Yoğurt suyunun faydaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Yoğurt suyunun faydaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Yoğurt suyunun faydaları nelerdir

  Reklam  Yoğurt suyunun faydaları nelerdir

  Forum Alev
  Yoğurt suyu ve faydaları

  yogurdun faydalari.jpg

  Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamini, vücudun protein, karbonhidrat ve yağlardan daha fazla faydalanmasını sağlıyor. Genellikle yoğurdun kalitesini azaltacağı ve lezzetini bozacağı düşüncesiyle yoğurdun suyu dökülüyor. Halbuki B2 vitamininden faydalanılması için yoğurt suyunun dökülmemesi veya başka alanlarda kullanılması gerekli.

  B2 vitamini eksikliği göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden olur. Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren Riboflavin (B2) vitaminidir. B2 vitamini protein, karbonhidrat ve yağlar ile etkileşim içine girerek onlardan daha fazla faydalanılmasını sağlar. Bu vitamin yoğurt suyunun yanı sıra tarhana gibi yiyeceklerde de bol miktarda bulunmaktadır. B2 vitamininin azalmaması için bu yiyeceklerin güneş ışığından uzak tutulması gerekir. Bazı bölgelerde tarhananın güneş ışığında kurutulması alışkanlığı bu nedenle yanlıştır. Aynı şekilde güneş ışığında kurutulan tüm süt mamullerinde de vitamin kaybı olmaktadır.


  Dr. Nurten Budak 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Yoğurt suyunun faydaları nelerdir

  Reklam  Yoğurt ve suyunda bir çok şifalar bulunmaktadır.Kemiklerin güçlenmesi sindirim sitemi üzerindeki olumlu etkileri bulunmaktadır.Bunların haricinde kalsiyum deposu olarak bilinmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi