Öfke kontrolü nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Öfke kontrolü nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Öfke kontrolü nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir

  Reklam  Öfke kontrolü nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir

  Forum Alev
  ÖFKE KONTROLÜ TEKNİKLERİ

  1. NEFESİNİZE KONSANTRE OLUN

  Öfkenizi kontrol altında tutabilmek için kullanabileceğiniz tekniklerden biri nefesinizi kontrol etmektir. Diyaframınızdan karnınızı dolduracak kadar derin nefesler alın ve yavaş yavaş verin. Bu arada kendinize ”gevşe” veya ‘’sakin ol” deyin.

  2.SİSTEMATİK GEVŞEYİN

  Öfkelendiğinizi hissettiğiniz zaman gözlerinizi kapatın ve gerginliğinizi bırakın. Nefes almaya konsantre olun; burnunuzdan bütün ciğerlerinizi dolduracak kadar derin bir nefes alın ve ağzınızdan verin. Bunu üç kere tekrar ettikten sonra vücudunuzu dinleyip öfkenin tamamen geçip geçmediğini kontrol edin. Bedeniniz rahatlamış ve öfkeden arınmış ise gözlerinizi açın.
  3.SİNİRİNİZ ÖFKEYE DÖNÜŞMESİN

  Stres öfkenizin çok önemli tetikleyicisidir. Stres veya baskı hissediyorsanız, bunu öfkeye geçmeden önce tanımalı, azaltmalı ve tamamen durdurmalısınız.

  4.EMPATİ KURUN

  Bu kontrol yöntemi ile empati kurma ve öfke yönetimi arasındaki ilişkiye odaklanmalısınız. Öfke duyduğunuz kişinin ve kişilerin yerine kendinizi koymaya çalışın. Kendinize farklı bir perspektiften bakmaya çalışmak öfkenizi azaltacaktır.

  5.KENDİNİZE SORULAR SORUN

  Bu yöntem ile öfkelenmenize yol açan düşünce kalıplarınızın farkına varmış olacaksınız. Kendinizle yapacağınız bu konuşmada; öfkenizin gücüne, öfkenize ne kadar süre tutunduğunuza ve öfkenizi nasıl ifade ettiğinize odaklanmış olursunuz. Öfkelenmeden önce neler düşündüğünüzü hatırlamaya çalışın.

  6.BEKLENTİLERİNİZİ TEKRAR DEĞERLENDİRİN

  Öfkelenmenin en önemli sebeplerinden biri de alınan sonucun beklentileri karşılamamasıdır. Elinizdeki verileri tekrardan gözden geçirerek hem bunun sebebini öğrenmiş hem de öfkelenmenizi engellemiş olursunuz. Sonuç ve beklentileriniz örtüşmediği zaman oluşan içerleme duygusu da öfkeyi tetikler ve içerleyen kişiye zarar verir. Bu durumda kendinizi korumaya devam ederek, affedebilir veya en azından durumu kabullenmeyi deneyebilirsiniz.

  STRES KONTROLÜ
  Stresi kontrol etmeye başlamada en iyi metot rahatlama yöntemlerini kullanmaktır. Rahatlama gerginliğin tersidir. Rahatlama öğrenilirse, gerginlik ortadan kalkar. Ayrıca, kişi kendini etkileyen problemleri daha iyi analiz edebilir ve onlarla nasıl başa çıkacağını daha sağlıklı ortaya koyabilir. Dolayısıyla, rahatlama yöntemleri stresle mücadele etmede önemli bir ilk adım olabilmektedir

  Stres serbest bırakılması gereken bir enerji türüdür. Bu pozitif veya negatif olarak yapılabilir. Kişi stresi uygun bir şekilde ele alamazsa negatiftir. Dolayısıyla, ilk olarak stres yaratan faktörleri belirlemeli, daha sonra bunları nasıl ele alacağını belirlemelidir.

  Negatif stres yaratıcılar tespit edildiğinde, bunların ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağı belirlenmelidir. Eğer yapılabilirse, bunun nasıl olacağı ortaya çıkarılmalıdır. Stres kaynağını ortadan kaldırmak stresi yönetmek için mantıklı bir yoldur.

  Sonuç olarak, farklı fiziksel aktiviteler stres kontrolü için çok faydalı olabilir. Örneğin, bazıları gerginliği veya stresi araba sürerek giderebilir. Sürücü güvenlik kuralına uymaya devam ettiği sürece araba sürmek rahatlatıcı olabilir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Öfke kontrolü nasıl yapılır ve teknikleri nelerdir

  Reklam  İnsanların başlarına gelen sinir bozucu kızdırıcı durumlarda sakin kalıp makul ve mantıklı düşünmeye çalışmak olarak da bilinebilir.İnsanların şiddete meyil etmeden olaylar karşısında sakin kalmayı başarabilmesi olayıdır.+ Yorum Gönder
öfke kontrolü teknikleri,  öfke kontrol teknikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi