Aşırı unutkanlar dikkat!

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Aşırı unutkanlar dikkat! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Aşırı unutkanlar dikkat!

  Reklam  Aşırı unutkanlar dikkat!

  Forum Alev
  Aşırı unutkanlar dikkat!

  'Gencim, bende olmaz' demeyin, doktora görünün...
  Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Semra Karan, gelecek kaygısı, ekonomik sıkıntılar ve yaşanan yoğun stres gibi nedenler ötürü Alzheimer'e yakalanma yaşının 45'e indiğini söyledi.

  Denizli'de 600 kayıtlı alzheimer hastası bulunduğuna dikkati çeken Semra Karan, “Ancak kayıtsızlar da dikkate alındığından bu rakamın daha da yüksek olduğunu düşünüyoruz. Maalesef insanlarımızın yaşadığı gelecek kaygısı, ekonomik sıkıntılar ve yoğun stres bu hastalığa yakalanma yaşını her geçen gün aşağıya çekiyor. Özellikle ekonomik sıkıntı, çevre ve hava kirliliği gibi etkenler de hastalığın çoğalmasına neden oluyor. Derneğimizin yaptığı araştırmalarda alzheimer hastalığına yakalananların yaşı 45'e düşmeye başladı. Bu korkunç bir durum. Aşırı unutkan olan orta yaş grubundaki insanlarımız hemen doktora gidip muayene olmalıdır ” dedi.

  Karan, 200 dernek üyesiyle alzheimer hastalığına karşı savaş verdiklerini belirterek, Köseoğlu Çarşısı'ndaki dernek binasında bilgilendirme toplantıları yaptıklarını kaydetti. Karan, hastalığın en önemli belirtisinin unutkanlık olduğunu vurgulayarak, “Unutkanlık alzheimer da patolojik-anormal dediğimiz türde. Olayların hemen hemen hiç kaydedilmeden silinmesi, birkaç gün önce olan olayın hiç hatırlanmaması, cevap alamıyormuş gibi 5-10 dakika içinde aynı sorunun 4-5 kez sorulması, aynı şeyleri tekrar tekrar anlatma, eşyaları çok sık kaybedip olmadık yerlere koyma, yeri ve zamanı karıştırmaya başlama ortaya çıktığında Alzheimer belirtisi olabilir. Unutkanlık alzheimer da tipik olarak yavaş başlar. Bir süre sonra artık herkesin gözüne çarpacak kadar yoğun ve sık olur” diye konuştu.

  Alzheimer hastalarının çok tipik olarak yeni bilgi öğrenemeyip, en son öğrendiği şeyi ilk unuturken ilk öğrendiklerini en son kaybettiğini de vurgulayan Karan şunları söyledi: “Bellek yavaş yavaş yıkılırken diğer taraftan kelime bulma güçlüğü, cümle kurma, söyleneni anlama ve takip edebilme güçlüğü, konsantrasyon ve görsel algılamanın azalmaya başlaması, tüm zihinsel işlevlerin yıllar içinde bozulması görülür. Kişilik değişiklikleri ortaya çıkar. Sakin biriyse çabuk parlayan, kızan biri haline gelir ya da çabuk parlayan sert biri giderek yumuşar. Rahatsız edici hayaller, hezeyanlar olabilir. Örneğin eşyasını saklar ve çalındığını iddia eder. Evdeki yardımcılarını, çocuklarını, torunlarını suçlar. Bazen televizyondakilerin evin içinde olduğunu düşünür. ‘Bizi seyrediyorlar, bize zarar verecekler’, ‘Burada bir adam oturuyor, görmüyorsunuz’, ‘Bu kadın benim karım değil onun yerine geçmiş bir yabancı’, ‘Burası benim evim değil, evime gitmek istiyorum’ diyebilir. Eğer kendinizde herhangi bir şey fark ediyorsanız veya 60 yaşına geldiyseniz zihinsel işlevler gözden geçirilmeli.”
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Aşırı unutkanlar dikkat!

  Reklam  Unutkanlık günümüz sorunlarının başında gelmektedir. Çeşitli nedenlerden ötürü oluşan unutkanlık bir tek yaşlılarda değil gençlerde de görülme sıklığı artmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi