Piercing Hakkında Herşey

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Piercing Hakkında Herşey ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BERFİN
  Üye
  Reklam

  Piercing Hakkında Herşey

  Reklam  Piercing Hakkında Herşey

  Forum Alev
  Tarihte uygulanan piercing ile günümüzde uygulanan arasındaki en büyük fark kişinin kendi seçimi olan dışavurumculuğudur. Daha toleranslı olan günümüz toplumunda insanlar, birçok nedene dayanarak piercing yaptırabilir ve bu nedenler belirli kurallara bağlı değildir. Ayrıca, yapılan piercing sarkmadığı sürece geçici olarak da görülebilir: piercingi çıkararak eski görünüme dönülebilir. Yine de bu uygulama iyice düşünülmeden ve sonuçları hakkında etraflı bilgi almadan yapılmaması gereken önemli bir karardır.

  Uygulama

  Piercing yapılacak mekan temiz ve hijyenik olmalı, ayrıca çok iyi aydınlatılmalıdır. Piercing yapacak kişinin "autoclave" denen ve ısı sterilizasyonu yapan bir makinesi bulunmalı ve her yeni uygulama için aletler sterilize edilmelidir. Uygulamanın hemen öncesinde piercingi yapacak kişinin ellerini iyice yıkaması ve eldiven takması çok önemlidir. Piercinge ara verilir veya steril olmayan bir şeye dokunulursa eldivenler mutlaka değiştirilmelidir.
  Bir iğneyle piercing yapılacak bölge delindikten sonra aksesuar delikten geçirilir. Bu uygulama sırasında az miktarda kan akabilir. Doğru şekilde sterilize edilemeyebileceği ve piercing yapılacak bölgedeki dokuyu zedeleyebileceği için piercing tabancası kullanılmaması önerilir. Uygulanacak takı, piercing yapılacak bölgeye göre farklılık gösterir. Örneğin, dil piercingi yapılırken kısa bir takı kullanmak dil şiştiği zaman sorun oluşturur. Bu nedenle kullanılacak takı piercing yapılacak bölgeye uygun seçilmelidir. İltihaplanma veya alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için cerrahi çelik, 14 karat altın, niyobyum veya titanyum gibi metallerden yapılmış takılar tercih edilmelidir.

  Çıkabilecek problemler

  Çıkabilecek problemler piercing yapılan bölgeyle ilgilidir. Örneğin, kulak kıkırdağına yapılan piercing, kulak memesine oranla çok daha uzun sürede iyileşir. Bunun nedeni kıkırdaktaki farklı dokular ve uyku sırasında bölgeye yapılan baskıdır. Dil piercinglerinde dil çok fazla şişebilir ancak bu bölgedeki bol kan dolaşımı nedeniyle çok da hızlı iyileşir. İlerdeki hayatında emzirmek isteyen bir kadın için göğüs ucu piercingi risklidir; çünkü piercing sırasında bazı süt kanallarında iltihaplanma olabilir. Göbek deliğine yapılan piercinglerin iltihaplanma olasılığı dar giysilerin bölgenin hava almasına engel olması nedeniyle yüksektir. Seçilen takı piercing yapılacak bölge için doğru değilse yara zor kapanabilir. Takı fazla ince veya fazla kalınsa vücut bir kıymıktan kurtulmak ister gibi takıdan kurtulmak için direnecektir. Takının çapının küçük olması durumunda da kan dolaşımına mani olacağı için yaranın şişmesine ve ağrıya sebep olacaktır.

  İyileşme süreleri

  Kulak kıkırdağı --- 4 ay - 1 yıl
  Kaş--- 6 - 8 hafta
  Burun yanları --- 2 - 4 ay
  Burun önü --- 6 - 8 ay
  Burun köprüsü--- 8 - 10 hafta
  Dil--- 4 hafta
  Dudak--- 2 - 3 ay
  Göğüs ucu --- 3 - 6 ay
  Göbek deliği--- 4 ay - 1 yıl 2. 2
  BERFİN
  Üye
  Reklam  Bakım

  Takının etrafındaki yaranın kolay kapanması için piercing yapılan bölgenin etrafı temiz tutulmalıdır. Göbek, göğüs gibi giysi altında kalan bölgelerdeki piercing yaraları ter veya sürtünme nedeniyle kolayca iltihap kapabilir. Piercing bölgesi ve takıya dokunmaktan kaçınılmalıdır.
  Bölgenin günde en az iki kere anti-bakteriel bir sabunla temizlenmesi gerekir. Temizlik sırasında yara çevresinde oluşan kabuksu dokular yavaşça temizlenmeli ve daha sonra bölge iyice durulanmalıdır.
  Kabuğun ağrı vermeden nemli kalması için tuzlu su uygulamak gerekir. 1 bardak temiz kaynamış suya 1 çay kaşığı tuzlu su katarak bunu yara ve takı çevresine uygulayın. Yara çevresinde iltihap yoksa fazla kuvvetli temizlik solüsyonlarına ihtiyacınız yok demektir. Hiçbir aşamada alkol kullanmayın; cildinizi kurutursunuz. Tentürdiyot kullanırsanız altın takılarınız renklerini kaybedebilir. İyileşme süresince yaraya dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve bölgeye kimsenin dokunmasına izin vermeyin.
  Kendi teriniz bile yarayı tahriş edebileceğinden, terliyorsanız bölgeyi kuru tutmaya çalışın.
  Daima temiz çamaşır giyin ve çarşaflarınızı haftada bir değiştirin. Eğer kulak piercingi yaptırdıysanız telefonunuzu, güneş veya numaralı gözlüğünüzü bir dezenfektan veya alkol ile temizleyin. Gözlüğün kulağınıza değen bölgesini sık sık su ve sabunla yıkayın. Dil piercingi yaptırdıysanız takının uçlarını ara sıra kontrol etmeyi unutmayın: bollaşıp çıkması halinde dişinizi kırmanız veya uçlardan birini yutmanız gayet muhtemeldir. Kulak, kaş gibi bölgelerde iyileşme süresince makyajdan kaçının. Saç spreyi kullanırken bölgeyi bir bezle kapatın.
  Sıkı giysiler giymeyin. Yaralı bölgenin iyi havalanması yaranın kapanması için önemlidir.
  Yüzerken dikkat edin: umumi veya kalabalık havuzlardan kaçının. Dudak veya dil piercingi yaptırdıysanız alkolsüz, anti-bakteriyel bir ağız çalkalama solüsyonunu her öğünden sonra kullanabilirsiniz. Tuzlu su da aynı görevi görecektir. 3. 3
  BERFİN
  Üye
  Genel Bilgi

  Tarih boyunca piercing birçok farklı kültür tarafından uygulandı. Tarihte genel anlamda piercing aristokrasiyle özdeşleştirilir, üretkenlik ve cesareti çağrıştırırdı. Mısırlı firavunlar göbek deliklerine ritüel olarak piercing uygular, Romalı savaşçılar erkekliklerini göstermek için göğüslerine piercing yapardı. Maya kültüründe ise dil piercingi ruhani bir ritüeldi.

  Daha önce piercing, dövme veya diş taşı uygulamaları yapmış kişilerden deneyimleriyle ilgili bilgi alın. Yaptırdıkları yer konusunda beğeni ve eleştirilerini dinleyin. İşin maliyeti, ağrılarının yoğunluğu, iyileşme süreci gibi konularda arkadaşlarınıza danışın. Bu işin öncelikle sizin zevkiniz için yapılacağını hatırlayın.

  Dövme ve piercing yaptırırken doğrudan sağlığınızı ve vücudunuzu etkileyecek bir karar aldığınızı unutmayın. Eğer emin değilseniz vazgeçmekte veya konuyu ertelemekte tereddüt etmeyin. Kararınız kesinse bu işi kendiniz veya amatör bir arkadaşınıza yaptırmayın. Ciddi boyutta sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

  Seçtiğiniz piercing veya dövme atölyesi size güven vermiyorsa hiç düşünmeden orayı terk edin.

  Bu işi profesyonelce yapan tüm stüdyo ve atölyelerde size piercing ve dövme sonrası bakım ile ilgili bilgilerin yazılı olduğu hazır talimatlar verilir. Bu talimatları işlemi yaptırmadan önce okuyun. Talimatları başkalarıyla paylaşarak güvenilirliğini ve gerçekliğini onaylatın.

  Piercingde kullanılan malzemeler genellikle cerrahi çelik, titanyum, tahta, kemik, boynuz, sedef gibi küpeler kullanılmaktadır. Ancak ilk delim yapılırken özellikle titanyum yada cerrahi çelik kullanılmalıdır. Piercing takıldıktan sonra vücut önce bu maddeleri reddeder, çünkü bu maddeler vücut için yabancı cisimlerdir. Piercing takılma işlemi sırasında sterilliğe önem verilmez ise bu bölge şişer, kızarır o bölgede ısı yükselir. Antibiyotikli pomatlar, antiseptik solüsyonlar yardımıyla bu enfeksiyon atlatılır. Piercing takılmasından sonraki günlerde bölge oldukça temiz tutulmalı verilen talimatları uygulanması gerekmektedir. Aksi taktirde istenmedik sonuçlarla karşı karşıya gelinebilir. Piercing i uygulayan kişinin mutlaka sağlık eğitimi almış vücut anatomi bilgisine sahip deneyimli olması da ayrıca önemlidir. 4. 4
  askan
  Yeni Üye
  saol cok teekkürler;)

 5. 5
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Piercing Hakkında Herşey...

  Şhasen ben çok gereksiz buluyorum öyle şeyleri :p
  Emeğinize sağlık

+ Yorum Gönder
dudak piercing şişmesi,  piercing dudak şişmesi,  dudak deldirdikten sonra şişme,  dudak piercing deldirdim şişti ne yapmalıyım
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi