İnternet Bağımlılığı ve Zararları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden İnternet Bağımlılığı ve Zararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  İnternet Bağımlılığı ve Zararları

  Reklam  İnternet Bağımlılığı ve Zararları

  Forum Alev
  İnternet kullanırken elinizi kaybedebilirsiniz !

  Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu internet bağımlılığının olumsuz sonuçlarını ifade ederken internet bağımlılarının ellerini kaybedebileceği uyarısında bulundu.
  Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar Milli Eğitim Müdürlüğü, “Hayat Senin, Kontrol Kimin?” sloganıyla okullarda “bağımlılık” seminerleri düzenliyor. Abdurrahman ve Nermin Bilimli Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen seminerde, uzmanlar öğrencilere, sigara, alkol, kumar, internet, bilgisayar ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına ve bunların zararlarına ilişkin bilgi verdi.

  Sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıklarına ilişkin bilgi veren Türkiye Yeşilay Cemiyeti Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, her gün 328 kişinin sigara ve sigara kullanımından kaynaklanan hastalıklardan dolayı öldüğünü söyledi. Türkiye’de sigara kullanım yaşının 10, alkol kullanım yaşının ise 13′e kadar düştüğüne dikkat çeken Çiftçi, gençlerin sigara içmeye “sosyalleşmek” için başladığını söyledi.

  Seminerde yeni ortaya çıkan internet ve teknoloji bağımlılığı da ele alındı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, gençlerin en büyük bağımlılık adresinin internet olduğunu söyledi ve günümüz hastalığı olan internetin neden olduğu fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları anlattı. Bilgisayar kullananlarda atar damar, toplardamar ve sinir hastalıklarının yaşandığına değinen Balcıoğlu, internet kullanımında en önemli rahatsızlığın ise ”Carpal Tunnel Sendromu” olduğunu söyledi. El bileği ağrısı ve zamanla elin kullanılamaz hale gelmesi Carpal Tunnel Sendromu’na yakalanmamak için internet bağımlılığından kurtulmak gerektiğini ifade eden Balcıoğlu, “İnternet bağımlılığından kurtulmanın en önemli yolu spor yapmak. Özellikle de yüzmek ve jimnastik yapmak önleyici olabilir” dedi.

  - alıntı - 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: İnternet Bağımlılığı ve Zararları

  Reklam  İnternet başında uzun zaman geçirmek bağımlılık yapmaktadır.Özellikle çocukların İnternet kullanımını kısıtlamak gerekmektedir.İnsanların fiziksel ve ruhsal olarak arızalara neden olan bu bağımlılık zaman içinde kontrol altına alınması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi