Böbrek nakli olan hastalara iyi haber

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Böbrek nakli olan hastalara iyi haber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Böbrek nakli olan hastalara iyi haber

  Reklam  Böbrek nakli olan hastalara iyi haber

  Forum Alev
  Doktorların, böbrek nakli olmuş hastaları, vücutlarının bu organı reddetmesini önlemek için ömür boyu ilaç almaktan kurtaracak yeni bir yöntem geliştirdiği bildirildi.

  New England Tıp Dergisi'nde yayımlanan araştırmaya göre, tedavi sırasında hastanın bağışıklık sistemi zayıflatılıyor ve organı bağışlayacak kişiden alınan kemik iliği hastaya naklediliyor.

  Kemik iliği naklinden sonra hastanın vücudunda yeni bağışıklık hücreleri oluşuyor. Bu hücreler, vücudun nakledilen organı kabul etmesine yardımcı oluyor.

  Araştırma kapsamında yeni tedavi yönteminin denendiği 5 nakil hastasından 4'ünde başarı sağlandığı ve hastaların 2 ila 5 yıl kadar sonra ilaçlarını bırakabildiği kaydedildi.

  1980'li yıllarda vücudun organı reddetmesini önleyen ilaçlar yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Ancak kanser riskini artıran bu ilaçların ciddi yan etkileri bulunuyor.

  Tedavinin henüz deneme aşamasında bulunduğuna dikkat çeken doktorlar, gelişmenin halihazırdaki nakil hastalarının ilaçlarını kesmeleri anlamına gelmediğini, çünkü bu durumda vücutlarının organı reddedebileceğini ve hatta ölmelerine yol açabileceği uyarısında bulundu.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Böbrek nakli olan hastalara iyi haber

  Reklam  Eskiden böbrek naklini gerçekleştiren hastaların beş yıla yakın ilaç kullanması gerekmekteydi. Bu ilaçların da riskleri olduğunu bile bile. Günümüzde bu ilaçları kullanma zorunluluğu giderilmiştir.v+ Yorum Gönder
böbrek nakli olan hasta ne kadar yaşar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi