde aniden soğuması ‘klima çarpmasına’ sebep olabilir. Boynunuz tutulabilir, başınızı çeviremezsiniz; nefes alırken göğsünüzde bıçak batar gibi ağrılarınız olabilir. Serin havanın, doğrudan vücudunuza gelmemesi için klimaların ayarlanabilen kanatçıklarından yararlanabilirsiniz.

  Klimayı çok düşük değerlere ayarlamak sağlık için doğru değil. İdeali, ısının 23-24 derece arasında, nispi nemin de %40-50 arasında olacak şekilde ayarlanmasıdır.

  Klima Ateşi

  Klimaların ve diğer merkezi havalandırma sistemlerinin neden olduğu önemli rahatsızlıklardan biri; tıp dilinde humidifier fever, Türkçe’de klima ateşi ismiyle bilinen hastalıktır.

  Klima ateşine, havalandırma sistemlerinden başka, evlerde kullanılan ve halkımızın kısaca “soğuk buhar” diye bildikleri nem yapıcı aletler ile akciğer hastalarına solunum yoluyla ilaç vermeye yarayan nebülizatör denilen aletler de neden olabilirler.

  Hastalık, bu tür aletlerin su haznelerinde üreyen çeşitli bakteri ve mantarların veya bunlara ait çeşitli toksinlerin, özellikle de endotoksinlerin solunum havasına karışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Klima ateşi, gerçek bir enfeksiyon hastalığı olmayıp, vücudumuzun çeşitli bakterilere karşı gösterdiği bir tür aşırı duyarlılıktan kaynaklanan bir tablodur. Belirtilerin ortaya çıkması nadiren 12 saat sonrada olabilir. Şikáyetler, genellikle hafta başında veya tatil veya dönüş günlerinde görülür. Bir süre kullanılmayan klimaların, ilk çalıştığı günlerde de belirtiler daha fazladır.


  Hastalarda ateş, titreme, kas ve eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik. Klima ateşi, hastanın klima bulunan ortamdan uzaklaştırılması ile düzelir. Antibiyotik veya başka bir ilaç tedavisi gerekli değildir.

  Allerjik Zatüre

  Klimaların sebep olduğu alerjik zatüre çocuklarda da görülebilirse de, daha çok 50 yaşın üzerinde olanlarda ve diğer akciğer hastalıklarının aksine sigara içmeyenlerde daha çok saptanır.

  Tıp dilinde ventilasyon pnömonitisi olarak isimlendirilen alerjik zatüreye, air-condition sistemlerinin nemlendirme bölümünde üreyen ve küf mantarları ve bazı bakteriler neden olmaktadır.

  Alerjik zatürenin, ani(akut) ya da sinsi(kronik) başlayan olmak üzere iki türü vardır.

  Akut alerjik zatüre, içinde küf mantarları bulunan havanın solunmasından 4-6 saat sonra; ateş, baş, kas ağrıları ve halsizlik ile gribal bir enfeksiyon gibi başlar. Daha sonra öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi… gibi akciğerlere ait belirtiler ortaya çıkar. Ateş yüksekliği ile beraber, kalp hızı ve solunum sayısı da artmıştır.

  Kesin tanı için, hastaların kanlarında allerjenlere karşı oluşmuş olan özel antikorların saptanması ve bronkoskopi ile akciğer dokusundan biyopsi alınması gerekir. Hasta kişinin allerjenle temasının kesilmesi sağlanmalıdır. Şiddetli belirtileri ve solunum sıkıntısı olan hastalara oksijen ve kortizon tedavisi uygulanır.

  Bazı Tedbirler

  Klima ateşi ve alerjik zatürenin önlenmesi, bu tür nemlendiricilerin su haznelerinin doğru bakımı ile mümkündür. Klima ve nemlendiricilerin bakımlarına özen gösterilmeli ve talimatlara uygun kullanılmalıdır. Bu aletlerde musluk suyu yerine, distile veya demineralize su tercih edilmelidir. Nemlendiriciler, çamaşır suyu gibi dezenfektanlarla zaman zaman temizlenmelidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir?

  Reklam  En fazla yaz aylarında kullanılan klimaların insanların solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.Klimaların bakımları temizlikleri her zaman düzenli olarak yapılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi