İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru?

  Reklam  İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru?

  Forum Alev
  İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru?
  İnternetteki Bilgilerin Doğruluğu
  İnternette Araştırma Yapmasının Olumsuz Yönleri
  İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru Oluyor?


  Bugün sağlık konusunda en çok danışılan kaynak internet. Hastalar bazen kendi belirtilerinden yola çıkarak araştırma yapıyorlar bazen de hastalığın gidişatı hakkında bilgi edinmek için internete başvuruyorlar. İç Hastalıkları Uzmanı Bülent Yardımcı, bu durumun kaçınılmaz olduğunu belirtip konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  Eğer bilgi bir parmak mesafesi kadar uzakta ise tabi ki insanlar bun ulaşacağını hastaların kendi hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmaları olumlu bir durum olarak görülmekte. Olduğunu belirtiyor. Hastalık belirtilerini, bunların önemini, tedavi önerilerini öğrenmelerinin tedavilerinin yürütülmesi açısından katkıda bulunduğu bu durum zaman zaman olumlu, zaman zaman da olumsuz durumlar yaratıyor.

  Hastaların İnternette Araştırma Yapmasının Olumsuz Yönleri

  Olumsuz yönlerin başında okunan belirtilerle ilgili endişe artışı görülmektedir. Hastalar belirtilerini okuduklarında çoğunlukla en kötü olasılığı düşünmekte, sağlık profesyonelleri yerine internetteki bilgilere itibar etmektedirler. Bunun altında aslında her konuda yapılan araştırma hatası yapılmaktadır. Teorik olarak internetteki tüm bilgilerin doğru olduğu kabul edilmektedir. Girilen sitelerin güvenilirliği konusunda çoğunlukla bir denetim veya doğrulama sistemi yoktur.

  İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Güvenilir?

  İnternet doğru bilgilerin yanında birçok yanlış bilgiyi de içermektedir. İnternette sağlık konusunda başvurulacak kaynaklar olarak, güvenilir sağlık kuruluşlarının hastalara yönelik bölümlerinden bilgi alınması güvenilir bir yollardan birisidir. Yurt dışında ünlü hastane ve kuruluşlar konuları sağlık profesyonelleri veya halka yönelik bilgiler olarak ikiye ayırmakta; hastalara daha öz ve gerektiği kadar bilgi vermektedirler. Türkiye’de devlet sağlık kuruluşları, tanınmış özel hastaneler ve doktorlar benzeri hizmetleri sağlamaktadırlar. Tıp ayrıntılı ve yoğun bilgi içeren bir bilimdir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: İnternetteki Bilgiler Ne Kadar Doğru?

  Reklam  İnternette yazan tün bilgileri doğru olması düşünülemez.Fakat belli başlı ve güvenirliği kesinleşmiş sitelerin bilgilerine güvenmek gerekmektedir.Başka yerlerden de bakmak ve karşılaştırma yapmak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi