Genç yaşta önlem, kırışıklıkları geciktiriyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Genç yaşta önlem, kırışıklıkları geciktiriyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Genç yaşta önlem, kırışıklıkları geciktiriyor

  Reklam  Genç yaşta önlem, kırışıklıkları geciktiriyor

  Forum Alev
  Yüzdeki çizgilerle mücadeleye 30'lu yaşlarda başlamayı tavsiye eden uzmanlar, genç yaşta alınan önlemlerin, kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirdiğini belirtiyor.

  Zamana karşı yarışmak için yüzün gergin görünmesini sağlayan, cilt altındaki kolajen adlı dolgu maddesi uyarılıyor. Böylece cilt daha genç bir görünüm kazanıyor. Ancak yaşlanmayı durdurmak için bu yöntemleri uygulamak yeterli değil. Günde en az altı saat düzenli uyku, cilt bakımı ve sigaradan uzak durmak gerekiyor.

  Kadınların yüzdeki kırışıklıklar açsından erkeklere oranla daha şanssız olduğunu belirten uzmanlar, vücutlarında yağ oranı daha yüksek olduğu ve zamanla bu yağ oranı azaldığı için kadınlarda ilerleyen yaşlarda kırışıklık riskinin arttığına dikkat çekiyor. Oymak Plastik Cerrahi Merkezi'nden Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gün Ersu, kırışıklıkları gidermek için günümüzde koruyucu hekimliği hedeflediklerini belirterek, "Amacımız kırışıklıkların ortaya çıkma sürecini geciktirmek" diyor. Gün Ersu, yüzdeki çizgilerin belirginleşmesinde mimiklerin önemli rol oynadığını vurgularken, bunu şöyle açıklıyor:

  "Gözler ve alın kısmının yaşlanmasının temel nedeni ne güneş ne de sigaradır. Tek nedeni tamamen mimiklerdir. İnsanlar şaşırırken, kızarken bu kısmı kullanarak mimik yaparlar".

  Bu nedenle, 35 yaşından sonra kalıcı çizgiler oluştuğunu belirten Ersu, bunlar için koruyucu yöntemler uyguladıklarını kaydediyor. Kırışıklıkların oluşumu engellemek için 'Yüz LPG'si uyguladıklarını ifade eden Ersu, bu yöntem hakkında şöyle bilgi veriyor:

  "Yüz LPG'si, Lift 6 adlı cihaz kullanılarak yapılıyor. Temel amacı, cilde kalınlığı veren dokuları uyararak derinin incelmesini önlemek. Cildin incelmesini önleyemezseniz alt yapısının yarısından çoğu kaybolur. Yaşla birlikte çizgiler oluşmaya başlar. 'Lift 6' bunu mekanik yolla sağlayan bir alet. Yüz LPG'si selülit için kullanılan LPG'nin bir başka formudur".

  Ersu, bu yöntemin ne kadar sıklıkla uygulanması gerektiğini, "Haftada üç kere yarımşar saat uygulanmasıyla 6 haftalık kür sonucunda temel bir cilt kalınlaşması sağlamak mümkün. Kalınlaşmayı korumak için 15 seans sonucunda haftada bir yarım saat uygulanmalı. Bunun manikür, pedikür yaptırır gibi yaşam boyu devam etmesi gerekiyor. Bu aletlerin evde kullanılan formları çok yakında çıkacak" şeklinde açıklıyor.

  CİLDİ ISITARAK GENÇLEŞTİRMEK

  Cilde gerginliği veren kolajen adlı cilt altı dolgu maddesinin ısıya karşı duyarlı olduğunu belirten Op. Dr. Gün Ersu, şunları söylüyor;

  "Kolajen üreten hücreler, ısıyla uyarıldıklarında çok daha fazla hareket ediyorlar. Bu nedenle daha sıcak yerlerde yaşayan insanların cildi çok daha kalındır. Kolajeni üreten bu hücreleri uyararak cilt kalınlığını sağlamak mümkün. IPL yönteminde Plasmalipe adlı cihazla bu tabaka uyarılıyor. Bu alet post lazer teknolojisi. Seanslar kişiye göre değişebiliyor. Bir seans 20-25 dakika sürüyor. Biraz acı hissediliyor. 2-3 gün sonra değişmeler görülüyor. Cildi gençleştirmek için üç haftada bir kere yapılıyor. Bir kürde bu üç kez uygulanıyor. Ondan sonra her üç ayda bir hastayı çağırıyoruz. Ciltte oldukça kalıcı gençlik görüntüsü meydana geliyor. Lazerle yüz gençleştirmek gibi. Ama cildi soymuyor, lazerde karşılaştığınız kızarıklıkla karşılaşmıyoruz. Sadece akşama kadar süren ertesi gün kalmayan hafif bir pembelik oluşuyor".

  Yüz LPG'si ve IPL'in bir arada kullanıldığını kaydeden Ersu, "IPL için 30, lift 6 için 35 yaşı öneriyoruz. Lift 6 ile dokular çekildiği için çok genç yaşta gergin bir ciltle uygularsanız çekme ödem yapar. Cildin yumuşamaya başladığı yaşları seçiyoruz" diyor.

  Kırışıklıklarla mücadelede cilt bakımının önemine de dikkat çeken Ersu, şu tavsiyelerde bulunuyor:

  "- 20 yaşından sonra üç haftada bir cilt bakımı yaptırılmalı. Bakımsız bir cilde ne yaparsanız yapın pütür pütür olacaktır.

  - Sigara içilmemeli. Sigaranın cildi yaşlandırdığı laboratuar ortamında kanıtlanmıştır.

  - Güneşten kaçınılmalı.

  - Cilt tipine uygun ürün seçilmeli.

  - Sabunlarda asit oranına dikkat edilmeli. Çünkü yanlış ürünler cildi yaşlandırır.

  - Günde en az altı saat uyumak gerekiyor. Düzensiz uyku, büyüme hormonunun yeterince salgılanmasına engel olarak yaşlanmayı hızlandırıyor.

  - Makyaj temizliğine dikkat edilmeli. Yağlı ve asitli olan makyaj ürünleri uzun süre ciltte kalınca kırışıklığa neden olur".
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Genç yaşta önlem, kırışıklıkları geciktiriyor

  Reklam  Emeğinize sağlık ...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi