Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir

  Reklam  Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir

  Forum Alev
  Böbrek Fonksiyon Testleri nedir
  Böbrek Fonksiyon Testleri nasıl yapılır
  Böbrek Fonksiyon Testleri hakkında bilgi


  Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir

  Böbrek Fonksiyon Testleri

  Pratikte böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla sıklıkla uygulanan testler aşağıda verilmiştir.

  Üre Klirensi

  1 dakikada üreden temizlenen plazma miktarıdır. Normal olarak dakikada 55-75 mi plazma üreden temizlenir. İdrar miktarı 2 ml/dk yada daha fazla ise atılan üre miktarı, kandaki miktarıyla orantılıdır. Halbuki idrar miktarı 2 ml’den az ise, atılan üre miktarı azalır ve kli-rensi düşer.

  Testin Yapılışı

  En uygun zaman sabahleyin aç karnınadır. Hastaya diürezi arttırmak için 250-300 mi. su içirilir. 1/2 saat sonra mesane boşaltılır. 60 dakika ara ile mesane 2 defa boşaltılarak idrar alınır. Test süresinin ortasında kan alınır. İdrar ve kandaki üre miktarı bulunarak formüle uygulanır. Klirens % 40′a inerse kanda üre retansiyonu başlar. İdrar toplanan şişeler üzerindeki etiketlere alınış saati düzenli yazılmalıdır.

  Kreatinin Klirens Testi

  Kreatinin klirens testi glomerul filtrasyon hızına ilişkin bilgi veren en iyi yöntemdir. Bu nedenle pratikte üre temizleme testi yerine, kreatinin temizleme testi uygulanır. Bu testte de diğerinde olduğu gibi glomerullerin filtrasyon yeteneği ölçülür. Sabah başlayıp, ertesi sabah bitmek üzere 24 saatlik idrar toplanır. İdrar toplama süresi sona erer ermez, serum kreatinin testi yapmak amacıyla kan alınır. Bunun için hasta aç olmalıdır. 24 saatlik sürede idrarda çıkan normal kreatinin miktarı yaşa göre farklılık gösterir. 17 yaşındaki bir kimse yaklaşık olarak 1.58 g. kreatinin salgılarken, yetişkin bir şahısta bu miktar 1.2-1.7 g.’dir.

  Fenol Sulfafitalein Testi

  Bir dakikada böbrekten geçen kan miktarının kontrolü için yapılır. Hastaya idrar yaptırılır. Renginin kırmızı olup olmadığı kontrol edilir. (Başka nedenlerle kırmızı olabilir. Örneğin; bazı idrar yolları antiseptikleri idrara kırmızı renk verir).

  Testin Yapılışı

  Hastaya testten 1/2 saat önce 2-3 bardak su içirilir. 1 mi (6 g.) kırmızı renkte bir boya olan fenolsulfafitalein (PSP) damara verilir.
  Boya enjekte edildikten sonra sırasıyla 15-30-60 ve 120 dakika sonra olmak üzere dört defa hastanın çıkarabileceği bütün idrar toplanır. Etiketlere miktar ve saat kaydedilir.
  Normal olarak boya enjekte edildikten 15 daikka sonra idrardan çıkar.
  Boyanın % 15-20′si (bazı literatürlerde % 35) ilk örnekte ve geri
  kalanın % 80′i 2 saatte salgılanmış olur.

  Dilüsyon Testi

  Böbreklerin idrarı sulandırma yeteneğini saptamak amacıyla yapılır. Günün herhangi bir saatinde yapılabilir.

  Yapılışı

  Hasta mesenesini tamamen boşaltır.

  Yarım saat içinde 1200 mi. su içirilir (zor içerse meyve suyu ile tat-landırılabilir).
  Üç saat süre ile her saat başı (ya da 1/2 saatte bir) idrar alınır. Normalde, alınan idrarlardan herhangi birinde dansite 1003′ün altında olmamalıdır.
  Verilen suyun yarıdan çoğu 3 saatte çıkarılmalıdır. (Aksi olursa böbreğin dilüsyon kapasitesinin kaybolduğu düşünülür.)

  Konsantrasyon Testi

  Böbreğin idrar yoğunlaştırma yeteneği çeşitli testlerle ölçülebilir. En çok kullanılan Fishber konsantrasyon testidir.

  Yapılışı

  Hasta normal olarak akşam yemeğini yer ve ertesi gün test sonuç-lanincaya kadar ağızdan hiçbirşey verilmez. .Sabah 06.’da, 07′de ve 08.’de olmak üzere 3 defa idrar örneği alı-nır.Diğer konsantrasyon testleri Addis konsantrasyon testi ve Mo-senthal konsantrasyon testidir. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir

  Reklam  Böbreklerin düzgün görevlerini yapıp yapmadığı gibi kontrollerin yapılması anlamına gelmektedir.Bu testlerin bevliye yani üroloji tarafından yapılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi