Cep ve Bilgisayar Parmakta İltihap Yapıyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Cep ve Bilgisayar Parmakta İltihap Yapıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ezgimm...
  Üye
  Reklam

  Cep ve Bilgisayar Parmakta İltihap Yapıyor

  Reklam  Cep ve Bilgisayar Parmakta İltihap Yapıyor

  Forum Alev
  Denizli Devlet Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, cep telefonuyla çok sık mesaj (SMS) yazanlar, temizliği çok seven aşırı titiz hanımlar, bilgisayar kullanıcıları ve sekreterlerde el parmaklarının, zorlanma dolayısıyla iltihaplanabileceğini söyledi.

  Dr. Türkmen, kasların kemiğe yapışma yerinin tendon olarak adlandırıldığını belirterek, 'Tendon, kendisini saran bir kılıf içinde hareket eder. Tenosinovit (SMS hastalığı), tendon kılıfının iltihabıdır. Bu duruma genellikle tekrarlayan ufak zedelenmeler yol açar. Seyrek olarak bu durumu enfeksiyonlar izler ve tendon kılıfının içinde, dışarıdan elle pek hissedilmeyen bir sıvı birikir.' dedi. SMS hastalığının kendini ağrı, iğnelenme ve aşırı duyarlılıkla belli ettiğini anlatan Türkmen, 'Klinik olarak el başparmağının açılıp kapanmasında, kısaca otostop işareti yapılınca başparmak ve el bileği bölgesinde yanıcı ve batıcı bir ağrı olur.' şeklinde konuştu.

  Türkmen, tedavi yollarını ise şöyle sıraladı: 'Hasta, el başparmağını aşırı kullanmaması konusunda bilgilendirilmeli. Cep telefonuyla çok sık mesaj yazmamalı. Telefondaki bozuk tuşlar değiştirilmeli ve mesaj yazmak için başparmak zorlanmamalı. 10 gün süreyle el ve başparmak için geliştirilen atel (spica istirahat ateli) kullanılarak, el ve başparmak istirahate alınmalıdır. Tedaviden sonuç alınamazsa, başparmağa kortizon iğnesi yapılır. Medikal tedavi yetersiz kalırsa, cerrahi teknikler kullanılarak tendon gevşetme yöntemleri uygulanabilir.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Cep ve Bilgisayar Parmakta İltihap Yapıyor

  Reklam  Çoğunlukla kullanılan parmaklar üzerinde yapılan araştırmalarda iltihaplanma gözlemlenmiştir. Aşırı derece hareket ettirilmesinden dolayı ya da radyasyona bağlı olarak gerçekleşmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi