Marlboro Türkiyeyi Denek Olarak Kullanıyor !!

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Marlboro Türkiyeyi Denek Olarak Kullanıyor !! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Marlboro Türkiyeyi Denek Olarak Kullanıyor !!

  Reklam  Marlboro Türkiyeyi Denek Olarak Kullanıyor !!

  Forum Alev
  Marlboro, yeni ürettiği 'hızlı içimli ama yoğun' sigaralarını test etmek için Türk halkını kobay gibi kullanmayı seçti. Sonuç olumlu olursa, yasak uygulayan 50 ülkede piyasaya sürülecek.


  Amerikan sigara devi Philip Morris şirketi, sigara yasakları nedeniyle hızla sigara içebilmek için sokağa çıkmak zorunda kalanlara yönelik tüm dünyada “Yoğun Marlboro”yu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak sigara önce Türkiye'de deneniyor. Türkiye'de 4.25 YTL'den satılan bu Marlboro sigaralar 7.2 cm. uzunluğunda. 8.5 cm. olan normal Marlboro'dan daha kısa olmasına rağmen nikotin yoğunluğu aynı. Yeni 'kompakt sigara' Türkiye'deki testlerden olumlu sonuç alırsa, satılmasını yasaklayan 50 ülkere de piyasaya sürülebilecek.

  İNGİLİZ GAZETESİ YAZDI

  Haberi İngiltere’nin prestijli gazetelerinden The Sunday Times duyurdu. Gazete dünkü baskısında, “Philip Morris’in normal Marlboro sigaralarından daha kısa ancak aynı yoğunluktaki kompakt sigarasını Türkiye’de test ettiğini” yazdı. Gerçekten de şirketin “Marlboro Intense” (Marlboro Yoğun) adlı yeni ürünü yaklaşık bir aydır piyasada. The Sunday Times, halka açık yerlerde sigara içmeyi yasaklayan ülkelerin sayısının 50’yi geçtiğine dikkat çekerek Philip Morris’in “sigara yasağı çağı”na uygun yeni sigarasıyla dikkat çektiğini belirtti. Gazete “daha kısa ve yoğunluktaki yeni ürünü, sigara içmek için sokağa çıkmak durumunda kalan tiryakilerin çekici bulacağını” yazdı.

  AKARCALI: TÜRKİYE 40 YILDIR KOBAY

  Avrupa’nın birçok yerinde kapalı alanda sigara içilmesinin yasak olması nedeniyle Marlboro’nun geliştirdiği “yoğun sigara” formülünde Türkiye’yi kobay olarak kullanmasına tepki geldi.

  Eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye’nin sigara şirketleri tarafından “kobay” olarak kullanılmasının yeni bir durum olmadığını ifade etti. Akarcalı, “Marlboro’nun diğer sigaralarında SOS denilen bir madde var ve içerisinde uyuşturucu olabileceği bile belirtiliyor. Bunun kullanılma amacının ise bağımlılık yaptığı söyleniyor. Bu bağımlılık yapan SOS’un Türkiye’ye ithalatını denetim içine alacak ya da içinde neler olduğunu araştıracak bir çalışma dahi yok. Bunu devlet düşünmediği gibi üniversitelerimiz dahi düşünmemişler” dedi. Akarcalı, Türkiye’de sigara şirketlerine karşın Maliye ve Sağlık Bakanlığı’nın korumacı davrandığına dikkat çekerek, “Türkiye zaten 40 yıldır bu tür şeylerin kobayı olarak kullanılıyor. Gümrüğün kontrolünde dahi değiller. Sigara söz konusu olunca devlet buharlaşıp gidiyor, görevliler de üç maymunu oynuyor” dedi.

  YEŞİLAY: AZ GELİŞMİŞ ÜLKE OLMANIN SONUCU


  Yeşilay Genel Başkanı Necati Özfatura gelişmiş ülkelerde sigara içiminin azalırken az gelişmiş ülkelerde sürekli arttığına işaret ederek, “Türkiye de bunlardan biri. Marlboro’nun pazar için Türkiye’yi seçmesi çok doğal. Türkiye sigara pazarında dünyada 7’nci pazar niteliğinde. Türkiye’de erkeklerin yüzde 60’ı kadınların yüzde 30’u hala sigara içiyor. Son 20 yılda Türkiye’de sigara içim yüzde 85 oranında arttı. Kapalı yerlerde sigara içmesini yasaklayan yasanın bu oranı düşüreceğine inanıyorum” dedi. Özfatura, yasağın pasif içicileri korumak amaçlı yapıldığına da dikkat çekti.

  SSV: MORRİS’İN BİR OYUNU

  Sigarayla Savaşanlar Vakfı(SSV) Başkanı Kıyas Güngör de söz konusu durumu “Morris’in bir oyunu” olarak niteledi. Philip Morris’in geri kalmış ülkelere el attığının altını çizerken, “Türkiye de iyi bir pazar, genç bir pazar. Jelatini ve reklam taktiği ile özendirici oluyorlar. Türkiye’deki yasaklar caydırıcı oldukça Türkiye pazarındaki kuvvetini yitirmemek için yeni taktikler geliştiriyorlar” dedi. Güngör, Marlboro’nun yeni sigarasını üretme amacının da Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de gelirini artırmak için olduğunu söyledi.
 2. 2
  YALIN
  Üye

  --->: Marlboro Türkiyeyi Denek Olarak Kullanıyor !!

  Reklam  hem en pahalı sigara hemde insanımızı öldürüyorlar..Sigara hayır...Konu için saol arkadaşım 3. 3
  spedyy
  Üye
  ülkemizde sigara içen nüfus giderek artıyor ve bundan en çok faydalanan bu sektörde olan insanlar olan yine insanımıza oluyo:S 4. 4
  batubey
  Yeni Üye
  adamlar paketin üstüne yazmışlar sağlığa zararlı diye ama bi sor ki içinler hiç okumuşçu o yazıyı:)))

 5. 5
  arapfree
  Emekli
  bana sorarsanız arkadslar sigara içen herkes türk sigarası içsin :D

 6. 6
  RocKFoREveR
  Emekli
  Alıntı arapfree Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bana sorarsanız arkadslar sigara içen herkes türk sigarası içsin :D
  Bana Kalsa Bulaşmasınlar Diyicemde YapRock Abla Başlığı Yanlış Yazmışın(Neyse)Ellerine Sağlık Abla


 7. 7
  ece_nur
  Usta Üye
  bazı insanlarda sigaralarının yabancı sigara olmasına özen gösteriyolar nolcaksa artık
  güzel paylaşım içenler okusunlar ve ders alsınlar biraz

 8. 8
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Başlıkta Bi Hata Yok RockForever ..

  İyi Forumlar ..

 9. 9
  RocKFoREveR
  Emekli
  Denek Yazıo Ama:DNeyse Konunun İçeriği Önemli Bizim İçin Tekrar Ellerine Sağlık

 10. 10
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Denekin Kelime Anlamını Araştırmaya Ne Dersin ? ;)

 11. 11
  murat_1245
  Üye

  --->: Marlboro Türkiyeyi Denek Olarak Kullanıyor !!

  Reklam  Kimse Sigara içmez ise bu tür sigara fabrikalrı ülkemizi denek olarak kullanamaz eğer denek olarak kullanılmamamızı istiyorsak bizler sigara içmemeliyiz sigara üreticisinin bence hiç bir suçu yok

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi