Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma

  Reklam  Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma

  Forum Alev
  Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma
  Kiloyu kontrol altına alma
  Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma,
  Kiloyu kontrol altına alma, Kiloyu kontrol etme


  Çocuklarda kilo kontrolü büyük önem taşıyor. Sadece ek gıdayla beslenen çocukların ağız tadının çok zor oluştuğunu ve çok seçici olduklarını söyleyen İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Okul öncesi dönemdeki çocukların şişmanlığından anne-babalar ve bakıcılar sorumludur” dedi.

  Çocukluk obezitesinin ülkemizde hızla yayıldığına dikkat çeken Prof. Garipağaoğlu, “Bu durumu genetiğe bağlayan aileler var. Oysa eskiden çocuklar okula yürüyerek giderlerdi şimdikiler servisle, eski çocuklar sokakta oynarlardı bugünküler PC başında… Önemli olan nokta, beslenme ve orta derecede hareketi bir arada tutmak, bilinçli beslenmek, genetiği kontrol altına almaktır. Özellikle çocukların bel çevresi ölçümü çok önemlidir. ‘Abdominal Obezite’ varsa dikkat edilmesi gerekir. Toplumumuzda kilo ve boy ölçüleri anormal olan çocuklar var ve bu karaciğer açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur” diye konuştu.

  EBEVEYNLER ÇOCUKLARA ÖRNEK OLMALI!

  2 yaşın altındaki çocuklarda diyet önerilmediğini kaydeden Prof. Dr. Garipağaoğlu şunları söyledi: “2-7 yaş arasındaki çocuklar için yaşa uygun sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite esas alınarak, önce ağırlık artışı durdurulur. Zaman içinde incelmeye olanak sağlanır. Felsefemiz, ‘yeterli miktarda yiyin, fazla ya da az değil’ olmalıdır. Bazı aileler kendi yemediklerini zorla çocuklarına yediriyorlar. Çocuklara ebeveynlerinin rol-model olması gerekmektedir.”
  Haberin devamı ↓reklam

  DİYETİSYENLE İLK RANDEVUYA DİKKAT!

  Önemli hususlardan birinin de diyetisyene getirilirken çocukların korkutulması olduğunu aktaran Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Örneğin; ‘diyetisyene gittikten sonra çikolatalı dondurma yiyebilecek misin bakalım ya da doktora gidelim de görürsün’ gibi yaklaşımlar çok yanlıştır. Çocukların küçük yaşta diyetisyenle tanıştırılması hassas bir durumdur ve bu durumda ebeveynlere rol düşüyor” dedi. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda Kiloyu kontrol altına alma

  Reklam  Çocukların beslenmeleri kiloları boyları sürekli takip edilmelidir.Onların aşırı kilo almaları yada zayıf olmaları istenmeyen durumlardır.Bebeklik zamanlarından beri uyku ve beslenme en önemli konular arasında yer almaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi