Obezite Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Obezite Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Obezite Tedavisi

  Reklam  Obezite Tedavisi

  Forum Alev
  Obezite tedavi

  Obezite’den mi şikayetçisiniz? Nasıl mı tedavi edilir diyorsunuz. Haberimize göz atın. Çocuğa kilo verdirmek obeziteyi tedavi etmek demek değildir. Sağlıklı çocuğa sahip olmak için sağlıklı beslenin uyarısında bulunan Prof. Dr. Benal Büyükgebiz sorularımızı yanıtladı.

  Eda : Obeziteyi tanımlar mısınız ? Kimlere obez denir ? Obez nedir ?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : Çocuk biraz genç irisi yani gürbüz,tombul ise, obez denir.Toplum olarak biz böyle çocukları çok severiz.Aslında bu çocuklar obezdir.Genelde obezlerin boyları uzun olur.Kilo artışlarına boyları da eşlik eder.Görüntü itibari ile yaşıtlarından büyük sandığımız,çocuk tavırlı çocuklardır.Çocuk size göre değil ama, başkalarına göre kilolu ise iş işten geçmiş olabilir.Biz bu çocuklara obez diyoruz.

  Sağlıklı çocuğa sahip olmak için sağlıklı beslenin…

  Eda : Çocuklarda obezite hangi yaş itibari ile görülüyor ?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : İlk altı ay içinde bir bebek sadece anne sütü alıyorsa ve gürbüz ise,hiç bir sorun yok.İlk iki yaş içinde hiçbir şey yapmıyoruz.Sadece bebeğin boy ve kilosu açısından ilişkisine bakıp,eğer bebekte tombulluk varsa bunu dengeliyoruz.İki yaşından sonra tüm besin gruplarını tüketebildiği için ve hareketli olduğu için kilo artışlarını yaş gruplarına uygun biçimde olmasına özen gösteriyoruz.Çocuğumuzun sağlıklı yaşamasını istiyorsak,sağlıklı beslenmesini istiyorsak önce bizim sağlıklı beslenmemiz gerekir.

  Ayran,süt ve su muhteşem üçlü…

  Eda : İlkokul çağındaki çocukların beslenme çantalarında neler bulunmalı ?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : Tek yönlü kalori kaynağı olarak düşündüğümüz,besleyici değeri çok fazla olmayan,sadece kaloriden zengin besinlerden uzak durmak gerekir.Özellikle şekerleme,çikolata,cips ve benzeri atıştırmalıklardan uzak durmak gerekiyor.Ayran,süt ve su muhteşem üçlüdür.Bunu dışında meyve,evde hazırlanan soğuk sandviçler konulabilir.Kekler ve börekler konmalı ama hergün değil.Haftanın bir günü olabilir.Obez çocuklarda herşeyi yemeli ama miktarı küçültmeliyiz.Tüm yiyeceklerde porsiyon küçültülmelidir.

  Çocuklar kantini tercih ediyor…

  Eda : Sağlık bakanlığı okul kantinlerine standart getirdi.Sizce iyi oldu mu ?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : Sağlık açısından sakıncalı pek çok yiyecek yasaklandı.Muhteşem oldu.Kantinden değil,okulda yapılan yemekleri yesinler diyorum ama,anne okula yemek götürsede çocuklar kantini tercih ediyor.Ergenlerde de bu durum var.Özellikle erkek çocuklarının her üçünden biri maalesef obez.Sekiz yaşından sonra yeme sorunu yok,iştahlı ve kilosu akranlarına göre fazlaysa bu konuda bilinç düzeyini arttırmak adına eğitim programına katılmak gerekir.

  Ön kol kırıkları obezler de çok fazla…

  Eda : Obezitenin tetiklediği hastalıklar nelerdir?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : Öncelikle kan biyokimyamızda birşeyler oluyor.Karaciğer fonksiyonlarımız bozuluyor.Kanda yağ ve kolestrol artabiliyor.Çok fazla safra kesesi taşı görülüyor.Kan şekeri yükselebiliyor.İnsülün direnci gelişebiliyor.Obez çocuklar, kilogram başına almaları gereken,gerçek anlamda ihtiyaçları olan kalsiyum ve diğer minerallerden çok da zayıf beslenirler.O yüzden ön kol kırıkları obez çocuklarda çok fazla görülür.Sosyal adaptasyon sorunları da oluyor.Kendileri ile bir mücadele içinde olduklarından dolayı psikolojik destek almak durumundalar.

  Çocuğa kilo verdirmek obeziteyi tedavi etmek demek değildir…

  Eda : Bir insanın obez olması genlerine mi bağlı ?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : Yüz obezden sadece birtanesinde genetik obezite vardır.Geri kalan doksan dokuzu ise,az hareket ettiği ve çok yediği için obezdir.Daha az yemek,daha çok hareket etmek gerekir.Bunu yanında daha az ekran karşısında olmamız gerekir. Hareketli olmak yaşam biçimidir.Düzenli spor yapmalıyız.Sporu da yaşam biçimine döndürmek gerekir.Çocuğa kilo verdirmek obeziteyi tedavi etmek demek değildir.Hedeflenen kiloya ulaşıldığı an,kilo almaya başlarız.Sporu yaşamımızdan çıkarmamalıyız.

  Obezite ciddi bir hastalıktır…

  Eda : Aileler nelere dikkat etmeili ?

  Benal BÜYÜKGEBİZ : Tüm yaş grunbunda obezite bir hastalıktır.Çocukluk yaş grubunda daha ciddi bir hastalıktır.Tedavisi çocukluk döneminde başlara önüne geçilebilir.Ama genelde tedavisi zordur.Her hastalıkta olduğundan daha da önemli olarak obezitenin önlenmesi gerekir.

  obezite tedavisi , obezlik nedir , obez tedavisi nasıl yapılır , obezite nasıl tedavi edilir

  -Alıntı- 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Obezite Tedavisi

  Reklam  bu tedavileri ankara da Doç. Dr. Oktay Banlı yapmaktadır http://obeziteklinigiankara.com/ bu da resmi web sitesi+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi