Akdeniz ateşi hastalığı bitkisel tedavi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Akdeniz ateşi hastalığı bitkisel tedavi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Akdeniz ateşi hastalığı bitkisel tedavi

  Reklam  Akdeniz ateşi hastalığı bitkisel tedavi

  Forum Alev
  AKDENİZ ATEŞİ HASTALIĞI TEDAVİSİ

  Ailevi akdeniz ateşi tedavisi mevcut bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi aileden geçişi olan bir hastalık olması sebebiyle,hastalığın tamamiyle ortadan kalkmasına yardımcı olabilecek bir tedavi değildir. Sadece hastalığın oluşturduğu bozuklukları kısmen ortadan kaldırmaya yöneliktir.
  Ve bu amaçla kolşisin ilacı kullanılmaktadır. Kolşisin çiğdem (Colchicum autumnale) bitkisinden elde edilmektedir ve ülkemizde Colchicum dispert ve Kolsin isimleriyle satılmaktadır (0,5 mg draje). İltihabı baskılayıcı özellikleri nedeniyle gut ve Behçet hastalığı gibi başka hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Ailevi Akdeniz ateşi tedavisinde kolşisin 2 önemli amaçla kullanılır:

  Atakların engellenmesi ve ya hafifletilmesi:
  Düzenli olarak kolşisin kullanan hastalarda ataklar ya hiç tekrarlamaz ya da daha öncekilere oranla çok daha seyrek gelir ve hafif geçerler. Sadece atak döneminde kullanılmasının bir yararı yoktur ve bu şekilde başlamış olan atağı geçirici bir etki sağlamaz. Etkinliği ilacın düzenli kullanımına bağlıdır ve ataklardan " koruyucu" bir etkinliktir.

  Amiloidoz gelişiminin engellenmesi:
  Kolşisin düzenli ve yeterli dozda kullanıldığında amiloidoz gelişimini engeller hatta, amiloidoz gelişmiş hastalarda idrarla protein kaybı ve böbrek yetersizliği belirtilerinde bir miktar düzelme bile sağlayabilir.

  Alınması gereken kolşisin dozu hastanın kilosuna göre farklılık göstermekle beraber günde 1 mg üzerinde olması önerilmektedir. Bu doz günde bir ve ya 2 seferde alınabilmektedir. Doz aksamalarının atakların tekrarlanmasına neden olabildiği bilinmektedir.

  Bu hastalık türkiyede çok bilinen bi hastalık olmamakla birlikte bireylerin malesef hayatını zorlaştırmaktadır..Bu hastalıgın teşhisi çok önemlidir..bu yüzden mutlaka agrılar diger agrılarla karıştırılmamalıdir.sıkıntı ve stresin agrıları tetikledigi uzmanlarca söylenmektedir. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Akdeniz ateşi hastalığı bitkisel tedavi

  Reklam  Bu tarz hastalıkların hafife alınmaması ve mutlaka doktor tedavisi olması gerekir.Bu hastalıkların diğer hastalıklardan ayırt edilmesi de zor olmaktadır.Bu nedenle gelişmiş ve mümkün ise üniversite hastanelerine gitmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi