Gece iyi uyumak için neler yapabiliriz

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Gece iyi uyumak için neler yapabiliriz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Gece iyi uyumak için neler yapabiliriz

  Reklam  Gece iyi uyumak için neler yapabiliriz

  Forum Alev
  Güzel ve rahat İyi bir gece uykusu için neler yapabilirsiniz ?

  Uyku, yaşamın temel ve vazgeçilmez gereksinimlerinden biridir. Uyku sorunları yaşayanlarda en önemli sorunlardan biri ise gece uykularını alamamalarıdır.


  Gece uykusu kişilerin gün içindeki performanslarını büyük oranda etkiler. Akşamları bir türlü uyuyamayan, dolayısıyla sabah uyanmakta güçlük yaşayan kişiler, hem iş hem sosyal yaşamda konsantrasyon güçlüğü yaşayabilir.

  Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız akşam saatlerinde uygulayacağınız birkaç basit yöntemle gece uykusuna geçişte daha az sorun yaşarsınız. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  * Gece geç saatlerde ağır ve yağlı yemekten kaçının.
  * Yatak odanızı sadece uyumak için kullanın. Uyumadan önce burada zaman geçirmeyin.
  * Sabahları erken saatte kalkmanız gerekmiyor bile olsa, çok geç saatlere kadar uyumayın. Belli bir saatte kalkmayı alışkanlık haline getirin.
  * Geceleri kafein içeren içeceklerden uzak durun. Kafein stresle başa çıkmak için yararlı bir uyarıcıdır ancak uykusuzluğa da katkıda bulunur. Bu nedenle geç saatlerde tüketilmemesi gerekir.
  * Çok fazla alkol almayın.
  * Gün içinde egzersiz yaparak bedensel olarak kendinizi yorun. Fiziksel aktiviteler hem zihinde hem de bedende rahatlatıcı etkiler bırakır.
  * Gün içinde egzersiz yapmayı bırakmayın ancak akşamın geç saatlerinde spor yapmayın veya fiziksel aktivitelerinizi azaltın. Uyku öncesinde yapılacak fiziki aktiviteler tıpkı kafein gibi uyarıcıdır ve uykunuzun kaçmasına neden olur.
  * Geceleri meditasyon, yoga ve gevşeme egzersizleri yapın. Yaşayacağınız zihinsel dinginlik, bedeninizin de uykuya daha kolay geçmesini sağlar.

  Stres, uyku problemleri yaşanmasına en büyük etkendir. Stres altındayken uyku problemleri çekerken, uyku problemi yaşamak da strese neden olduğundan bu zamanla sonsuz bir döngü haline gelir. Bu nedenle hayatınızdaki stres faktörlerini azaltırken, aynı anda uyku probleminiz için de profesyonel destek alın. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Gece iyi uyumak için neler yapabiliriz

  Reklam  Gece iyi uyumak için yemek saatlerine dikkat etmek ve geç saatte yemek yememek gerekir.Gaz yapacak olan besinlerden uzak durmak ve kafamızı rahatlatmak lazım.Bazı bitki çayları sakinleştirici etkisi yapmaktadır. 3. 3
  AYSEVEN
  Bayan Üye
  Gece iyi uyumak için neler yapabiliriz;ne diyor cübbeli ahmet hoca gece uyuyamayan insan biraz dua okusun şeytan onunla uğraşır dua okumasın diye hemen uyur denemek lağzım :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi